„Kihívás elfogadva.” Mit fejeznek ki a nők által feltöltött fekete-fehér portréfotók az Instagramon?
ChallengeAccepted, azaz kihívás elfogadva. Újabban ezzel a hashtaggel (keresőcímkével) ellátva kerülnek ki fekete-fehér szelfik, portrék milliói nőkről világszerte az Instagramon. A kampányhoz számos híresség is csatlakozott, de miről is szól ez a kihívás?
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A kihívás futótűzszerűen terjed, a felhívást nők adják tovább kiválasztottjaiknak – szeretteiknek, barátaiknak – , akik szintén feltöltenek egy képet magukról az Instagramra, majd ők is bevonnak újabb résztvevőket a kampányba. A ChallengeAccepted egyrészt a nők erejére igyekszik felhívni a figyelmet, másrészt az összefogás, egymás támogatásának a fontosságát is kifejezi.
#changeaccepted hashtaggel a cikk megírásának időpontjában több mint 6 millió fotó látható az Instagramon, kétszer annyi, mint két nappal ezelőtt. A láncreakció beindult, nagy valószínűség szerint nők millió töltenek fel magukról képet a következő napokban. Sokan a #womensupportingwomen (azaz nőket támogató nők) hashtaget is beillesztik a fotójuk alá.
Nem ez az első alkalom, hogy az Instagram felhasználók fontos és jó ügyek támogatása érdekében fekete-fehér szelfieket használnak a figyelem megragadása érdekében. A 2020 évi ChallengeAccepted kihívást egy brazil újságíró, Ana Paula Padrão indította el július 18-i bejegyzésével.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Desafio aceito, @danicachich ! #womensupportingwomen Foto: @marcus.steinmeyer 👏👏👏
Ezzel egyidőben törökországi nők is elkezdtek a közelmúltban fekete-fehér fényképeket megosztani, hogy felhívják a figyelmet a femicidre.
A „femicide”, azaz nőgyilkosság, mely Diana E.H. Russell írónő definíciója szerint „a nők megölése férfiak által azért, mert nők”. A definíció a nőkre életkortól függetlenül vonatkozik, és az erőszak mögött álló okként a nőgyűlöletet, a felsőbbrendűség érzését, szexuális élvezetet, illetve a nő birtoklását jelöli meg. Továbbá a definíció szerint a femicide nem merül ki gyilkosságban, hanem tartalmazza a szóbeli és fizikai bántalmazás széles skáláját (mint például a nemi erőszak, kínzás, szexuális zaklatás, csonkítás, érzelmi zsarolás, kényszerített anyaság) is, amennyiben az az áldozat halálával végződik. Világszerte a mai napig számos példája van ezeknek a bűncselekményeknek. (Forrás: Wikipedia)
Ilyen értelemben a ChallengeAccepted kihívás komoly politikai és társadalmi üzenettel bír; elképzelhető azonban, hogy az eredeti cél a portréjukat – barátjuk, ismerősök felhívása nyomán – megosztó nők körében feledésbe merül, és a barátság melletti elköteleződésre, a női összefogás fontosságára egyszerűsödik az üzenete.
– a nytimes.com cikke nyomán

Alapító-főszerkesztő
Több mint két évtizedet töltöttem az írott média világában, szinte minden klasszikus sajtóműfajban kipróbálhattam magam újságíróként, szerkesztőként. 2006-2012 között építészeti szakújságíróként, PR-szakemberként voltam aktív, szakmai kiadványok és rendezvények létrejöttében közreműködtem. Az eletszepitok.hu weboldalt 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszakanyarodtam eredeti hivatásomhoz; gyermekjóléti alapellátás keretében általános és középiskolásokkal foglalkozom, prevenciós, edukációs, pályaorientációt támogató foglalkozásokat tartok, érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a szociális kompetenciafejlesztés és a készségfejlesztés áll. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetben szereztem mesterdiplomát, okleveles szociális munkás, felsőfokú intézményi kommunikátor, újságíró és kiadványszerkesztő képesítésekkel rendelkezem.