17 napos diéta. Életmódváltó táplálkozási program. Fogyókúrás napló (3.)
Magyar nyelven viszonylag kevés tapasztalati információ áll rendelkezésre a 17 napos diétáról. A Dr. Mike Moreno családorvos által kidolgozott táplálkozási program nem újkeletű, rengeteg követője van, elsősorban az USA-ban. A doktor könyve a Scolar Kiadó jóvoltából néhány éve magyar nyelven is elérhető. Szerkesztőnk vállalta, hogy a kötet és a hozzá tartozó szakácskönyv útmutatásait követve diétáját naplószerűen megörökíti az eletszepitok.hu magazinon. Célja az ideális testsúly elérése, megtartása, továbbá az egészségmegőrzés.
A sorozattal igyekszünk hasznos információkkal szolgálni. Nem célunk, hogy bárkit is meggyőzzünk arról: nincs ennél rövidebb út az egészséges fogyáshoz, súlytartáshoz. Csupán a tapasztalatokat szeretnénk átadni. A sorozat összeállításai nem utólag készülnek, hanem a diéta idején.
***
Tegnap este agyaltam egy sort azon, hogy a nyitóképen és a címben látható számok (2, 3) nincsenek szinkronban. A sorozat a 0. nappal, a felkészüléssel indult, ezért van elcsúszás, remélem, nem zavar össze titeket. Itt olvashatók az eddigi részek >>
Ez a diéta 2. napja. Sok újdonságról nem fogok tudni beszámolni, de mivel többen jeleztétek, hogy a receptek hasznosak, így az étrendet továbbra is feljegyzem és (ha nem felejtem el) le is fotózom. Én általában nehezen tudom követni-betartani az előírt diétás étrendeket, szeretek kicsit variálni rajtuk, ízlésemnek, aktuális kedvemnek megfelelően.
Minden diétánál komoly átgondolást igényel a napi/heti bevásárlás. Ha családod van, s a táplálásukról neked kell gondoskodnod, az ő fejükkel is kell tudni gondolkodni. Olyan ételeket is be kell szerezni, amelyek számodra tiltólistások – ez plusz kihívás az önfegyelemnek. Ami nagyon jó benne (legalábbis nálam így működik), hogy elkezdesz figyelni tudatosabban a családtagjaid étkezésére, részben kényelmi megfontolások miatt: ne kelljen kétféle vacsorát készíteni, tudjanak enni abból is, amit magadnak szánsz, csak mellé legyen számukra egy tartalmasabb köret vagy könnyű desszert. Gyakran főzök munka után, nem teher, de kétféle menüvel készülni esténként időigényes.
***
Egy kis kitérő. Nem szabadna bántani a kövér embereket! Kegyetlenek tudunk lenni velük. A kövérség stigma, zsigerből negatív tulajdonságokkal társítjuk. Sok nőt ismerek, akik a karcsúságuk megszállottjai, s függetlenül attól, hogy mi minden van emögött, büszkén bezsebelik a pozitív jelzőket. A kövér emberek nagy része pedig önbizalomhiányos, depressziós, szociofóbiás, és a testalapú stigmatizálás már kora gyerekkorban elkezdődik… A külső alapján ítélünk, sokszor esélyt sem adunk a másik megismerésére.
Nem kedvelem (kerülöm) azokat a férfiakat, akik egy nőben szinte csak a küllemet nézik: 10-es skálán rangsorolnak, kisugárzásnak füllentett mell- és derékbőség, combhossz, popsiforma szerint – szinte mellékes számukra, hogy a gyönyörű nőben mi lakozik. (Értelmiségi körökben sem ritka ez a hozzáállás.) A nő nem dísztárgy. Más kérdés, hogy sokan közülünk a viselkedésükkel ezt a nézetet erősítik a férfiakban.
Van, akinek egész életében figyelnie kell az étkezésére, léteznek levegővételre hízó típusok, mások ellenben sokat és egész nap ehetnek, nem rakódik le rajtuk egy deka felesleg. Minden túlsúlya miatt önbizalomhiányos nő megérdemelné, hogy kivezessék ebből a szorongató állapotból – vagy hogy valahogy ebből kivezesse önmagát. A fogyás ilyen értelemben kiváló pszichoterápia. Öngyógyítás. A hízás pedig – sajnos – az ellenkezője…önpusztítás.
Ha mások már lemondtak arról, hogy valaha megváltozhatsz az előnyödre, ne hidd el és soha ne mondj le erről!
***
Ha a családtagok jó fejek, tudomásul veszik, hogy diétázol és támogatnak benne.
Úgy értem, nem húznak például egy tábla csokival, nem lepnek meg a kedvenc sütiddel és…nem nassolnak látványosan az orrod előtt. Ha családi ebédre vagy vendégségbe hívnak, tudomásul veszik, hogy diétázol, s ennek megfelelően rád is gondolnak. Kerülik a már megint / még mindig fogyózol? élcelődéseket. Nem próbálnak arról meggyőzni, hogy egy napot igazán kihagyhatsz. Értenek és tudnak figyelni rád, hiszen szeretnek…
A tegnap esti pácolt csirkemellet (amit magamnak szántam) mindenki nagyon szerette, kérték, hogy máskor nekik is készítsem el.
