19+1 szerelmes film a kedvencek közül. Írd a listához a sajátodat!
Szerelmes filmek a kedvencek közül. A lista szubjektív, koránt sem teljes (nélkülözi az elvontabb művészfilmeket), saját kedvenceitekkel kiegészíthetitek.
Afrikai szeretők
A német filmdráma alapjául Corinne Hofmann Afrikai szeretők című regénye szolgált, mely négymillió példányban kelt el világszerte. Nem mindennapi szerelmi történet – a klasszikus romantikus drámák hagyományait követve két világ ütköztetéséből egzotikus, szokatlan stílusú film született. A sztori azért ütős, mert nem az írói fantázia műve, a svájci-német származású Hofman saját történetét írta meg.
A cselekmény: a 27 éves, jómódú svájci üzletasszony kenyai nyaralása során halálosan beleszeret egy gyönyörű maszáj vadászba. Felszámolja addigi életét, Kenyába költözik, hozzámegy fekete szerelméhez és gyermeket is szül neki. Az idill azonban nem tart sokáig.
Az angol beteg
A 9 Oscar-díjas film a második világháború idején játszódik, két magyar vonatkozása is van: a film címszereplőjét Almásy László Szahara kutatóról mintázták, aki a történet szerint halálosan szerelmes volt kollégája feleségébe. A másik magyar vonatkozás a film népszerű betétdala, a Szerelem, szerelem című magyar népdal.
Érdekességként: Almásy László homoszexualitása 2010 években nyert bizonyosságot, amikor számos férfiaknak írt magán szerelmeslevele látott napvilágot Németországban. Ezek szerint számtalan szeretője volt a saját neméből, köztük egy egyiptomi herceg is.
Annie Hall
A történet a bogaras tévékomikus, Alvy Singer magánéletét mutatja be. A férfit idegbeteggé teszi a zajos New York, ráadásul elhagyta a barátnője. Ebben a felfokozott lelkiállapotban tekint vissza az életére, gyerekkorára, felnőtté válására, nőügyeire. Annie Hallhoz fűződő kapcsolata foglalkoztatja leginkább – félt elkötelezni magát, de miután Annie elhagyta, minden áron vissza akarta szerezni.
Allen évekig együtt élt az Annie Hallt alakító színésznővel, Diane Keatonnal. A romantikus vígjátékot 1978-ban öt Oscarra jelölték, ebből négyet meg is kapott a Woody Allent megillető legjobb filmszínésznek járó aranyszobor kivételével. A színész nem ment el a díjátadóra. – Még ha ez valami különleges alkalom lenne, vagy ilyesmi, elmennék. De nem túlzottan érdekel egy kis kopasz emberke mozdulatlan szobra. Inkább valami olyat szeretnék, aminek hosszú, szőke hajfürtjei vannak – nyilatkozta.
Angyalok városa
Mi történik akkor, ha egy angyal elkezd vágyódni a halandók mindennapjai után, és ki akarja próbálni a szerelmet? Nicholas Cage alakítja az angyalt, Seth-et, aki szerelmes lesz egy földi halandóba, a racionális gondolkodású orvosnőbe, Maggie-be. Választania kell égi és földi szerelem között. Addig harcolnak józan eszükkel és vágyaikkal, míg végül… (nézzétek meg!).
Anna Karenina
Lev Nyikolajevics Tolsztoj orosz író regényéből jó pár filmváltozat készült. Thomas Mann Anna Kareninát „a világirodalom legnagyobb társadalmi regényeként” méltatta. Bernard Rose rendező 1997-ben vitte filmre a szerelmi drámát, a filmes feldolgozások közül ez a kedvenc. Anna Kareninát Sophie Marceau alakítja – élt-halt ezért a szerepért. A sors fintora, hogy a filmforgatás alatt jött össze Jim Lemley amerikai producerrel, aki miatt (kareninás őrlődések árán) hátat fordított élete nagy szerelmének, Andrzej Zulawski lengyel rendezőnek.
