A baba születése után abbahagyható a kismamavitaminok szedése?
A várandósság időszaka rengeteg feladatot rejt, azonban az igazán új időszámítást az jelenti, amikor a család várva várt tagja megszületik. Az édesanyának ettől fogva hosszú ideig minden pillanatát az újszülött megismerése, jólléte, gondozása tölti ki. Azonban nem szabad megfeledkezni saját maga testi-lelki egészségéről sem: a regenerálódáshoz szükséges vitaminok és ásványi anyagok fogyasztása továbbra is kiemelten kezelendő.
A vitaminok fontossága
A terhesség idején bizonyára a kismama sokat foglalkozott azzal, hogy mely vitaminok, ásványi anyagok bevitele javasolt az egészséges várandósság, valamint a magzat szempontjából. Számos alapvető vitamin, tápanyag fogyasztása szükséges nagyobb mennyiségben, mint korábban. Így a C-vitamin, a D-vitamin az immunrendszer erősítése céljából, vagy a jód, amely mind a terhesség alatt, mind szülés után a pajzsmirigy megfelelő szabályozását támogatja.
Több nyomelemet már a babatervezés idején javasolnak az orvosok: így például a folsavat, amely hozzájárul annak megakadályozásához, hogy a magzat nyitott gerinccel szülessen. Szintén kiemelt ásványi anyag a vas, valamint a kalcium, amelyekből 1,5-2-szeresét igényli a szervezet várandósság alatt. A legtöbb kismamavitamin minden szükséges elemet tartalmaz: de mi a helyzet a szülést követően? Alkalmasak-e ezek a vitaminok a regenerálódásra, megerősödésre, szoptatás alatti vitaminpótlásra?
Mit tegyünk, ha itt a baba?
A friss édesanya, aki sokféle információ kapcsán izgult a várandósság idején, talán még inkább tanácstalan a szülés után. Főleg azzal kapcsolatban, mit vihet be a szervezetébe: hiszen ismeri a tényt, hogy az anyatejjel minden eljut a babájához is. És pontosan a szoptatás igényelte energiatöbblet, a folyamatos gondoskodás, az éjjeli ébrenlétek azok, amelyek miatt kiemelten fontos a vitaminkészleteket feltölteni. Hiszen, ha vitaminhiány áll fenn, az könnyen vezet dekoncentráltsághoz, fáradtsághoz, érzékenyebb lelki állapothoz, ami még nehezebb feladatot ró a szülőkre.
Milyen vitaminokra, nyomelemekre lehet mindenképp szükség?
A baba születését követően érdemes figyelmet fordítani továbbra is a C-vitamin, a D-vitamin és az E-vitamin pótlásra. Előbbiek mind az anya, mind a baba immunrendszerét megerősítik, emellett segítik megakadályozni a káros sejtek elburjánzását. Az E-vitamin pedig az idegrendszer megfelelő állapotát támogatja, valamint javítja a sejtek oxigénellátását.
A már említett B-9-vitamin, vagy más néven folsav, szintén fontos szerepet játszhat a szülés után: ennek az anyagnak a hiánya könnyen vérszegénységhez vezet. A folsavat számos zöld levelű zöldség fogyasztásával pótolhatjuk: ide tartozik például a spenót vagy a brokkoli.
Különösen hasznos tápanyagok a kisbaba világra jötte után a vas, a cink és a kalcium. A vaspótlás akkor is lényeges, ha esetleg a szülés utáni vérkép nem mutat drasztikus változást, hiszen a szoptatás idején könnyen lemerülnek a raktárak. A vas felszívódása különösen jó, ezért a baba is részesül áldásos hatásaiból.
A kalcium szintén fontos lehet nemcsak az édesanya, de a baba csontsűrűségének növelése céljából is, csakúgy, mint a cink, amely a gyermek idegrendszeri fejlődésére is jótékony hatást gyakorol. A listáról nem hagyható le az omega-3 zsírsav sem: ennek hiánya főként a lelki, pszichés állapotra hat, így pótlása akár a szülés utáni depresszió elkerülésében is szerepet játszhat.
Szedhető-e a terhesvitamin szülés után?
Bizonyára feltűnő, hogy a terhesség előtt és után felsorolt szükséges vitaminok szinte ugyanazok, így felmerül a kérdés: alkalmas-e a várandósság alatt választott komplex kismamavitamin erre az időszakra is?
Szerencsére napjainkban a legtöbb terhesvitamint már éppen ezzel a szemlélettel alakítják ki. Sok típus más-más összetétellel készül a külön trimeszterekre és a szülést követő időkre, de olyanok is akadnak, amelyek egyben adnak komplex támogatást a 9 hónapra majd a szoptatás egész időszakára.
Fontos tudni, hogy az első 6 hét a legkritikusabb az anyai szervezet regenerációja szempontjából, ezért igazán nagy hangsúlyt kell kapnia a vitaminpótlásnak, amely viszont éppen a legkevésbé könnyű, vagy egyértelmű, amikor az édesanya fáradtan és kérdésekkel tele épp egy új szerepet gyakorol.
Emiatt különösen kézenfekvő a terhesvitamint választani az úgynevezett negyedik trimeszter idejére, amikor a kisbaba és az édesanya a legerősebb szimbiózisban összekapcsolódva tanulják a közös életet. A kismamavitamin segít, hogy egyetlen tablettában számos komponenst megkapjunk, és egyszerűen hozzájussunk a napi vitaminadaghoz akkor is, amikor nincs még kötött napirendünk, és időnk magunkkal foglalkozni.
Ne féljünk kérdezni!
Amennyiben kétségeink merülnek fel a vitaminpótlással kapcsolatban, nyugodtan forduljunk védőnőnkhöz, gyermekorvosunkhoz vagy nőgyógyászunkhoz! Ha bármilyen tünetet észlelünk magunkon, amely megnehezíti a mindennapokat akár testi, akár lelki értelemben, kérjük szakember tanácsát: sokszor a pszichés nehézségeken is rengeteget tud segíteni a vitamin-és ásványianyag-pótlás. Ne feledjük! Életünk egyik legszebb, de legterheltebb időszakába léptünk: merjük megismerni és támogatni külső és belső erőforrásainkat!
(X)
Nyitókép: Monica Turlui/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.