Öt csodaszép strapabíró szobanövény
A szobanövények élettel töltik meg a tereket, jó hatással vannak ránk, anélkül is, hogy ennek tudatában lennénk (a virágszeretők nagyon is tudatában vannak). Olyan dekoratív szobanövényeket mutatunk, melyek nem igényelnek állandó figyelmet, körültekintő gondozást, vagy extra körülményeket. Egyszóval: strapabíróak.
Anyósnyelv – Sansevieria trifasciata
Nyugat-Afrika trópusi vidékeiről származik ez a rendkívül strapabíró szobanövény. Hosszú, kard alakú lándzsás levelekkel rendelkezik és jól tűri a szárazságot, és az árnyékos helyeket. A huzatot kevésbé tűri, de ha egyenletes hőmérsékleten tartjuk, télen fűtetlen helyiségben sem megy tönkre. Vízigénye alacsony, elég csak mértékkel öntözni, a föld felszínét nyugodtan hagyhatjuk kiszáradni. Időnként adhatunk neki tápoldatot. Számos fajtája beszerezhető.
Szobai futóka – Epipremnum aureum
A szobai futóka vagy aranyos szobai futóka kifejezetten mutatós szobanövény, ráadásul igazi túlélőnek számít. Kezdő szobakertészeknek sem okoz nagy fejtörést. Amire figyelni kell: fényigényes, ezért olyan helyre kerüljön, ahol egész nap természetes fény éri. A tűző napot viszont nem szereti. A túlöntözést kerüljük! Bár rendszeres öntözést igényel, nem veszi zokon, ha néha megfeledkezünk a vízutánpótlásról. Időnként kapjon tápoldatot, így biztosan sokáig gyönyörködhetünk benne!
Agglegénypálma – Zamioculcas
Az agglegénypálma vagy zamiopálma is kifejezetten szép szobanövény, s mint a nevéből is utalni lehet rá (bocs minden gondos, növényszerető agglegénytől!): meglehetősen jól bírja, ha megfeledkezik róla a gazdája, elég 10 naponta, kéthetente öntözni. Jól tűri tehát a vízhiányt, sőt, jellemzően a túlöntözésre reagál érzékenyen, ügyeljünk arra, hogy ne álljon alatta pangó víz. Ne tegyük huzatos helyre, de egyébként jól megvan a lakás kevésbé világos helyein is, bár sötét helyen lassabban nő. Kíméljük a direkt napsütéstől, de a szűrt napfényt még elviseli.
Zöldike – Chlorophytum comosum
A zöldike is szívós növény, igazi túlélő. Az egyik legjobb légtisztító növény, ráadásul kis fehér virágokkal is megörvendeztethet bennünket! Rendszeresen kell öntözni, de vigyázni kell a túlöntözéssel, ezért olyan kaspót kapjon, melyből távozni tud a felesleges víz. Inkább világos helyre tegyük, mint árnyékba, de a direkt napfényt kerülni kell! A rendszeres tápoldatozást meghálálja. Ha jól érzi magát, intenztíven terjeszkedik, ezért érdemes időnként visszanyesni.
Szobapáfrány – Nephrolepis exaltata
A szobapáfrány kifejezetten dekoratív növény, felhívja magára a figyelmet. Kissé érzékenyebb növényfajta, mint a fenti társai, de kezdők is bátran belevághatnak a gondozásába. Szereti a világos helyet, de a közvetlen napfénytől óvni kell, főleg a nyári időszakban. Jól viseli, ha az öntözésről akár 2 hétig elfeledkezünk, de érdemes azért kb. 10 naponta vagy hetente öntözni. A víz közvetlenül a földbe kerüljön, a leveleit ne spricceljük! Ez azért lényeges, mert a növény kedveli a párás közeget, de a levelei meglehetősen érzékenyek. Ezért a megfelelő páratartalomról célszerű másként gondoskodni: például télen levegőpárásítással, de jó megoldás az is, ha kavicsokkal és vízzel feltöltött tálcára tesszük (kaspóstól).
Örömteli szobakertészkedést kívánunk!
Fotók: Pexels, Pixabay
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.