Hamisítatlan magyar teasütemény. A linzerkarika története, recepttel
A linzer nem kimondottan karácsonyi aprósütemény, de ilyenkor is helye van a klasszikus ünnepi édességek között. Hagyományosan baracklekvárral töltik meg. Egyes történetírók szerint nemcsak a linzert, hanem az étcsokoládéval bevont„nagytestvérét”, a málnalekvárral töltött islert is magyar cukrásznak köszönhetjük, és mindkettőt 1850 körül készítették el először. Az állítás azonban csak a linzerre igaz. Az islert a Bad Ischl-ben máig üzemelő osztrák Zauner cukrászda cukrászmesterének, Richard Kurthnak köszönhetjük, aki 1958-ban ezért az édességért nyert aranyérmet a Brüsszeli Világkiállításon.
Visszatérve a hamisítatlan magyar süteményre, a linzerre, ennek az eredetéről is többféle verzió kering. A legvalószínűbb változat szerint az egyik legrégebbi, 1827-ben alapított magyar cukrászda, a Mátyás templom közelében található Ruszwurm mestere, Müller Antal alkotta meg a lekváros linzert, amely a patinás, biedermeier hangulatú cukrászüzlet specialitásai között szerepel azóta is. Az édesség pedig egy 1848-as főhadnagyról, Linzer Rudolfról kapta a nevét, nem pedig Linz városáról.
Sokféle linzer recept kering az interneten, van, aki a tésztához ad citromhéjat, vaníliás cukrot, tejfölt, és az is elterjedt receptváltozat, hogy csak tojássárgák kerülnek a tésztába. Valószínű, hogy az eredeti recepthez ez a leginkább közelítő változat.
Hozzávalók
40 dkg liszt
20 dkg porcukor + a szóráshoz
2 egész tojás
25 dkg hideg, felkockázott vaj
1/2 csomag sütőpor
sárgabaracklekvár
Elkészítése
A lisztet a vajjal, a cukorral, a sütőporral és a tojásokkal alaposan dolgozzuk össze (kézzel vagy géppel).
Felhasználás előtt becsomagolva tegyük a hűtőbe. Ha kézzel gyúrjuk, sütés előtt hosszabb ideig pihentessük hideg helyen a tésztát.
Formázzunk belőle 4 cipót, majd enyhén lisztezett felületen vagy két sütőpapír között egyesével nyújtsuk ki kb. fél centi vastagra.
Linzerkiszúróval szúrjuk ki, párosával (az egyik lyukas legyen, ez lesz a teteje).
170 fokon előmelegített sütőben kb. 12 percig süssük. Sütésnél figyeljünk, mert hamar megég!
Ha megsültek, az alsó részt kenjük meg baracklekvárral, és helyezzük rá a lyukas párját. Szórjuk meg porcukorral.
Ha teljesen kihűlt, tegyük zárható fém dobozba vagy más zárható edénybe. Fogyasztás előtt érdemes „pihentetni”, így érvényesül igazán a finom omlós tészta.
Aki a karácsonyi terülj-terjül asztalkára szánja, karácsonyi mintájú (csillag, harang, hóember, fenyőfa stb.). linzerkiszúrókkal varázsolhatja a linzerkarikákat ünnepi jellegűvé.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.