Gyógyító sorstárs közösségek, avagy önmagunk „újranevelése” felnőttként egy nehéz gyermekkor után
Bár pontos kutatások nem állnak rendelkezésre, becslések szerint 400 ezerre tehető azon gyermekek száma, akik alkoholbeteg szülők mellett nevelkednek. A KSH honlapján található információk szerint „2019-ben 420 ezer embert, a 15 éves és annál idősebb férfiak 9,3%-át, és a nők mindössze 1,5%-át lehetett nagyivónak tekinteni Magyarországon”. A nagyivó férfiak 44 százaléka volt napi fogyasztó, és 26 százalékuk hetente legfeljebb két napon ivott, a nők viszont hajlamosabbak voltak arra, hogy néhány napra koncentrálják az italozást, 39 százalékuk hetente 1–2 napon tette ezt.
Ha valaki rendellenesen működő családban és/vagy alkoholbeteg szülők mellett nő fel, kimondatlan, de olykor ki is mondott elvárásként fogalmazódik meg velük szemben, hogy felnőttkorukban elengedjék, feldolgozzák gyermekkori sérüléseiket. Csakhogy ez nem ilyen egyszerű! Az első fontos lépés tudatosítani, hogy a gyermekkor a családban messze nem volt ideális, és ez a tény komoly hatást gyakorolt a személyiségfejlődésre. Alapvetően két eshetőség van: az illető felnőve a családi mintákkal tudatosan szembefordul vagy tudattalanul hordozza tovább a mintázatokat.
Amikor rendellenessen működő (diszfunkcionális) családról beszélünk, nem feltétlenül csak függő, alkoholista szülőkről van szó. Beszédes az alábbi, családtípusokat bemutató ábra.
Nem mindenki engedheti meg magának (anyagilag), hogy akár évekig tartó, szakember által vezetett terápia keretében szabadítsa fel önmagát, ám van más lehetőség is.
Önszerveződő sorstárs közösségekben bárki találhat kapaszkodókat, segítséget a feldolgozás, gyógyulás folyamatához.
Ilyen önsegítő közösség az ACA „Alkoholisták és rendellenesen működő családok felnőtt gyermekei” (továbbiakban ACA) elnevezésű szerveződés is. Az ACA gyakorlatilag egy 12 Lépést és 12 Hagyományt követő program, amelyben olyan nők és férfiak vesznek részt, akik alkoholista vagy más módon rosszul működő családban nőttek fel.
Segítségre lenne szükségem? Vajon felnőtt gyermek vagyok én is?
Ha az alábbi 25 kérdés közül legalább háromra igen a válasz, abból már körvonalazódik valamiféle érintettség. Önvizsgálathoz, önreflexióhoz további támpontokat ad az ún. szennyes-lista.
25 kérdés
1. Emlékszel-e bárkire, aki ivott vagy drogozott; vagy megvalósított bármilyen más olyan viselkedést, amiről ma úgy gondolod, hogy helytelen, rosszul működő volt?
2. Kerülted-e, hogy barátokat vigyél haza, az ivás vagy bármilyen más rosszul működő viselkedésforma jelenléte miatt?
3. Előfordult-e, hogy az egyik szülőd kifogásokat keresett a másik szülő ivása vagy más viselkedése miatt?
4. A szüleid annyira egymásra helyezték a hangsúlyt, hogy úgy tűnt, nem vesznek tudomást rólad?
5. Veszekedtek-e a szüleid vagy a rokonaid folyamatosan?
6. Belekevertek-e vitákba vagy nézeteltérésekbe, és arra kértek, hogy dönts az egyik rokon mellett vagy a másik ellen?
7. Próbáltad-e megvédeni a testvéreidet az ivástól vagy más viselkedéstől a családban?
8. Érezted-e magad felnőttként éretlennek? Úgy érzed, hogy belül még mindig gyerek vagy?
9. Úgy gondolod, hogy felnőttként úgy kezelnek, mint egy gyermeket, amikor a szüleiddel érintkezel? Továbbra is gyermeki szerepet élsz meg a szülőkkel?
