Dekupázstechnikával díszített csatos fadobozok
Sokféle díszíthető tárgy létezik, melyeket kifejezetten azért készítenek, hogy különféle hobbitechnikával egyedi dísztárgy válhasson belőlük. Egyszerű csatos fadobozt dekoráltunk szalvétatechnikával.
Felhasznált anyagok, eszközök
Dekupázs rizspapír
Dekupázsragasztó és lakk (2in1)
Olló
Szivacs, ecset (vagy szivacsecset)
Praktikák szalvétatechnikához
A rostos rizspapír kifejezetten praktikus dekupázstechnikához; a minta- és színválaszték kimeríthetetlen. Könnyebb vele dolgozni, mint a szalvéta hártyavékony felső rétegével. Nem szakad olyan könnyen, sőt, használat előtt kevés vizet is spiccelhetünk rá; nedvesen könnyebben el tudjuk simítani a ragasztóval átkent felületen. (Száraz rizspapírral is könnyű dolgozni.) A rizspapír mellett szól az is, hogy relatíve nagy mérete miatt nagyobb tárgyakat is díszíthetünk vele anélkül, hogy megtörnénk a minta folytonosságát, akár egyetlen rizspapírral is be tudjuk vonni az adott tárgyat. A képeken látható dobozok is így készültek. A dobozt fehér színű akrilfestékkel alapoztuk (egy réteget vittünk fel), száradás után következett a ragasztás, végül a lakkozás.
Szalvétatechnikánál fontos, hogy a ragasztót egyenletesen, vékony rétegben vigyük fel, ne maradjanak az adott tárgyon száraz felületek, különben a rizspapír felhólyagosodik, a vékony szalvéta könnyen ki is szakadhat. A rizspapírt ragasztás után lakkal kenjük át, lakkozással a kisebb szépséghibák helyrehozhatók. (Ha szalvétát használunk, várjuk meg, míg a ragasztó megszárad; a száraz felületet lakkozzuk, mert az átázott szalvéta könnyen sérül, szakad.)
A dekupázs jól kiegészíthető repesztőtechnikával, amitől az adott tárgy patinás jelleget kap. A repesztőtechnikát korábbi összeállításunkban ismertettük >>
Kapcsolódó összeállításunk
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.