3 felkavaró környezetvédelmi dokumentumfilm a közelmúltból
Az élővilág kiszolgáltatottjai vagyunk, ennek ellenére az emberi tevékenység régóta és folyamatosan károsítja a környezetet, állat- és növényfajok kihalását okozza, befolyásolja a természetes élőhelyeket. Ma már kevesen vitatják, hogy az éghajlatváltozás, az ökológiai egyensúly megbomlása az emberi tevékenység eredménye.
Az alábbi filmek az ember és az élővilág sajátos kapcsolatára hívják fel a figyelmet. Fontos, felkavaró kordokumentumok.
Seaspiracy – A fenntartható halászat valódi arca
2021-ben került fel a Netflixre az óceánvédő rendező, Ali Tabrizi másfél órás dokumentumfilmje, a Seaspiracy. A megosztó és provokatív film a tengerek kizsákmányolására hívja fel a figyelmet, s mint a 24.hu kritikájában olvasható: „hatásos, ugyanakkor szélsőséges álláspontot képvisel, és számos vitatható vagy hamis állítást sorakoztat fel. Ennek ellenére a film fő üzenete nagyon is valós: a halászat, jelenlegi formájában legalábbis, nem fenntartható.” A Seaspiracy Leonardo DiCaprio anyagi támogatásával jött létre. A film bemutatja, hogy milyen károkat okoz az ember a tengerek élővilágának, és leleplez egy aggasztó globális korrupciót. A film végkövetkeztetése pedig az, hogy bolygónk fenntartásához érdemben azzal járulunk hozzá, ha nem fogyasztunk állati eredetű ételeket.
Kiss the ground – Becsüld meg a földet!
Ugyancsak a Netflixen látható a közel másfél órás Kiss the ground című dokumentumfilm, melyben szakértők, aktivisták, farmerek, politikusok és hírességek beszélnek arról, hogy a regeneratív földművelés hogyan tud hosszú távon segíteni a klímaváltozás elleni, az élelmezésért és a tiszta ívóvízért folytatott harcban. Arra hívja fel a figyelmet, miként válhat a talaj a bolygónk megmentéséért vívott harc kulcsfontosságú elemévé.
The last animals – Az utolsó állatok
Nem elég, hogy gyorsan fogy az életterük, a vadállatoknak még az orvvadászokkal is szembe kell nézniük. A természetvédők szerint az elefántokat és az orrszarvúkat egyenesen a kihalás fenyegeti a bűnözők tevékenysége miatt. A gondolatébresztő filmet Kate Brooks fotóriporter rendezte, aki háborús övezetekben, Afganisztánban, Közel-Keleten dolgozott korábban, és szociofotókat készített többek között oroszországi árvákról is. Az utolsó állatok c. film az orvvadászatról, az illegális vadkereskedelemről rántja le a leplet, egyúttal felhívja a figyelmet azokra az aktivistákra, tudósokra, akik a kihalás szélén álló állatok védelméért küzdenek a nehézségek ellenére.
Nyitókép: facebook.com/TheLastAnimals
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.