10. Úgy gondolod, hogy a te felelősséged, hogy törődj a szüleid érzéseivel vagy gondjaival? Más hozzátartozóid is tőled várják a problémáik megoldását?
11. Félsz a tekintélyszemélyektől és a dühös emberektől?
12. Állandóan elismerésre vagy dicséretre vágysz, de nehezen fogadsz el egy bókot, ha az eléd kerül?
13. A kritika legtöbb formáját személyes támadásnak tekinted?
14. Túlvállalod, majd dühösnek érzed magad, ha mások nem értékelik, amit teszel?
15. Úgy gondolod, hogy felelős vagy azért, ahogyan egy másik ember érez vagy viselkedik?
16. Nehezen azonosítod be az érzéseidet?
17. Önmagadon kívülre helyezed a szeretetet vagy a biztonságot?
18. Belekeveredsz-e mások problémáiba? Válsághelyzetben élénkebbnek érzed magad?
19. Egyenértékűnek tartod a szexet az intimitással?
20. Összekevered-e a szeretetet a sajnálattal (szánalommal)?
21. Találtad már magad egy kényszeres vagy veszélyes emberrel való kapcsolatban, amiben azon tűnődtél, hogyan kerültél oda?
22. Kíméletlenül ítélkezel magad felett és találgatod, hogy mi a normális?
23. Másképp viselkedsz nyilvánosan és másképp otthon?
24. Azt gondolod, hogy a szüleidnek problémája volt az ivással vagy a drogokkal?
25. Gondolod, hogy hatással volt rád a szüleid vagy a családod ivása vagy más működésképtelen viselkedése?
Szennyes-lista
Az ACA honlapján elérhető a szennyes-lista is, amely alapján bárki felmérheti az érintettségét. A szennyes-lista olyan jellemvonásokat vesz sorra, amelyek jellemzően közösek azokban, akik alkoholista vagy más módon rosszul működő környezetben nőttek fel. Néhány példa:
Traumatikus gyerekkorunkból eredő érzéseinket visszafojtottuk és elveszítettük a képességünket arra, hogy érezzük vagy kifejezzük az érzéseinket, mivel az túlságosan fájdalmas (tagadás).
Keményen bíráljuk magunkat, és nagyon alacsony az önbecsülésünk.
Függő személyiségek vagyunk, rettegünk az elhagyatottságtól, és mindent megteszünk, hogy fönntartsunk egy kapcsolatot azért, hogy ne tapasztaljuk meg az elhagyatás fájdalmas érzését, amit átéltünk beteg emberekkel élve, akik érzelmileg soha nem voltak velünk.
***
Az ACA találkozókat tiszteletteljes és biztonságos környezetben tartják, ahol a résztvevők megosztják egymással hasonló élményeiket, így felismerhetik, milyen hatást gyakorolt rájuk a gyermekkoruk.
Az ACA-ban felismerjük, hogyan befolyásolják gyermekkori élményeink a mostani viselkedésünket és döntéseinket. Megértjük, viselkedésünk hogyan hat másokra, és bizonyosságot kapunk, hogy változtatni tudunk rajta. Fokozatosan, egy felnőtt szemszögéből, újra értékeljük életünk fontos döntéseit. Ez az első lépés önmagunk „újraneveléséhez”. Végül boldogabbá, erősebbé, teherbíróbbá, és kezdeményezőbbé válunk. Megtanuljuk tisztelni önmagunkat. Életünk minősége javulni kezd, miközben azt tanuljuk, hogyan ismerjük fel és jelöljük ki határainkat, és várjuk el, hogy ezeket mások is tiszteletben tartsák.
A felépülést nyújtó programban mindenki saját üteme szerint halad a gyógyulás útján.
Honlap: www.aca.hu
Beszélgetés az ACA programról
Nyitókép: Timur Weber/Pexels
Korábbi cikkünkben érintettük, hogy milyen hatással van egy kiskorú gyermekre, ha alkolista szülő(k) mellett nő fel.
Egy másik cikkünk itt olvasható:
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.