Napszemüveg télen-nyáron. Mire figyeljünk vásárláskor, ha a szem védelme fontos szempont?
A napszemüveg egész évben viselhető napos időben, ugyanis az ultraibolya sugárzás (UV-sugárzás) nemcsak nyáron jellemző, igaz, ilyenkor a legerősebb. Télen az UV-sugárzás ugyan gyengébb, de a hó erős fényvisszaverő felület, és az UV-sugárzás egy részét visszatükrözi. Hófödte környezetben – síeléskor vagy havas tájakon járva – a napszemüveg éppoly fontos, mint nyáron.
Bár szemmel nem látható, az UV-sugárzás hatással van az emberi szervezetre. Nemcsak a bőrt, de a szemet is károsíthatja. Az ultraibolya sugárzás szembetegségeket és látásproblémákat is okozhat vagy felerősíthet, ezért fontos az UV-szűrős napszemüveg viselése; segíthet megőrizni a szem egészségét és mérsékli a súlyos szembetegségek kockázatát.
UV400 védelem
Ha a napszemüvegre csupán egy stílusos kiegészítőre gondolunk, nem feltétlenül a szemünk egészségét, védelmét tartjuk szem előtt. Egy jó napszemüveg 100%-os UV-védelmet nyújt, polarizált lencséi pedig a vakító fénytől óvják a szemet. A legjobb, ha a szemüveg UV-s és polarizált is egyben.
Napszemüveg esetében UV400 védelem ajánlott, ami azt jelenti, hogy a lencsék 100%-ban blokkolják a 400 nanométerig terjedő UV-A és UV-B sugarakat. Ez a legjobb védelem a káros napsugárzás ellen, mivel megakadályozza, hogy a káros sugarak elérjék a szemet, ezzel csökkentve a szemkárosodás és a betegségek, például a szürkehályog vagy a makula degeneráció kockázatát.
Ha egy napszemüveg nem rendelkezik UV400 védelemmel, az hosszú távon akár károsabb is lehet, mivel a sötét lencsék miatt a pupilla kitágulhat, és több UV-sugárzás juthat a szembe. Tehát mindig ajánlott ellenőrizni a címkén vagy a termékleírásban a UV400 vagy a „100% UV védelem” feliratot.
Az európai szabványoknak megfelelő napszemüvegeken szerepel a „CE” jelölés, ami garantálja a megfelelő UV-védelmet.
Polarizált lencse
A polarizált lencsék csökkentik a vakító fényt, például a víz, a hó vagy az aszfalt felszínéről visszaverődő sugarakat, ezáltal javítják a látás tisztaságát, kontrasztosabb látást biztosít, ami autóvezetés közben is jó szolgálatot tesz.
Vizes, havas sportok, tevékenységek kedvelőinek célszerű polarizált lencséjű napszemüveget viselni, de járművezetőknek is ajánlott.
A lencse színe
A szemüveg lencsék színe nem csupán esztétikai kérdés! Néhány példa: a szürke szemüveglencse természetes színeket ad vissza, kiváló fénycsökkentő hatású, ideális vezetéshez, általános használatra. A barna szemüveglencse javítja a kontrasztot, ami gyenge fényviszonyok mellett kifejezetten előnyös. Emellett csökkenti a kék fényt, ezáltal kevésbé fárasztja a szemet. Síeléshez, kerékpározáshoz és vezetéshez szokták ajánlani. A zöld lencse semlegesíti a fényviszonyokat, miközben fokozza a színeket és az élességet. Enyhén növeli a kontrasztot, ezáltal hosszú ideig kényelmes viselet – mindennapi használatra, sportokhoz, szabadtéri tevékenységekhez egyaránt ajánlott.
Esztétikai szempontok
Ha napszemüveget választunk, természetesen az esztétikai szempontok is mérvadóak. A keret könnyű, tartós anyagból készüljön, műanyagból vagy titániumból. Fontos, hogy illeszkedjen az archoz, ne csússzon le, de ne is nyomja a fej oldalát vagy az orrot. Webáruházakban ma már elterjedt az ún. virtuális szemüvegpróba: a számítógép előtt ülve vagy a mobilunkon megnézhetjük, hogy az arcformánkhoz milyen típusú, formájú szemüveg passzol leginkább.
Az optimális méretű szemüveg az egész szemet lefedi, és érdemes figyelni arra is, hogy oldalról se jusson be jelentős fény a szembe.
Érdemes felpróbálni a napszemüveget vásárlás előtt, hogy megbizonyosodjunk a megfelelő illeszkedésről, méretről. Ha online vásárolunk, ellenőrizzük a pontos méreteket (szár hossza, lencse átmérője, híd szélessége), ha személyes átvételre van lehetőség online vásárlás során, az üzletben felpróbálhatjuk még fizetés előtt.
A jó minőségű napszemüvegre van garancia, a jótállás időtartama jellemzően 2 vagy 3 év (kiterjesztett garancia is kérhető).
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.