Recept
Fél csirkemellet vékonyra szeleteltem, kicsit kiklopfoltam, majd pácba tettem fél órára. A gyorspác: kb. fél dl olívaolaj, 2 ek cukormentes mustár, 1 tk szárított petrezselyemzöld, kevés bors, só, 1 mk őrölt római kömény, 1 zúzott fokhagyma keveréke.
A húst teflonos serpenyőben szétterítettem és mindkét oldalukat aranybarnára sütöttem.
Mellé készítettem az alábbi köretet (rögtönözve): 1 kápia paprika csíkokra, karikákra vágva, 2 nagyobb sárgarépa zöldséghámozóval leheletvékonyra szeletelve, kb. 20 dkg mirelit zöldborsó, hüvelykujjnyi hámozott, apróra reszelt gyömbér, 2 gerezd zúzott fokhagyma, kb. 5 centi vékonyra szeletelt póréhagyma, só, bors.
A fokhagymát és a gyömbért kevés olívaolajon megpirítottam, majd hozzákevertem a póréhagymát, a zöldségeket és fűszereztem. Wokban készült, de serpenyőben sütve is tökéletes lesz – fedő alatt párolódjon kb. 10 percig. Ha nem diétázol a zöldségekhez adhatsz pl. rizst, kuszkuszt, bulgurt stb. (A kuszkuszt és a bulgurt a félkész zöldségekkel szoktam puhára párolni, a bulgurhoz/kuszkuszhoz ajánlott vízmennyiséget a zöldségekre öntöm és fedő alatt az egészet készre párolom.)
A párom – állítása szerint – tegnap követte a diétámat. Este viszont rányúlt a Balaton-felvidéki bioborra, s ezzel el is bukta az első 17 napot. Jó hír, hogy holnaptól újrázhat – borítékolható, hogy este elbukja megint, ragaszkodik az esti 1-2 pohár borához…
A megszokásaink rabjai vagyunk – lehetnek jók, rosszak.
Ha átállsz egy teljesen új táplálkozási programra, az ún. korábbi kedvenc ételeid, teljesen más színben tűnnek majd fel. Számomra ez a diéta visszatérést jelent a jó útra.
2. nap étkezés
Felkelés után
2,5 dl forró zöld tea citrommal
Reggeli
2 kemény főtt tojás, kápia paprika, Camembert sajt
2 narancs frissen facsart leve
Kávé édesítővel, kevés tejjel (a tehéntejet le fogom váltani növényi tejre)
Két étkezés között zöld tea
Tízórai
bögrényi friss ananász
1 órával később: 1 pohár natúr joghurt
Két étkezés között2,5 dl víz
Ebéd
Saláta: jégsaláta, 2 zsenge retek vékonyra szeletelve, 1 zsenge sárgarépa vékonyra gyalulva, evőkanálnyi földimogyoró (pirítva különösen jó a salátákba), 2 ujjnyi krémfehér sajt szétmorzsolva. Salátaöntet: fél kis dobozos natúr joghurtba 1 zúzott fokhagyma és csipetnyi só keverve. Tetejére kevés bors, őrölt római kömény és petrezselyem.
Zöld tea, víz
Ebéd után 1 órával kávé tejjel, édesítővel
Uzsonna
1 kis dobozos kefír
1 alma (14 után ettem – ez bűnözésnek számít ebben a diétában)
Két étkezés között
Víz, zöld tea (jázmin)
Vacsora
Natúr lazacfilé, párolt zöldségekkel
Lazac elkészítése: nem szoktam fűszerezni, csak sütés előtt bekenem olíva olajjal és meghintem kevés sóval. Mindkét oldalát megsütöm, óvatosan kell megfordítani, hogy ne essen szét, nagyon hamar elkészül, sütési idő kb. 3-3 perc. Miután megsült meglocsolom petrezselymes-fokhagymás fűszerolajjal és kevés citromlevet csepegtetek rá.
Párolt zöldségek (wokban készült, de serpenyőben is elkészíthető). Mirelit brokkoli, zöldborsó, zöldbab-vajbab. 2 gerezd zúzott fokhagymát, fél hüvelykujjnyi friss reszelt gyömbért, 4-5 centi vékonyra szeletelt póréhagymát kevés wok olajon megpirítottam, majd hozzáadtam a mirelit zöldségeket, és kevergetve 5-6 percig sütöttem.
Mai erőpróba: ma este csörögefánkot (!) kell sütnöm egy holnapi rendezvényre, úgy, hogy nem kóstolhatom meg…
Súly: reggel elfelejtettem mérlegre állni.
Mozgás: ma kimarad – fáradt vagyok.
Mára ezzel a motivációs idézettel búcsúzom!
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.