Vízkereszt napjához kapcsolódó hagyományok, hiedelmek, ételek, szépirodalmi művek
Január 6. Vízkereszt napja, egyben a farsangi időszak kezdete. Ez az időszak egészen hamvazószerdáig tart, azaz a húsvéti nagyböjt kezdetéig. Mivel a húsvét mozgó ünnep, ezért a farsang hossza évente változik, de mindig január 6. és a húsvét előtti 40 nap kezdete közé esik. A Vízkereszt (latinul Epiphania Domini) az egyik legrégebbi keresztény ünnep, amely több kultúrában és vallási hagyományban fontos szerepet játszik.
Néhány érdekesség Vízkeresztről.
A katolikus egyházban a Vízkereszt jelzi a karácsonyi ünnepkör végét. Magyarországon hagyományosan ekkor bontják le a karácsonyfákat.
A Vízkereszt az ókori keresztény világban az egyik legfontosabb ünnep volt, amit Jézus Krisztus megjelenésének és megnyilvánulásának szenteltek. Az ünnep három fő eseményhez kapcsolódik: a napkeleti bölcsek látogatása a kis Jézusnál; Jézus megkeresztelkedése a Jordán folyóban; Jézus első csodája, amikor egy menyegzőn a vizet borrá változtatta a galileai Kánában.
A katolikusok a karácsonyhoz kapcsolódóan a Kisjézust meglátogató napkeleti bölcsek történetét említik talán a leggyakrabban a Vízkereszt kapcsán. Eszerint a három bölcs – Gáspár, Menyhért, Boldizsár – Betlehembe zarándokolt, hogy ajándékokkal kedveskedjék Jézusnak. Ajándékaik szimbolikus jelentőséggel bírnak. Az egyik értelmezés szerint az arany Jézus királyi mivoltát hangsúlyozza, a tömjén az isteni természetét jelképezi, a mirha pedig az emberi halandóságára és a szenvedésére utal.
Innen eredeztethető a „háromkirályjárás” hagyománya, amely Magyarországon is ismert volt; a fiatalok a betlehemezéshez hasonlóan énekelve, köszöntve jártak házról házra. „Háromkirályok napját, / Országunknak egy istápját, / Dicsérjük énekkel, / Vigadozó versekkel, / Szép jel és szép csillag / Szép napunk támad.”
A három bölcs útját a betlehemi csillag vezette. Ez a csillag a mai napig fontos szimbólum, és Vízkereszt napján sok helyen csillagszimbólumokat helyeznek el az otthonokon vagy a templomokban.
A keleti ortodox egyházakban ezen a napon tartják a vízszentelési szertartásokat. A szentelt víznek gyógyító és tisztító erőt tulajdonítanak, és gyakran használják otthonok megáldására is.
A Vízkereszt ünnepéhez kötődő, régi keresztény hagyomány a házszentelés – a pap meglátogatja a hívek otthonait, hogy megáldja azokat és megkérje Isten védelmét a ház lakóira és javaikra. A házszentelés egyik legismertebb eleme a háromkirályok nevének kezdőbetűiből álló felirat készítése az ajtó szemöldökfájára.
Időjóslás is kapcsolódott ehhez a naphoz. Eszerint ha január 6-án havazik és hideg van, akkor rövid télre számítottak, ha viszont tiszta az idő, süt a nap, az hosszú telet jelez.
Több országban ételekkel is ünneplik Vízkeresztet. Franciaországban a „Galette des Rois” (Háromkirályok pitéje) ilyenkor népszerű sütemény, a mandulás-marcipános édességbe egy apró figurát rejtenek el. Aki megtalálja, az lesz a nap „királya” vagy „királynője”. Spanyolországban a kör alakú „Roscón de Reyes” aszalványokkal, magvakkal dúsított kelt kalácsot fogyasztják hasonló szokásokkal január 6-án.
Spanyolországban és Latin-Amerikában a Vízkereszt a gyerekek ajándékozásának napja, amikor a „három királyok” hozzák az ajándékokat, nem pedig Jézuska vagy a Mikulás. Olaszországban a Befana jóságos boszorkány oszt ajándékokat. Görögországban vízbe dobnak egy keresztet, és a férfiak megpróbálják kihalászni. Aki először eléri, szerencsés lesz az évben.
Vízkereszt napjáról tehát kultúránként más-más hagyományokkal emlékeznek meg, így nemcsak a kereszténység, hanem az egyetemes kultúra ünnepe is.
A Vízkereszthez kapcsolódó jelentősebb szépirodalmi mű Shakespeare Vízkereszt, vagy amit akartok c. komédia vagy T. S. Eliot – A háromkirályok utazása c. verse.
Juhász Gyula: Vízkeresztre
Jövének távol, boldog Napkeletről
Három királyok, híres mágusok,
Mert hírt hallottak a csodás Gyerekről,
Kiről legenda és jóslat susog.
Ki született szegényen Betlehemben,
Kit megöletne Heródes király
S aranyat, tömjént, mirrhát lelkesedve
Hoz néki Gáspár, Menyhért, Boldizsár!
Szerecsen, indus, perzsa, mind csodálja
A Kisdedet, ki a jövő királya
S a csillagot, mely homlokán ragyog.
Ő édes, kedves. Bájolón gagyog
S egy pintyőkét néz, mely szent szeliden
A Szűz Mária vállán megpihen…
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.