Pompej, a halhatatlan romváros
79. augusztus 24-én kitört a Vezúv, s elpusztította Pompejt. A tragédia a Nápoly közelében, a Vezúv lábánál található ókori várost halhatatlanná tette; Pompej a világ egyik leglátogatottabb romvárosa, a Világörökség része.
79. augusztus 24-én – Vulcanus ünnepén – óriási erővel, váratlanul tört ki a Vezúv, amit a közelben élők ártalmatlan, alvó vulkánnak tartottak. Ezekben az években gyakran sújtotta komoly földrengés a várost, de előjele nem volt annak, hogy felébredhet a tűzhányó. Hatalmas robaj kíséretében kilométernyi magasságba lövellte a kőtörmeléket, gyakorlatilag felrobbant a hegy csúcsa.
Pompejt 7-8 méter vastag kőtörmelék és hamuréteg temette maga alá.
A korabeli írások alapján a lakosság pincékbe menekült a kőzápor elől, ám aki a pincébe menekült, kijönni már nem tudott többé. A lakosság nagy része a Vezúvval ellentétes irányba, a Sarno folyó felé menekült, eközben utolérte őket a vég: a hamu- és kőzápor elől senki sem menekülhetett.
Pompej maradványait – s a szoborként megkövült holttesteket – munkások fedezték fel a 16. században.
A Sarno folyó szabályozási munkálatai során találták meg az első falmaradványokat. A 18. században kezdték meg hivatalosan az ásatásokat. A rövidesen híressé váló lelőhely kiemelt szerephez jutott az újkori európai kultúra fejlődésében. Napjainkban Olaszország egyik kiemelt turisztikai célpontja, a Világörökség része.
Harmath Beáta fotói
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.