Az élet csírái: a legjobb vitalizáló maghajtások. Csíráztassunk otthon 2.
Csíráztassunk otthon! Az első részben a csírák kedvező hatásait, a csíráztatás menetét ismertettük, bemutattuk a speciális csíráztató edényeket. Ezúttal a legjobb csíráztatható magokról írunk. Milyen magokat célszerű csíráztatni, mennyi időbe telik, amíg kinőnek a hajtások, és milyen élettani hatással bírnak a különböző biocsírák?
Sokféle magot lehet csíráztatni (brokkoli, póréhagyma, fokhagyma, búza, retek stb.), és magkeverékeket is lehet kapni csíráztatáshoz, a gyakorlott csíráztatóknak megvannak a maguk kedvencei. Fontos, hogy megbízható forrásból, kifejezetten csíráztatáshoz való biomagokat szerezzünk be, melyek garantáltan vegyszermentesek!
Mindegyik csírának más az íze; közös jellemzőjük az édeskés íz. A csírák ropogósak, zsengék, nem véletlen, hogy sokan ízesítés nélkül fogyasztják. Különböző olajokkal – például olíva vagy tökmagolajjal – meglocsolva fokozhatjuk az ízélményt és a kedvező élettani hatásokat, a friss biocsírák balzsamecettel is ízesíthetők. A legjobb húsételekkel salátaként fogyasztani, keverhetjük zöld-, jégsalátával, rukkolával is. Szendvicsekbe is jók, hidegtálak, vagy különféle házilag készített kencék/kenőkék díszítéséhez, ízesítéséhez is felhasználhatjuk őket. A gyerekek étrendjébe is becsempészhetjük a csírákat, hiszen tele van vitaminnal, ásványi anyaggal, nyomelemmel. Előző összeállításunkban részletesen írtunk a biocsírák kedvező élettani és gyógyhatásairól. A rendszeres csírafogyasztás egészségesebbé, erősebbé teszi a szervezetet, lassítja az öregedést!
Milyen magot válasszunk?
A bioboltokban kapható magok csomagolásán feltüntetik az áztatási időt, illetve a csíráztatási időt. Egyes magok 1-2 nap alatt kihajtanak, de az erősebb héjú magok – mint például a hajdina – 10-12 nap csíráztatási időt is igényelhetnek. A magokat csíráztatás előtt 8-12 óráig hideg vízben kell áztatni, hogy felpuhuljanak, majd ezután lehet a csíráztató edénybe helyezni. Naponta 2-3 alkalommal locsoljuk meg a magokat, hogy ne száradjanak ki, vagy (ha nagyon párás a közegük) ne penészedjenek meg. Ha ezt nem mulasztjuk el, és jó a mag minősége, garantáltan szép, egészséges csírákhoz jutunk rövid időn belül.
A Biostore webáruházban forgalmazott magok kis tasakokban, jobbára 20-30 grammos kiszerelésben kaphatók. Ez a mennyiség egy kisebb tál csírát eredményez. A csírákat kis edénykékben hűtőben tárolhatjuk 1-2 hétig.
Magkeverék: minden jóból egy kevés!
A fotón az olasz Vivo termék Mix Energia magkeveréke látható, 20 grammos kiszerelésben juthatunk hozzá. A keverék tartalma: lucerna, görögszéna, fehér mustár, édeskömény, ruccola, szezámmag, len. Valóságos ízkavalkád – a lucernacsírára jellemző növényi íz keveredik a karakteresen aromás magok csíráival. Csíráztatás előtt 6 órán át kell áztatni a magokat hideg vízben, majd a felpuhult magkeveréket a csíráztató edényben nedvesen tartva – rendszeresen átmosva – csíráztathatjuk. Nagyjából 1 hét a csíráztatási ideje.
Bio búza: nemcsak liszt formájában fogyaszthatjuk!
A bio búza friss hajtásai enyhén édeskés ízűek, a magas tápanyagtartalomnak köszönhetően a búzacsíra fogyasztása gyermekek részére különösen ajánlott! Ha fanyalognának, csempésszük be a csírákat a kedvenc ételükbe! A bio búza áztatási ideje 10-12 óra. A csíráztatási idő rövid: mindössze 5 nap, és máris fogyasztható!
Az értékes hajdina: nehezen adja magát!
A hajdinacsíra különösen finom, ám nem javaslom azoknak, akik először próbálkoznak csíráztatással, mert kissé macerásabb csíráztatni, mint például a gyorsan csírázó búzát. (Nem ad gyors sikerélményt!) Lassan hajt ki, a hivatalos csíráztatási idejét 10-12 napra teszik (nekem ennél is tovább tartott). Mégis, megéri bíbelődni vele, főételként is felhasználható a csírája! C-, B-komplex és E-vitaminban különösen gazdag, jelentős a vas-, a foszfor- és a káliumtartalma. Magas a fehérjetartalma is, riboflavin és rutin (más néven rutozin) tartalma serkenti az agyat és erősíti az érfalakat.
Póréhagyma: csírája már az ókorban is kapós volt
A póréhagyma csírája karakteresen ízletes, már az ókorban is használták; keringésjavító, reumaellenes tulajdonságokkal bír. Hatásos ellenszere a fertőzéseknek, enyhíti az agyi érelmeszesedés hatását. Vitalizál – csökkenti a fáradtságérzetet. Áztatási ideje 8-10 óra, csíráztatási ideje viszonylag hosszú, de gyorsabban kihajt, mint a hajdinamag: 10-12 napra van szüksége.
Fokhagyma – csírája is antibakteriális hatású
A népi gyógyászatból jól ismert a fokhagyma gyulladáscsökkentő, antibakteriális, immunerősítő hatása, ugyanezek elmondhatók a fokhagymacsíráról is! Csökkenti a koleszterint, kiváló antioxidáns, regeneráló. Nem tartozik a gyorsan csírázó magok közé, de érdemes vele foglalkozni! Áztatási ideje 12 óra, csíráztatási ideje körülbelül 2 hét.
Adzuki bab – pikáns ízű, kiváló vasforrás
A lencse-, borsó- és babfélék természetes inzulinszabályozók, koleszterincsökkentők, vérnyomásszabályzók, szíverősítők. Már csak ezért is érdemes ezeket a magokat csíráztatni, hiszen friss hajtásaik erőteljesebben ki tudják fejteni a jótékony hatásokat. Mellettük szól még, hogy emésztésük nem terheli meg a szervezetet, nem okoznak bélgázosodást. Az adzuki bab pikáns ízű, jelentős vasforrás! Áztatási ideje 12 óra. Csíráztatási ideje rövid: 3-5 nap elteltével fogyaszthatók a zsenge hajtások.
Búzacsíra 3 nap csíráztatás után
Hajdina 3 nap csíráztatás után
Háromszintes csíráztató tál
Világos helyen csíráztassunk!
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.