A legjobb verses mesék a videómegosztókon, szerkesztőnk ajánlásával
Van olyan, hogy csönd van otthon, és jólesik valami hang a háttérben, van olyan, hogy minden kötél szakad, és néha bele kell engedni a gyerek kezébe a mobiltelefont, és van olyan, hogy szeretnénk jó verseket átadni a gyereknek, nemcsak a saját előadásunkban, hanem színészek hangján. Összegyűjtöttük a legjobb kortárs és klasszikus meséket, amelyek profi előadásban hallhatóak a legnagyobb videómegosztó portálon. Jó hallgatni őket, de a gyerekek játék közben is fülelnek a verses mesékre.
Julia Donaldson versei
Az 1948-ban született angol írónő eredetileg zenélésből is élt, színésznőként és szerkesztőként is dolgozott, majd elkezdett színdarabokat és dalokat írni gyerekeknek. A kilencvenes években futott be igazán, verses meséinek előnye, hogy már 3 évesek számára is teljes mértékben érthetőek és követhetőek, de a 6-7 évesek nagyon élvezik, a fordítás pedig gördülékeny, a rímek találékonyak, még felnőttként is érdekes hallgatni őket. A történetek jópofák és humorosak, a mondanivalójuk klasszikus és kedves, mint A legcsinosabb óriás története, amelyik a legszebb ruhadarabjait osztogatja el a rászorulóknak. A hagyományos szereplők mellett különleges, teljesen eredeti figurák is feltűnnek egyes mesékben, mint a kvirtek és kvartok vagy a Graffaló, aminek az ötlete egyébként egy kínai népmeséből született. Az írónő ezzel hatalmas sikert aratott, számos díjat elnyert, 40 nyelvre is lefordították a történetet, illetve színre is vitték. Négy meséből Graffalo és barátai címmel animációs film is készült, a Pagony könyvkiadó youtube-csatornáján színészek előadásában hallhatjuk az említett meséket további, kedves történetekkel együtt, mint A madárijesztők esküvője, a Bot Benő, Zog, a sárkány vagy A majom mamája. Az eredeti, karakteres Axel Scheffler-illusztrációk futnak a videókon.
Kortársak
Szintén a Pagony csatornáján hallhatjuk Tóth Krisztina, Varró Dániel, Kis Ottó, Lackfi János, Kárpáti Tibor verseit, némelyiket megzenésítve. Kukorelly Endre Vanamit című versét külön szeretik a gyerekek, mert róluk szól, tele humorral. Értik Lackfi fanyar humorát, és egyébként is szeretik a kortársakat, mert azok hajlamosak játszani a szavakkal, a gyerek életéről szólva, azt kifordítva, a felnőttek világának tükröt tartva. A gyerekek sokszor ismernek a versekben ömagukra és a mai világunkra, és ennek a felfedezésnek nagyon meg tudnak örülni.
Klasszikusok
Számos gyönyörű és régi vers is hallható a legnagyobb videomegosztón, méghozzá sok esetben a legnagyobb színészek előadásában.
Csukás István Sün Balázs c. verse Molnár Piroska előadásában
Móricz Zsigmond Iciripiciri c. verse diafilmmel, Horváth Teri előadásában
Fazekas Anna Öreg néne őzikéje c. meséje Szabó Gyula előadásában
József Attila Altató c. verse Szabó Gyula előadásában
Petőfi Sándor Arany Lacinak c. műve Halász Judit előadásában (ezúttal nincs illusztráció, csak a művésznő maga és a játéka)
Móricz Zsigmond Török és a tehenek című meséje
Környezettudatos
Hagyományőrző jellegűek Dr. Bonifert Domonkosné pedagógus Móka mama meséi című versei. 4-8 éves korú gyerekeknek szólnak a természetszeretetről, a barátságról, az őszinteség és a segítőkészség fontosságáról és arról, milyen volt az élet régen. Idilli, kedves képeket jelenítenek meg a verses mesék, amelyeket klasszikus illusztrációk kísérnek vagy természetfilmekből vett jelenetek. Inkább ismeretterjesztő jellegű történetek ezek, tökéletesek arra, hogy szóljanak a háttérben játék közben, esetleg hosszabb utazás alatt.
Nyitókép: A legcsinosabb óriás c. meséből
Zöld Toll-díjas újságíró, szerkesztő
Közel 20 éve dolgozom újságíróként és szerkesztőként, sokáig kulturális vonalon is tevékenykedtem, aztán megtaláltak az ökológiával, megújuló energiával, fenntartható technológiával kapcsolatos témák: ebben igazán megtaláltam önmagam, emberként, újságíróként is – a szakmai elismerések is így értek el. Elsősorban a környezettudatosság érdekel, ezt a kérdéskört olyan szempontból érdemes megközelíteni, amely a hétköznapi embert a leginkább érdekelheti: inkább a gyakorlat, mint az elmélet oldaláról, inkább a megvalósult, működő projekteket ismertetve, mint a távoli jövőbe vesző álmokat. Szeretem bemutatni az embereket, akik megalkotják vagy alkalmazzák az alternatív módszereket, ezenkívül szívesen foglalkozom a közösségeket teremtő, illetve erősítő mozgalmakkal, mint amilyenek a nagyvárosi közösségi kertek vagy a közösségi mezőgazdálkodás… Megtépázott az élet; mindig azt igyekszem átadni, hogy – bármilyen közhelyes is – a szeretet a legfontosabb. Ha azokkal lehetsz, akik szeretnek és akiket szeretsz. És ha erre figyelsz, örülni fogsz a kávénak reggel, az éppen következő évszak jeleinek az utcán, egy mosolynak egy idegentől, az alvó kisgyerekednek vagy annak, hogy jól áll a hajad reggel és nem kell beszárítani… Az élet szép. Tényleg.