Megéri felújítandó házat venni? 10 hiba, amit jobb elkerülni
A házvásárlás mindig nagy horderejű és nehéz döntés az életünkben: nem könnyű választani a számtalan lehetőség közül és az anyagi vonzat sem elhanyagolható. Ebben a cikkben azt vizsgáljuk, hogy megéri-e felújítandó ingatlant venni, és felhívjuk a figyelmet azokra a hibákra, amelyeket jobb elkerülni, ha végül emellett az opció mellett tesszük le a voksunkat.
Az első döntés: megéri vagy sem?
Házvásárlás előtt sokan fontolóra veszik, vajon gazdaságosabb-e használt, felújítandó házat venni, mint vadonatújat. Az „árcédula” alapján gyakran vonzóbb lehet a használt ingatlan, persze attól függően, hogy hol található. Budapesten és vonzáskörzetében ugyanis egy kevésbé jó állapotú házért is egy vagyont kérhetnek el, míg az eladó házak Nyíregyháza vagy Miskolc környékén teljesen megfizethetőek.
Az áron túl persze sok más tényezőt is figyelembe kell venni, például azt, hogy egy felújítandó otthon esetén a munkálatok időigényesek, költségesek és sok kényelmetlenséggel, személyes erőfeszítéssel járnak. Például sokan szembesülnek azzal, hogy manapság nehéz jó és belátható időn belül elérhető szakembert találni. Persze ebben nagy eltérések mutatkoznak attól függően, hogy az ország melyik részéről van szó.
Azzal is érdemes számolni, hogy az alapanyagok árai és a munkadíjak bármikor változhatnak, így nem árt a büdzsébe belekalkulálni egy puffer összeget. A végösszeget már csak emiatt is nagyon nehéz előre kiszámítani, nem is beszélve arról, hogy az gyakran eltér az eredetileg tervezettől, hiszen rengeteg ad hoc dolog, nem várt probléma merülhet fel.
Ugyanakkor a használt házak előnye lehet, hogy gyakran nagyobb telek tartozik hozzájuk, mint az új építésű ingatlanokhoz. Ennek köszönhetően pedig személyre szabott kert vagy nagyobb lakóterület kialakítására adnak lehetőséget, valamint több életteret nyújtanak.
10 hiba, amit el kell kerülnünk
Ha már elhatároztuk, hogy a saját preferenciáink alapján számunkra megéri használt ingatlant venni, még nem dőlhetünk hátra: oda kell figyelnünk néhány buktatóra is.
1. A rejtett hibák figyelmen kívül hagyása
Sok vásárló elköveti azt a hibát, hogy saját tudását túlbecsülve nem vesz igénybe szakértői segítséget az eladó ház állapotának felméréséhez. Márpedig fontos lenne szakemberekkel, például építésszel és kivitelezőkkel konzultálni. Vízszivárgás, szerkezeti problémák vagy elektromos hibák – bármelyiket könnyen felfedezhei egy hozzáértő.
2. A tervezés hiánya
Mielőtt hozzálátunk a felújításhoz, fontos meghatározni, mit szeretnénk elérni a házunkkal. Tervezés nélkül könnyen elveszhetünk a felújítási folyamatban és felesleges kiadásokat generálhatunk.
3. Alulbecsüljük a költségeket
Felújítandó ház vásárlása esetén elengedhetetlen a költségvetés alapos kidolgozása. Mindegy, hogy a felújítandó eladó ház Nyíregyházán vagy Szegeden található, a szakemberek munkadíjai és az alapanyagárak országos szinten magasak. Ezt pedig a legtöbb vevő hajlamos figyelmen kívül hagyni, és alábecsülni a költségeket, ami később komoly problémákat okozhat.
4. Nincs vésztartalék
Előre nem látható problémák mindig felmerülhetnek egy felújítási projekt során. Fontos, hogy legyen vésztartalék, amit a váratlan kiadásokra fordíthatunk.
5. Nem számolunk az időtényezővel
A felújítás időigényes folyamat, és ha nem vagyunk erre felkészülve, akkor komoly stresszforrás lehet. Legyenek realisztikus elképzeléseink az időkeretről!
6. Rossz helyszínválasztás
A lokáció rendkívül fontos szempont, amikor az eladó házak között válogatunk. Ha olyan területen vásárolunk, ahol nincs megfelelő infrastruktúra és kedvezőtlenek a közlekedési lehetőségek, az megnehezíti a mindennapi életünket. Ha pedig később szeretnénk eladni az ingatlant, az hosszabb idő alatt és csak alacsonyabb áron fog sikerülni. Az olyan területek is sok bosszúságot okozhatnak, ahol a környezetvédelmi kockázatok magasak, illetve ahol előfordulhatnak árvizek vagy talajproblémák.
7. Elhanyagoljuk a környék jelentőségét
Az ingatlan közvetlen környékét is górcső alá kell vennünk, bármennyire is jó üzletnek tűnik egy adásvétel. A biztonság, a szomszédok zajszintje olyan tényezők, amelyek jelentősen befolyásolhatják az életminőségünket. Minél nagyobb településről van szó, annál körültekintőbben kell eljárni. Például Budapesten nagyon különbözőek lehetnek az egyes városrészek, ugyanakkor egy kisvárosban vagy egy faluban gyorsan a végére járhatunk ennek a kérdésnek.
8. Nem veszünk figyelembe energetikai szempontokat
Az energiatudatosság egyre fontosabb tényező a házvásárlás során. A régebbi házak gyakran rosszul szigeteltek és energiapazarlók, ami magas fűtési és hűtési költségeket jelent. Az energetikai felújításokra történő beruházások hosszú távon megtérülnek és kényelmesebbé teszik az otthonunkat.
9. Nem számolunk a jogi és bürokratikus kötelezettségekkel
A házvásárlás és a felújítás során számos jogi és hivatalos lépést kell megtenni, mint például az adásvételi szerződés aláírása, az építési engedélyek beszerzése, vagy az adók és illetékek befizetése. Elengedhetetlen, hogy megfeleljünk ezeknek a kötelezettségeknek, így elkerülhetjük a jogi problémákat és a bírságokat.
10. Nem tervezünk a jövőbeli igényeinkkel
Amikor felújítandó házat vásárolunk, amit elkezdünk álomotthonná alakítani, könnyű elfelejteni, milyen változások várhatók az életünkben. Tartsuk végig szem előtt, hogy a változtatások és bővítések illeszkedjenek az életünkhöz öt vagy tíz év múlva is, amikor például bővül a család.
Mi az okos lépés?
Sok fejfájástól megkímélhetjük magunkat, ha alaposan felkészülünk a nagy döntés előtt, és a fenti hibákat igyekszünk elkerülni. Fontos az is, hogy alaposan átgondoljuk az igényeinket, a rendelkezésre álló időnket, energiánkat és költségkeretünket – de a kutatás, a megfontolt tervezés és a szakértői segítség kulcsfontosságú a folyamat során. Mindez segít, hogy a felújítandó ház vásárlása bölcs döntés legyen, ami hosszú távon is örömöt hoz az otthonunkba.
Nyitókép: Anastasia Shuraeva/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.