Miről szól a film? Anna, a gyönyörű asszony, nagy tekintélyű férjével és kisfiával él a XIX. század végén Oroszországban. Egy rokonlátogatás alkalmával találkozik a fiatal, vonzó Vronszkij gróffal, és első látásra egymásba szeretnek. Bár tisztában vannak a következményekkel, szembefordulnak környezetükkel, és vállalják szerelmüket. Ám önpusztító szenvedélyük, a kor társadalmának vaskalapos erkölcsei megakadályozzák boldogságukat.
Az utolsó mohikán
A film James Fenimore Cooper regénysorozatának második részéből készült 1992-ben. A 18. században vagyunk, Anglia és Franciaország háborúzik egymással az indiánok földjén, Amerikában. Az angol-francia viszály az indián törzseket is megosztja, egymás ellen fordítja. A mohikánok között nevelkedett sápadt arcú, Sólyomszem beleszeret egy angol tiszt lányába, Corába, de a huronoknak is szükségük lenne a lányra, hogy sakkban tarthassák az angolokat. Sólyomszemet a csodálatos Daniel Day-Lewis alakítja, Corát pedig a szintén csodálatos Madeleine Stowe. Lenyűgöző természeti helyszínekben, karakteres színészeket felvonultató produkció; a mohikán törzsfőnök fiát, Unkaszt alakító Eric Schweig miatt is érdemes megnézni.
A film zenéje külön említést érdemel, Trevor Jones, Randy Edelman szerezte.
Egy makulátlan elme örök ragyogása
A 2004-ben készült romantikus filmdráma tudományos-fantasztikus elemek felhasználásával deríti fel az emlékezet és a szerelem természetét. A filmet sok díjra jelölték, ezek közül jó néhányat meg is nyert.
A történet: Joelt (Jim Carrey) döbbenettel fedezi fel, hogy barátnője, Clementine (Kate Winslet) kitöröltette az emlékezetéből kapcsolatuk minden emlékét. Felveszi a kapcsolatot az eljárás feltalálójával, hogy ő is kitöröltesse a lányt az emlékezetéből. De ahogy Joel emlékei eltűnnek, úgy ébred rá újra a Clementine iránti szerelmére, nem tudja Clementine-t kiverni a fejéből.
Gettómilliomos
Az Indiában játszódó angol filmdráma Vikas Swarup Semmit és mindent c. regénye alapján készült, 2009-ben 8 Oscar-díjat kapott. (Évekkel a zajos ünneplés, a világsiker után arról szóltak a hírek, hogy a Los Angelest megjárt tizenéves indiai gyerekszereplők nem tudtak kiemelkedni a nyomorból, elengedték a kezüket, az életük nem vett gyökeres fordulatot.)
A történet: a Legyen Ön is milliomos! vetélkedőműsor indiai változatában a tizennyolc éves, gettóból származó Jamal Malik egyetlen lépésre van a húszmillió rúpiás főnyereménytől. Már csak a döntő kérdés van hátra. A játékvezetőnek nem tetszik, hogy egy senki került helyette a reflektorfénybe. A műsor végén rendőrök várják a fiatalembert, csalással gyanúsítják, nem hiszik el, hogy minden kérdésre tudta a helyes választ. Kihallgatják, s Jamal elbeszéléséből kibontakozik az élettörténete, melyben szinte minden fontos mozzanatot a gyerekkori barátja, Latika iránt érzett szerelme határoz meg.
A végkifejlet bollywoodi fordulattal össznépi hepajba torkollik – szokatlan finálé, de nagyon szerethető.
Ház a tónál
A Ház a tónál a dél-koreai Il Mare című film amerikai változata. Logikai bukfencekkel teli, kritikusok által zavarosnak titulált love story, ami a rossz nyelvek szerint Kenau Reevesnek és Sandra Bullocknak köszönheti a sikerét. Azért az a tóparti üvegház elég dzsesszes… A közel 200 négyzetméteres épület kifejezetten a film számára készült, Nathan Crowley tervezte.
