Régi hanglemezek új szerepben: tippek Vinyl lágyításához, formázához
Akár a régi könyvek kreatív célú felhasználása, úgy a hanglemezek újrahasznosítása sem biztos, hogy elnyeri mindenki tetszését. Egy-egy régi lemezt azért feláldozhatunk erre a célra, főleg, ha már nincs min lejátszani, esetleg sérült.
A hanglemez csak a nevében bakelit
A bakelit a legrégebb óta használt szintetikus műanyag. A Leo Baekeland által feltalált műanyag a feltaláló neve után vált márka- és anyagnévvé. Bakelitet többféle színben gyártottak, a fekete volt a legelterjedtebb. A köznyelvben bakelitlemezként terjedtek el a régi hanglemezek, ám ez a megnevezés pontatlan, mivel bakelitből soha nem készült hanglemez. A bakelit hőre keményedik, márpedig a régi hanglemezek újrahasznosítása során épp a hőre lágyuló tulajdonságot aknázzuk ki. A mikrobarázdás hanglemezek hőre lágyuló műanyagból készültek, gyűjtőnevük: Vinyl.
A hanglemezek újrahasznosítása nem újkeletű dolog, sokféle kreatív megoldást láthatunk az interneten. Készíthetők belőlük különféle tárolók, gyümölcstálak, iratrendszerezők, könyvtámaszok, ékszerek, táskák, faliórák stb.
Hálás anyag, viszonylag egyszerű vele dolgozni, könnyen formázható.
A régi hanglemezek sütőben lágyíthatók. A lemez viszonylag hamar elkezd lágyulni hő hatására, gyorsan át is forrósodhat, ezért, mielőtt megfognánk, húzzunk kesztyűt a kezünkre, hogy megóvjuk magunkat az égési sérüléstől. Lehetőleg szellőztetés mellett végezzük a munkát, kisgyerek ne legyen a közelünkben.
Hogyan lágyítható, formálható a hanglemez?
Így készül a gyümölcstál
Szükségünk lesz egy nagyobb, formát adó tűzálló edényre.
Melegítsük elő a sütőt 120 fokra.
Tegyük a tűzálló edényt a sütőlemezre, erre helyezzük a lemezt. A tetejére tegyünk befőttes üveget (ld. fotók).
Sütőtől is függ, de általánosságban elmondható, hogy elég hamar (akár 1 percen belül) elkezd lágyulni a bakelit.
Ha lágyul az anyag, a befőttes üveget nyomjuk lefelé, így kialakul a tálkaforma.
Ha nem tetszik a kapott forma, folytatható a kísérlet ugyanazzal a hanglemezzel – ismét lehet lágyítani a sütőben. A kihűlt lemez megőrzi a kialakított formát. A tálkák közepét megőrizhetjük eredeti mivoltukban, de dekupázstechnikával kreatív papírral is díszíthetjük.
Ötletek hanglemez újrahasznosításhoz
Bakelit faliórák – csupán óraszerkezetet kell hozzá beszerezni
Nyitókép: Winter Arts Market
Ajánló
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.