Vegyük komolyan a szívritmuszavart! A szívbetegségek lelki okai
Az egészséges élet alapfeltétele a normális szívverés. A szív naponta akár százezerszer is megdobbanhat. Amikor szabálytalannak érezzük szívverésünket, ha gyorsabban vagy lassabban ver, vagy esetleg kimarad egy-egy ütem, annak több oka lehet.
Egészséges embereknél az ilyen szívritmuszavarok általában ártalmatlanok, de vannak olyan formái, amelyek súlyos betegségre figyelmeztethetnek, vagy akár az életünket is veszélyeztethetik. A pitvarfibrilláció az egyik leggyakoribb szívritmuszavar. Évente közel 3 millió ember kap szélütést pitvarfibrilláció következtében.
Fontos a rendszeres pulzusmérés
Pulzusunk mérésével megtudhatjuk, hogy hányat ver a szívünk percenként. Akkor tekinthető normálisnak a szívverés, ha percenkénti dobbanása 60 és 100 között van, és üteme egyenletes és ritmusos. Természetesen vannak olyan tényezők, melyek gyorsíthatják vagy lassíthatják a szívverésünket, mint például a stressz, a hőmérséklet, bizonyos gyógyszerek, az egyén aktivitásának szintje vagy akár a testmagasság. Amennyiben bizonyos időközönként a mért szívritmus, illetve pulzusszám eltér a normálistól, az nem jelent problémát. Azonban, ha ezek az eltérések gyakrabban is előfordulnak, feltétlenül forduljunk orvoshoz!
Az otthoni pulzusméréshez nincs szükségünk semmilyen különleges eszközre, csak három ujjunkra, egy jól kitapintható ütőérre és egy időmérőre. A könnyebben kitapintható ütőerek a csuklónál és a nyakon találhatók. A csuklón mért pulzus vizsgálatánál helyezzük a hüvelykujjunkat a csukló felső részére két ujjunkat pedig alsó oldalára. Az ujjakat kissé nyomjuk le, amíg meg nem érezzük a pulzust. Állítsunk be egy időzítőt, és számoljuk a pulzust egy percig. A pulzusszám kiértékelésénél figyelembe kell venni az illető életkorát, fittségi állapotát és betegségeit.
Aki azonban mindezt túl bonyolultnak érzi, és jobban bízik egy műszer pontos mérésében, annak vérnyomásmérő alkalmazása javasolt. A ma forgalomba lévő vérnyomásmérők már mind megmutatják a pulzusszámot is és könnyen beszerezhetők bármelyik gyógyszertárban, műszaki boltban vagy akár online.
Vezessük rendszeresen pulzusszám-méréseinket, s ha gyakori eltéréseket tapasztalunk, forduljunk orvoshoz!
hirdetés ▼
hirdetés ▲
Mire utalhat a szabálytalan szívverés?
A pulzus mérése közben megfigyelhető a szív ritmusa is. Számos tényező hozzájárulhat a szívritmuszavar kialakulásához. Ilyen tényezők többek között a koszorúér betegségek, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a dohányzás, az alkohol, a koffein, a stressz.
Szabálytalan szívverésről abban az esetben beszélünk, ha 1-1 pillanatra kihagy a lüktetés vagy nem a megszokott ritmusban ver. Szerencsére legtöbb ilyen melléütésnél csak egy átmeneti állapotról van szó, ha nem fordul elő rendszeresen. Súlyos betegségeket takarhat, ha nem tapasztalunk a szívverésben, ha szívünk össze-vissza kalimpál. Ilyen esetben azonnal orvoshoz kell fordulni, mert pitvarfibrilláció állapota állhat fenn.
A kor előrehaladtával egyre nő a pitvarfibrilláció kialakulásának veszélye. Betegség következtében a normális ritmusos elektromos ingert gyors spontán elektromos jelek váltják fel, a pitvarok remegnek, ezért nem képesek hatékonyan pumpálni a vért. A nem megfelelően kezelt pitvarfibrilláció szívelégtelenséghez, vagy rosszabb esetben maradandó tünetekkel járó szélütéshez is vezethet. A pitvar elkezd rendszertelenül összehúzódni, a vér egy része visszamaradhat a pitvarokban, ahol összegyűlve megalvadhat, és vérrög képződhet. A keletkezett vérrög a szívüregből a véráramba jutva az agyban stroke-ot, míg más szervhez érve, érelzáródásokat okozhat. A szélütés kockázatát a pitvarfibrilláció akár négy-ötszörösre is emelheti, ezért figyelni kell a stroke-ra utaló jelekre:
Hirtelen kialakuló féloldali végtaggyengeség, bénulás, ernyedt, zsibbadt arcfél (arcizmok, kar, láb bénulása a test egyik felén)
Hirtelen kialakuló beszédértési- vagy hangképzési zavar (afázia), szóformálási nehézség
Hirtelen bekövetkező látászavar kettőslátás, látótérkiesés, látásvesztés
Hirtelen egyensúlyvesztés, szédülés, koordinációs zavarok
A térérzékelés hirtelen elvesztése, memóriazavar
Már egyetlen jel is figyelmeztethet a stroke kialakulására. Amennyiben a szélütésnek akár csak gyanúja is felmerül, azonnal hívjon mentőt!
Amennyiben nem állítható vissza a ritmusos szívműködés, pitvarfibrilláció esetén szükséges lehet véralvadásgátló gyógyszer alkalmazása, amelyet a fent említett súlyos következményekkel járó szélütés megelőzése érdekében kell alkalmazni. Ma már hozzáférhetőek olyan modern véralvadásgátló készítmények, amelyek több szélütést képesek megelőzni, és alkalmazásuk kevesebb szövődménnyel jár, mint a hagyományos terápiáké.
A szívritmuszavar lelki okai
A szívritmuszavarok a szívműködés botladozásában, erős szívdobogásban, szapora szívverésben, szédülékenységben és szabálytalan pulzusban nyilvánulhatnak meg. A súlyos ritmuszavarok mindenképpen orvosi kezelést igényelnek, mivel a szívműködés zavara kihat a vérkeringésre is, így az egyes szervek nem jutnak megfelelő mennyiségű oxigénhez.
Az embernek két központja van: a szív és az agy, vagyis értelem és érzelem. A ritmuszavarok esetében a szív félrever, mert tulajdonosa nem hagyja magát befolyásolni, érzelmileg megmerevedett. Cselekedeteit az értelem vezérli, érzelmeit nem vagy csak csökevényes formában engedi megnyilvánulni.
A ritmusából kibillent szív rákényszeríti a beteget, hogy ismét középpontjára, lényének lényegére figyeljen.
Bármilyen jellegű szívpanasz esetében meg kell kérdezni magunktól, vajon a szívünk szerint élünk-e, döntéseink meghozatalakor szívünk szavára hallgatunk-e vagy többnyire hideg fejjel határozunk. A szívpanaszban benne rejlik a felhívás, hogy jobban odafigyeljünk a szívünkre, az érzéseinkre, intuíciónkra és igazi lényünkre. Felvetődik az a kérdés is, vajon jó szívvel viseltetünk-e önmagunk, érdekeink és igényeink iránt, illetve mi nyomja a szívünket.
Szívünk szerint élni annyit jelent, mint szabad folyást engedni a dolgoknak, élni hagyni az életet, a lét könnyedségében létezni. Nem szabad mindenből gondot csinálnunk, mindenért fejtörést okoznunk magunknak és megkísérelni, hogy mindig mindent tökéletesen végezzünk el, hiszen ha szívünk mélyéből élünk, akkor a cselekedetünk is helyes. (Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?)
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.