Citromfát nevelünk. 21 hónaposak a magcsemeték. Jól viselték a második áttelelést, jövő nyáron termőre fordíthatók
Huszonegy hónapja, 2015. júniusában ültettük el a bolti citrom magjait egy kis cserépedénybe. A magoncok fejlődéséről időről időre hírt adtunk. Legutóbb ősszel, amikor a hideg idő miatt a szabadból újra a lakásba kényszerültek. A tavalyi áttelelés megtizedelte az állományt, kártevők is megtámadták a magcsemetéket, ezért tartottunk a második átteleléstől, de a megerősödött magoncok ezúttal kifejezetten jól viselik a téli bezártságot. Késő tavasszal újra kikerülhetnek a teraszra; 2018 nyarán oltással vagy szemzéssel termőre fordíthatók, s ez is a célunk. Az oltás vagy szemzés utáni második-harmadik évben már terem rajtuk gyümölcs. Hogy melyik módszert választjuk, egyelőre nem döntöttük el.
A citrom folytontermő, évente kb. háromszor virágzik, s általában minden állapotban látható rajta a termés: fehér illatos virág, apró citrom, kifejlődött zöld és sárga gyümölcs formájában egyaránt.
A 21 hónapos magcsemeték méretes szobanövényként viselkednek, s bár egyazon citromból származik a nyolc túlélő magcsemete, meglehetősen különböznek. Öt magonc 30-40 centis, három viszont 70-90 centisre nőtt. Sűrű a levélzetük, s mindegyik hatalmas tüskéket növesztett. A kisebbek nagy valószínűség szerint vadmandarin-magcsemeték. Hohner Fefe citrusszakértő korábban elmondta, hogy egy citromból több fajta magonc is kikelhet, attól függően, hogy milyen idegen citrus pollent gyűjtött be a virág.
Heti 1-2 öntözés igényelnek ilyenkor télen is, havonta egyszer kapnak folyékony tápoldatot (Vitaflora citrus). A magoncok egy nagy agyagkaspóban fejlődnek egyelőre, tavasszal szétültetjük őket.
A folyamat képekben
Sorozatunk korábbi részeiben nyomon követhető a növények eddigi fejlődése; szakértői tippekkel is szolgálunk >>
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.