A történet: Kate (Sandra Bullock) a munkája miatt megválik a gyönyörű tóparti házától. A postaládában üzenetet hagy a következő lakónak. Alex (Keanu Reeves), az építész megdöbbenve egy elhanyagolt házat talál. Előveszi Kate levelét és válaszol rá. Kiderül, hogy Alex és Kate nem egy idősíkban, hanem kétévnyi távolságban élnek egymástól. Levelezni kezdenek és egy nap úgy döntenek, hogy megpróbálnak találkozni.
Házibuli I-II.
(kis)Kamaszkorom legmeghatározóbb filmje – sokan vagyunk így ezzel. A francia film az egész világot meghódította. Felnőtt fejjel sem unalmas, más üzeneteket találunk benne, mint tinédzserként. Persze a film nem különösebben akar üzenni, inkább csak szórakoztatni – vígjáték. Egy tipikusnak nevezhető család életét mutatja be, a kamaszlány hétköznapi kalandjain keresztül. Újraélhetjük az első szerelem tisztaságát, belefeledkezve a gyermeki naivitásba, amire felnőttként – x kapcsolaton túl – már nemigen vagyunk képesek.
Sophie Marceau a Házibulinak köszönhetően egy csapásra ünnepelt szépségikonná és világsztárrá vált. Az első rész sikerén felbuzdulva Marceau felfedezője, Claude Pinoteau rendező még le tudta forgatni a második részt, a 17 éves tehetség meg is kapta az alakításért a César-díjat, de harmadik részre már öntudatosan nemet mondott és szerződést bontott a francia filmvállalattal. Pinoteau 2012-ben halt meg 87 évesen, temetésén a megrendült Marceau is jelen volt.
Igazából szerelem
Nem hiányozhat a listáról, és nincs karácsony nélküle… Párhuzamosan futó történeteket sző egybe, remek színészeket felvonultatva. A történet karácsony előtt öt héttel kezdődik, hétről hétre mutatja be a szereplők életét, egészen az ünnepekig. Nagy érzelmi amplitúdók jellemzik a filmet, remények, csalódások, beteljesedések – magával ragadó, zsebkendős film.
Ilyenek voltunk
Film a hetvenes évekből. Katie (Barbra Streisand) és Hubbell (Robert Redford) tökéletes ellentétei egymásnak, de egy dolog közös bennük: mindketten a végletekig őszinték. Az ellentétek, különbözőségeik ellenére egymásba szeretnek, és fittyet hányva a szülői tiltásra, össze is házasodnak. Szenvedélyes, bensőséges kapcsolatukat végül politikai és erkölcsi nézeteltéréseik kezdik ki. A film szomorú üzenete, hogy a szerelem sem képes mindent legyőzni…
A legjobb eredeti drámai filmzene és a legjobb eredeti filmdal kategóriában nyert Oscart.
Kamaszkorom legszebb nyara
Az amerikai filmdráma filmfogyasztó szerkesztőtársam, Fodor Sándor javaslatára került fel a listára. A történet: csapatnyi kamasz fiú nyaral New England egyik üdülőszigetén a második világháború idején. A kölykök a maguk bumfordi módján igyekeznek közelebbről megismerkedni a „nagybetűs” élettel. Majd minden gondolatuk a lányok és a szex körül forog. Hermie a szomszédban lakó csinos Dorothyról álmodozik, az sem zavarja, hogy a lánynak vőlegénye van. A maga kamaszos módján éli meg első nagy szerelmét, nem is sejtve, hogy álma valóra válik. Amikor Dorothy vőlegénye elesik a fronton, a szomorú esemény összehozza a két fiatalt. Hermie számára így válik igazán emlékezetessé 1942 forró nyara.
