Lenyűgöző passzívház Budajenőn, minimális fűtésköltséggel
Lázár Antal DLA, Kossuth-díjas építész, egyetemi tanár különleges passzívházat tervezett Budajenőn. A fokozottan energiatakarékos piramisház rendhagyó építészeti formálásával véleményünk szerint az egyik legszebb magyar passzívház jelenleg.
Egy lakó- és egy gazdasági épület (az építtető bionövényeket termeszt) kettőséről van szó, melyeket egy nyaktaggal kötöttek össze. A ház tervezése abból a gondolatból indult ki, hogy az épület a természet folytatása legyen, mintegy abból nőjön ki. Több variáció után alakult ki a terv végleges formája. A lakó és a gazdasági funkció külön épületbe kerülését a hatósági előírások tették szükségessé.
A ház szép bizonyítéka annak, hogy a passzívház-technológia nem korlátozza az építészeti megformálás szabadságát. Különlegessége az épületnek a nagy, egybefüggő, galériázott belső tér. A kezdeti elképzelés szerint a külső burkolat anyaghasználata teljesen egységes lett volna, 5×3 centiméteres vörösfenyő lécburkolattal. Ezzel szemben végül a lakóépület kanadai vörös cédrus zsindelyburkolatot, a gazdasági rész pedig fémlemezburkolatot kapott. A zsindelyburkolat kezeletlen, idővel szürkére fog színeződni.
Az árnyékoló rolók gépi működtetésűek. A melegvíztermelés, a fűtés és a hűtés hőszivattyúval történik, az elektromos energiát a gazdasági épületen lévő napelemek adják. Az épület a PHPP-számítás szerint teljesíti a passzívház követelményeket, hivatalosan azonban nincs minősítve. A tervezés 2007-09 között majdnem két évet vett igénybe, a kivitelezés viszont 2009-2010-ben, nem egészen 14 hónap alatt lezajlott.

Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média izgalmas világában, szinte minden klasszikus sajtóműfajban kipróbáltam magam. 2006-2012 között szakújságíróként tevékenykedtem, szakmai kiadványok és rendezvények létrejöttében közreműködtem.
Néhány éve visszakanyarodtam a segítő hivatáshoz; gyermekvédelmi alapellátás keretében általános és középiskolásokkal foglalkozom, prevenciós foglalkozásokat tartok, szakmai érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a szociális kompetenciafejlesztés és a készségfejlesztés áll. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének mesterképzésén az iskolai mentálhigiéné volt a kutatási témám. Okleveles szociális munkás, intézményi kommunikátor, újságíró és kiadványszerkesztő képesítésekkel rendelkezem.