Gyermekvállalás negyvenhez közel. Mit érdemes tudni róla?
Bár régen ez elképzelhetetlen volt, ma már egyre több nő és pár dönt úgy, hogy a családalapítást későbbre, akár a harmincas éveik végére, a negyvenes éveik elejére halasztja. Ebben szerepe lehet az életmódunk gyökeres átalakulásának, de az orvostudomány rohamos fejlődésének is.
Igen ám, de ahogy közeledünk a negyvenedik életévünkhöz, sokunkban felmerül a kérdés: vajon nem késő már gyermeket vállalni? Nos, a válasz igen összetett, így a következőkben alaposabban is körbejárjuk a témát, és elmondjuk, mit érdemes tudni ezzel kapcsolatban.
Biológiai tényezők
Az egyik legfontosabb dolog, amivel tisztában kell lennünk az, hogy a női termékenység az évek múlásával csökken. Már harmincas éveink közepén megkezdődik a petesejtek minőségének romlása és számának csökkenése, ami nehezítheti a teherbeesést. A negyvenhez közel a természetes úton történő fogamzás esélye jelentősen csökkenhet, és nő a kockázata annak is, hogy genetikai rendellenességek lépnek fel a magzatnál.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy lehetetlen lenne a teherbeesés, csak érdemes felkészülni arra, hogy több időt és esetleg orvosi segítséget is igényelhet a folyamat.
Orvosi segítség
Ha negyvenéves korunk környékén járunk, és nehézségekbe ütközünk a teherbeesés kapcsán, akkor érdemes egy asszisztált reprodukciós centrum segítségét kérni. Ezek a központok kifejezetten azoknak a pároknak segítenek, akiknél valamilyen okból természetes úton nem sikerül a fogamzás. Az orvosi technológiák, mint az in vitro megtermékenyítés (IVF), lehetővé teszik, hogy sok negyven feletti nő is anya lehessen. Az asszisztált reprodukciós centrum szakemberei segítenek felmérni a helyzetünket, és javaslatot tesznek a számunkra legmegfelelőbb kezelési lehetőségekre.
Kockázatok és kihívások
Ebben az életkorban a terhesség már többféle kockázattal is járhat. Gyakoribbak lehetnek a terhességi szövődmények, mint a magas vérnyomás, a terhességi cukorbetegség vagy a koraszülés. A genetikai rendellenességek – például a Down-szindróma – kialakulásának esélye is növekszik. Emiatt ezeknél a kismamáknál gyakrabban végeznek különböző szűrővizsgálatokat, hogy időben felismerhessék az esetleges problémákat. A modern orvostudomány azonban jelentős fejlődésen ment keresztül, így sok esetben ezek a kockázatok jól kezelhetők, ha időben felismerik őket.
Az anya életkorának előrehaladtával a szülés utáni felépülés is hosszabb lehet, és a fizikai kihívások jelentősebbek lehetnek, mint fiatalabb korban. Ezért fontos, hogy már a terhesség előtt odafigyeljünk az egészségünkre és rendszeresen járjunk orvosi ellenőrzésekre, hogy a lehető legjobb formában legyünk a baba érkezésekor.
Egészségmegőrzés és életmód
Ha már említettük az egészséget, térjünk ki egy kicsit részletesebben is erre a fontos szempontra: a helyes életmód kulcsfontosságú szerepet játszik a sikeres teherbeesésben és terhességben. A kiegyensúlyozott táplálkozás, a rendszeres mozgás és a stresszkezelési technikák mind hozzájárulnak ahhoz, hogy testünk készen álljon a terhességre. Fontos továbbá, hogy felhagyjunk az olyan káros szokásokkal, mint a dohányzás vagy a túlzott alkoholfogyasztás, hiszen ezek jelentősen csökkenthetik a teherbeesés esélyét és növelhetik a komplikációk kockázatát.
Lelki felkészülés
Nemcsak a fizikai, hanem a lelki felkészülés is nagy szerepet játszik a fogantatásban, különösen, ha későbbi életkorban vállalunk gyermeket és emiatt kihívásokkal szembesülünk. Sokan aggódnak amiatt, hogy hogyan fognak megbirkózni a szülői szereppel, különösen, ha már hozzászoktak egy gyermektelen életformához. Fontos, hogy partnerünkkel, családunkkal és barátainkkal is megbeszéljük érzéseinket, és támogassuk egymást ebben az új életszakaszban. Ha természetesen úton nem sikerül a teherbeesés, az további terheket róhat a leendő szülőkre. Ilyen esetben érdemes lehet akár egy szakembert is felkeresni.
Meg kell ugyanakkor jegyeznünk, hogy előnye is lehet annak, ha negyvenéves korunk környékén vállalunk gyermeket. Ilyenkor általában már stabilabb anyagi és érzelmi helyzetben vagyunk, ami sokat segíthet a nehezebb pillanatok átvészelésében.
Összességében azt láthatjuk, hogy az életkor önmagában nem kell, hogy akadályt jelentsen – ugyanakkor fontos, hogy reálisan lássuk az előttünk álló kihívásokat, és ezek alapján megfontolt döntéseket hozzunk. Ha szeretnénk negyvenévesen vagy afelett gyermeket vállalni, kérjük ki szakember tanácsát, és legyünk nyitottak az orvosi megoldásokra!
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.