Körhinta
A Körhintát a magyar történelem egyik viharos évében, 1956-ban mutatták be. Fábri Zoltán alkotását az 1956-os cannes-i filmfesztiválon Arany Pálma-díjra jelölték. A romantikus filmdráma forgatókönyve Sarkadi Imre A kútban c. novellája alapján készült. A film 2012-ben bekerült a „53 magyar film” c. válogatásba, a listát a Magyar Művészeti Akadémia tagjai állítottak össze az általuk legértékesebb alkotásnak tartott magyar nagyjátékfilmekből. Itt látható a lista >>
A történet: Pataki elhatározza, hogy kilép a termelőszövetkezetből, lányát Farkas Sándor egyéni gazdához adja és így egyesítik szomszédos földjeiket. Mari azonban Bíró Mátét, a szövetkezet tagját szereti. Egy vidám vásári mulatságon boldogan keringenek együtt a körhintán, amíg az apai szó vissza nem parancsolja a lányt. Egy lakodalmi mulatságon nyílt összecsapásra kerül sor a két rivális között. Mari bejelenti apjának, hogy Mátét szereti. Apja baltával támad rá, a lány elmenekül otthonról. Máté talál rá, hazaviszi és közli Patakival házassági szándékukat. Az apa kénytelen feladni a harcot.
Törőcsik Mari ebben a filmben is felejthetetlen alkotást nyújt; elsőéves volt a Színművészetin, amikor a rendező ráosztotta a film főszerepét. Filmbéli partnere, Soós Imre 1957-ben öngyilkos lett. Soós Imre emlékét egy, a Körhinta c. filmre utaló szobor őrzi a Nemzeti Színház parkjában.
Love Story
Életem egyik első emlékezetes filmélménye a Hair mellett. Hét Oscarra jelölték 1971-ben, de csak egyet kapott meg, a filmzenéjére. Nincs ember, akinek Francis Albert Lai francia zeneszerző dallamai ne lennének ismerősek; rengetegen feldolgozták, köztük magyar előadók is. (Hogy is kezdjem el? Ami elmondhatatlan, hogy is mondjam el? Amiért érdemes volt megszületni tán, s meghalni sem nagyon nagy áldozat talán, ki érti meg? …)
A történet: Oliver Barrett (Ryan O’Neal) gazdag családból származó egyetemista. Szeretné a saját útját járni, és bebizonyítani, hogy nincs szüksége apja segítségére az életben. Mindezt tetézi, hogy beleszeret a szegény családból való Jennybe (Ali MacGraw). A két fiatal, dacolva a köztük lévő társadalmi különbséggel és a szülők ellenkezésével, összeköti az életét. Együtt élnek, a boldogságuk felhőtlen. Vagy mégsem? Amikor Jenny beteg lesz, még semmi rosszra nem gondolnak. Ám kiderül, hogy a baj súlyosabb, mint hitték. Jenny ugyanis halálos beteg, csupán hónapjai vannak hátra.
Fodor Sándor kapcsolódó írása Ali MacGraw-ről
Mamma Mia!
A végletekig könnyed mozi, nem is tipikusan szerelmes film, hanem érzelmi bonyodalmakra épülő zenés vígjáték, ABBA-slágerekkel, pazar szereposztással. A Mamma Mia! c. musical filmváltozata; a színpadi változatot sok helyen játsszák, a Madách Színház 2014-ben tűzte műsorára.
A történet: Donna (Meryl Streep) független, egyedülálló anya, és van egy kis szállodája egy idilli kis görög szigeten. Egyedül nevelte fel lányát, a tűzrőlpattant Sophie-t (Amanda Seyfried), és éppen most készül elengedni a kezét. Lánya esküvőjére Donna meghívta két legjobb barátnőjét, ám titokban Sophie is hívott három vendéget. A lány már régóta kutatja apja kilétét, hogy legyen, aki az oltárhoz kíséri. Ezért aztán elhív három férfit Donna múltjából, és 24 kaotikus, varázslatos óra következik, melyben új szerelmek bimbóznak és régi románcok lobbannak fel újra a lehetőségek buja szigetén. A három pasi szerepében Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgård remekel.
