Növénytársítás: a vegyszermentes kertészkedés alapja
Konyhakertünk kialakítása során körültekintően kell megválasztanunk egyes növények helyét, mivel a növények egy része egymásra előnyösek, hátrányosak vagy közömbösek lehetnek. A különböző növényeket olyan társításban kell elrendezni, hogy mindegyik pozitív hatást gyakoroljon a vele szomszédos egyedekre. Az növények közül egyes fajták a föld feletti részeinken keresztül (például az illatanyaguk segítségével), míg mások a gyökérzónában érvényesülő hatásokat gyakorolnak szomszédjaikra.
Bizonyos növények lehetnek kedvező hatású, és védelmező társnövények; a szomszéd növények kártevőit riasztó; valamint kórokozóit elhárító fajok.
Azok a növények társíthatóak, melyek különbözőképpen hasznosítják a talaj tápanyagkészletét, más-más talajbaktériummal működnek közre, valamint betegségeik, kártevőik is eltérőek.
Néhány társítási példa
1. példa
1. sor sárgarépa
2. sor hagyma
3. sor sárgarépa – ez az elrendezés kölcsönös védelmet nyújt a sárgarépa- és a hagymalégy ellen
4. sor paradicsom, ami rövid tenyészidejű elővetemények – metélőhagyma, korai saláta, hónapos retek, mustár – után a májustól októberig terem
5. sor sárgarépa – ez a kultúra a paradicsomot védő szomszédság
2. példa
1. sor zeller és karfiol későbbi palántázására tartjuk fenn – az egyik szomszéd védelmet nyújt a zellerrozsda ellen, a másik a káposztalégy hernyóit hárítja el
2. sor fejes saláta és hónapos retek vegyesen – itt a saláta védelmet nyújt a bolhafertőzés ellen
3. sor uborka közé tépősaláta (pár centiméteres kötésben) ugyancsak retekkel keverve – az uborka (fajtól függően) októberig terem
4. sor fejes saláta és korai retek – mikorra az uborka indáinak szüksége lesz a területre, addigra a salátavetés kikerül a sorból
5. sor karfiol vagy a korai fejes káposzta és a zeller együtt
A módszernek megfelelően a különböző növényfajokat nem ágyásonként, hanem soronként rendezzük el, és ezeket a sorokat az évek folyamán nem változtatjuk.
A növénytársításkor érdemes tehát, úgy elhelyezni a növényeket, hogy azok termései, hasznos növényi részei egész évben betakaríthatóak legyenek. Ezáltal, a jól megtervezett kertünkben, a termést kora tavasztól késő őszig folyamatosan szüretelhetjük, az év során többször vethetünk, és palántázhatunk.
Nagy Adrienn okl. agrármérnök, Zöld(Örök)ség
2011-ben kezdődött a történetem a Facebookon. Online magazinként 2013 óta létezem. Független vagyok. Több százezren olvasnak havonta. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.
Köszönöm, pont jókor jött a küldemény a fb.-on. Nagyon örülök neki! Nagy szükségem van most a tudásra, mert szeretnék örömmel kertészkedni. Egy tanulni vágyó ötvenes… :)
Kedves Adrienn! Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre a honlapra, s máris lenne a témával kapcsolatos kérdésem: tekintettel arra, hogy imádom a zöldborsót, a kertemben nagy területet foglal el ilyenkor tavasszal, gyakorlatilag júniusban felszabadulva, amit utána ültetek, nem érik be. Van valami megoldás arra, hogy a kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon?
Kedves Teréz!
A zöldborsó nekem is az egyik kedvenc zöldségem, azonban mint minden növénynél ügyelni kell arra, hogy sok évig egy helyre ültetve, ne “zsarolja ki” a talajt, ezért érdemes a megfelelő növényekkel társítva termeszteni.
A borsó a retek, sárgarépa, kapor, káposztafélék társaságában, valamint a burgonya és fejes saláta szomszédságában gazdagon terem. Kerüljük a hagymával, babbbal való társítását!
A borsó (korai), utána galambbegysaláta, előtte mustár vagy lóbab ültethető.
Egy jó példát is találtam a társításra.
A borsó (korai), utána galambbegysaláta, előtte mustár vagy lóbab. 1. sor cékla, saláta; 2. vöröskáposzta, zellerrel; 3. cékla, saláta; 4. borsó vagy késői káposzta; 5.sorba ismét cékla, saláta; 6. karfiol zellerrel; 7. korai saláta
Termésben gazdag és örömteli kertészkedést kívánok!
Szervusz Adrienn!
Pont ilyet keresünk egy ideje.
Segítesz megcsinálni : milyen magból mit mikor hogyan mennyi víz stb. ?
Előre is köszi a választ
Árpád
Kedves Árpád!
Bármely mag legyen az bio, vagy nem bio vetőmag termeszthető ilyen módon. A szükséges víz mennyiség pedig a vetett fajtától, a talaj adottságoktól, időjárástól stb. függ. Azt, hogy mit mikor kell vetni szintén növénytől függ. Érdemes interneten rákeresni a különböző zöldségek/fajták tulajdonságaira, igényeire, fejlődési szakaszaira.
Üdv.:
Adrienn