„Te magad légy a változás, amit látni szeretnél a világban.” Egyszerű önsegítő módszerek
„Te magad légy a változás, amit látni szeretnél a világban”. Az idézet Mahatma Gandhitól származik. Vagy: segíts magadon, az Isten is megsegít! Hasonló üzenete van mindkét bölcseletnek.
Ha jól vagyunk (magunkkal), azt a környezetünk, a körülöttünk lévő emberek érzékelik és jó esetben vissza is sugározzák ránk. A kapcsolataink minőségére kihat a mindenkori lelkiállapotunk, ahogy ránk is hatással vannak mások. Ha túl sok negatív érzés, élmény gyűlt össze bennünk, itt az ideje, hogy a figyelmünket magunk felé fordítsuk! Regenerálódásra a pszichének is szüksége van, és ez nem automatizmus, hanem inkább tudatos választás, döntés eredménye. Tudatos igény (és cselekvő szándék) arra, hogy feltöltődjünk, pihenjünk, újraépüljünk.
Az önsegítő módszerek széles körben alkalmazhatók, és gyakorlatilag bárki számára hasznosak lehetnek, függetlenül attól, hogy mentális vagy érzelmi problémákkal küzd, vagy egyszerűen csak szeretné jobban megismerni önmagát, növelni a lelki békéjét, vagy fejleszteni az érzelmi intelligencia szintjét. Ezek a módszerek segítenek megbirkózni a stresszel, a szorongással, a deprimált hangulattal, mélyíthetik az önismeretet, az önbecsülést, az egészséges mértékű önszeretetet.
Naplóírás
Rendszeresen készíthetünk jegyzeteket az érzéseinkről, gondolatainkról, tapasztalatainkról. Az írás segít feldolgozni az érzelmeket, felismerni bizonyos, személyiségünkre jellemző mintázatokat, és oldja a stresszt. Nem feltétlenül kell naponta naplót vezetni, de az intenzívebb élmények „lecsendesítéséhez” segítségül hívhatjuk az írást.
Meditáció
Az elme lecsillapításához kiváló technika a meditáció. Még azoknak is érdemes megpróbálniuk, akik úgy gondolják, hogy a meditáció nem nekik való. Gyakorlással elsajátítható, fejleszthető. Igaz, kitartást és elkötelezettséget igényel. A meditáció csökkenti a szorongást, javítja a koncentrációt, növeli az érzelmi ellenállóképességet.
Erősítsd a belső gyermeket!
Mindannyiunkban él a gyermek-én, a belső gyermek, akin keresztül könnyebben megszólíthatók vagyunk (saját magunk által).
Kérdezd meg tőle: mire van szüksége? Bátorítsd, ismerd el! A lényeg, hogy figyelemmel és szeretettel fordulj felé (magad felé).
Sokan elfeledkezünk erről; sokkal aktívabbak tudunk lenni, ha önkritikáról, önostorozásról van szó. A gondolatoknak, szavaknak ereje van. Gondold végig, hogyan viszonyulsz önmagadhoz? Milyen belső gyermek él benned? Milyen érzésekkel tudnád őt támogatni? Mi mindenben határoz meg még felnőttként is?
Testmozgás és sport
A rendszeres testmozgás és sport oldja a stresszt, endorfint szabadít fel. Az endorfint boldogsághormonnak is nevezik, mivel serkenti az örömérzetet és a boldogság érzését, vagyis képes javítani a hangulatot. A jó alvást is segíti. A rendszeres testmozgás, különösen az aerob gyakorlatok (futás, úszás, tánc, séta stb.), jelentősen növelhetik az endorfin szintet. Legalább 30 perc közepes intenzitású mozgást érdemes beiktatni naponta.
Művészetterápia
Ezzel a módszerrel kreatív tevékenységeken keresztül fejezhetjük ki érzéseinket, gondolatainkat. A művészi tevékenység segít feldolgozni az érzelmeket, jó önkifejezési mód. Az alkotás tökéletes kikapcsolódás, csak a feladatra fókuszálunk közben (aktív meditáció). Kipróbálhatjuk magunkat többféle technikában: rajzolás, festés, szobrászkodás, kollázskészítés stb. A kreativitás, az alkotófolyamat sikerélménnyel jutalmaz bennünket, ami jót tesz az önbizalmunknak.
Önreflexió
Gyakran halljuk manapság, általában kritikaként, hogy X-nek vagy Y-nak nincs önreflexiója. Még erősebb, ha azt mondjuk: nem képes az önreflexióra. Vagyis nem lát rá önmagára. Nem érzékeli, miként nyilvánul meg mások előtt. Kvázi reménytelen eset, nem várható változás, hisz nincs belátása. Pedig az önreflexió tudatosan gyakorolható!
A másik véglet, amikor valaki túlzásokba esik, minden társas helyzetben önmagát vizslatja, önmagát bírálja stb. gondolatban. Ebben is érdemes egészséges egyensúlyra törekedni.
Rendszeresen gondolkodunk el saját viselkedésünkről, érzéseinkről és gondolatainkról. Érdemes esténként visszagondolni a nap történéseire, és megkérdezni: „Mit tanultam ma magamról?”
Légzőgyakorlatok
A légzőgyakorlatok bármikor bevethetők. Segítenek a stressz csökkentésében és a nyugalom elérésében. A koncentrációt is fokozzák. A legegyszerűbb a mély légzés: lassan lélegezzünk be az orron keresztül, tartsuk bent a levegőt néhány másodpercig, majd lassan lélegezzük ki a szájon keresztül. Stresszes helyzetekben jusson eszünkbe ez a módszer és alkalmazzuk!
Digitális detox
Letehetjük egy-egy órára, fél napra vagy még több időre is a digitális eszközöket, melyek igen csak lekötik a figyelmünket és az érzelmeinkre is hatnak. Már észre sem vesszük, hogy túlstimuláltak vagyunk. Érdemes beiktatni szüneteket, más tevékenységek felé fordulni vagy a valós térben kapcsolódni másokhoz, esetleg a természetben időzni. Mentális tisztítókúra.
***
Az önterápiás módszerek nem helyettesítik a professzionális, szakember által vezetett terápiát!
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.