P.S. I Love You
A történet: Holly boldog házasságban él Gerryvel. Amikor azonban a férje betegségben meghal, összeomlik, és nem akar tovább élni. Ám Gerry gondolt erre, a halála előtt számos levelet írt a nejének, melyek segítségével talán úrra lehet fájdalmán, és újra megtalálhatja önmagát. Az első levél Holly harmincadik születésnapján érkezik. A hangos levélben Gerry arra kéri, mozduljon ki otthonról és ünnepelje meg a születésnapját. Az elkövetkező hetekben, hónapokban újabb és újabb üzenetek jönnek a régi kedvestől, újabb és újabb kalandra buzdítva Hollyt…
Szerelmünk lapjai
Ha a filmtörténet legizgalmasabb csókjeleneteit kellene megversenyeztetni, a Szerelmünk lapjai c. film vonatkozó képkockái előkelő helyen végeznének.
A film Nicholas Sparks Szerelmünk lapjai című regénye alapján készült. A történet egyszerű, hétköznapi: a(z egész életen át kitartó) szerelemről, a fiatalságról, az egymás (élete) iránti tiszteletről, a kapcsolatok fontosságáról szól, és annak ígértéről, hogy létezik az orvostudományt áthidaló emberek közötti kapocs, a szeretet, ami bármilyen akadályt képes ledönteni.
A történet 1946-ban, Észak-Karolinában kezdődik, amikor Noah Calhoun visszatér a második világháborúból. A harmincegy éves férfi, miközben megpróbálja birtokát felvirágoztatni, folyton egy gyönyörű lányra gondol, akivel tizennégy évvel korábban találkozott, és akit eddig mindenkinél jobban szeretett. Az emlékeinek él, egészen addig, amíg a lány meg nem érkezik a városba.
Szerelmesfilm
A Szerelmesfilm 1969–1970-ben készült magyar játékfilm, ez volt Szabó István első színes filmje. A Szerelmesfilm az Álmodozások kora és az Apa c. játékfilmek folytatásaként is értelmezhető. Alaptörténete más, de hasonló a dramaturgiája: az idősíkok váltakoznak, a történetet a főhős kommentrájai kísérik. Oláh Jancsit Bálint András, Jánosy Katát Halász Judit alakítja – zseniálisan. A film fogadtatása nem volt egyértelműen pozitív kicsengésű – a kritkusok hol terjengősnek, hol túl szubjektívnek, hol túlzóan érzelmesnek találták.
A történet: Jancsi Franciaországba utazik, hogy találkozzon élete nagy szerelmével, Katával, aki már 10 éve külföldön él. Hosszú utazása alatt emlékeiben felidézi kapcsolatuk történetét, és megrohanják újraéledő érzései. Elképzeli a mostani Katát, akit már tíz éve nem látott, a rég várt találkozást. Ám a valóság nem követi a képzeletet. Csodálatos napokat töltenek együtt, de az elmúlt évtized mély szakadékot épített közéjük.
A 20. film legyen a tiéd – írd meg kommentben!
Filmes Facebook csoportból és Facebook oldalunkról érkeztek a cikk nyomán az alábbi kedvencek
Virágot Algernonnak, Solaris, Engedj be!, Vágy és vezeklés, Ősz New Yorkban, Egy nap, Elfújta a szél, A diadalív árnyékában, Szerelem és más drogok, Szeress, ha tudsz, Szeress, ha mersz, Kaliforniai álom, Ha eljön Joe Black, Benjamin Button különös élete, Szenvedélyek viharában, Casablanca, Meghalni a szerelemért, Megőrjít a csaj, Játszd újra, Sam!, Érzelmek hullámain, Párnakönyv, Mielőtt felkel a Nap, Értelem és érzelem, Végtelen szerelem (Zeffirelli), Rómeó és Júlia (Zeffirelli), Színes fátyol, Yentl, Csodás álmok jönnek, Lány a hídon, A szív hídjai, A hírek szerelmesei, Egy kapcsolat vége, A nő kétszer, Semmi ágán, Adaline varázslatos élete, Barátság extrákkal, Hétmérföldes szerelem, Az időutazó felesége, Ghost, Távol Afrikától, Üzenet a palackban, Édes november, Angyali szemek, Hétmérföldes szerelem, Barátság extrákkal, Levél Sachának, Hideghegy, Ha a férfi igazán szeret, Fogadom, Hogyan veszítsünk el egy pasit 10 nap alatt, Csillagainkban a hiba, A velencei kurtizán
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.