Hortobágyi palacsinta csirkecombból
A hortobágyi palacsinta a neve ellenére valójában nem a Hortobágyról származik. Az 1958-as brüsszeli világkiállításra találta ki egy magyar szakács, nevét egyszerű marketingfogásként kapta a kifejezetten a kiállításra kreált, összevágott borjúpörkölttel készített étek. A csirkehúsos változatot ismertetjük.
Hozzávalók 2 adaghoz
500 g csirkecomb filé bőr nélkül
1 fej közepes méretű vöröshagyma
1 db paradicsom
1 db kisebb méretű tv paprika
2 gerezd fokhagyma
2 ek zsír
3 ek tejföl
1 ek liszt
só, bors
1 ek pirospaprika
Hozzávalók a palacsintához
200 g liszt
2 tojás
300 ml tej
250 ml szóda
2 ek étolaj
csipet só
olaj a serpenyő kikenéséhez
A töltelék elkészítése
A húst mossuk át és kockázzuk fel.
A meghámozott vöröshagymákat vágjuk apróra.
A paprika magházát távolítsuk el, majd kockázzuk fel a paradicsomokkal együtt.
A fokhagymát pucoljuk meg, zúzzuk apróra.
Egy főzőedényben kezdjük el hevíteni a zsírt, majd rakjuk bele a felkockázott vöröshagymát. Magas hőfokon, gyakori kevergetés mellett pirítsuk üvegesre. Ezután adjuk hozzá a zúzott fokhagymát, keverjük el és nagyjából fél percig pirítsuk.
Ha ezzel megvagyunk, a felkockázott paprikát és paradicsomot is adjuk hozzá. Fűszerezzük sóval, borssal, fűszerpaprikával, keverjük el és pirítsuk addig, amíg a zöldségek leve el nem fő alóla.
A főzés során mindig nagy hőmérsékleten dolgozzunk.
Adjuk a zöldséges keverékhez a húst, pirítsuk addig, amíg ki nem fehéredik, majd öntsük fel körülbelül 200-250 ml vízzel.
Forraljuk, amíg el nem fő alóla a víz, majd öntsük fel 500 ml vízzel és forraljuk vissza, amíg sűrű, szaftos nem lesz.
Ha megfőtt a hús, szedjük ki belőle és aprítsuk össze. Adjunk hozzá 100 ml levet a főzőedényből. Keverjük össze és rakjuk félre.
A maradék szaftot mérsékelt hőfokon tartsuk melegen. A tejfölt keverjük el a liszttel csomómentesen, adjunk hozzá egy-két evőkanál levet és keverjük el. Folyamatos kevergetés mellett öntsük a szafthoz a habarást és főzzük krémesre, forraljuk 2-3 percig. Ha darabos marad a mártás, botmixerrel keverjük csomómentesre.
Következhet a palacsinta elkészítése!
A tojásokat üssük fel, habverővel habosítsuk.
A lisztet és a tejet 2-3 részletben adjuk hozzá. Először egy kevés lisztet keverjünk csomómentesre a tojásokkal, majd adjunk hozzá kevés tejet, ezt szintén keverjük simára.
Ezután adjuk hozzá az olajat és egy csipet sót. Keverjük ki, majd öntsük hozzá a szénsavas vizet és keverjük el.
Egy serpenyőt forrósítsunk fel, kevés olajjal kenjük ki. Öntsünk rá kb. egy merőkanál tésztát és a csuklónkkal forgatva a serpenyőt, oszlassuk el benne a tésztát.
Pár percig süssük az egyik oldalát, majd fordítsuk meg, és a másik oldalát is süssük készre 1-2 perc alatt. Folytassuk ezt addig, amíg az összes tésztát ki nem sütöttük.
Tálalás
A palacsinta közepére kanalazzunk 2 evőkanál húst, majd hajtsuk be a két oldalát, tekerjük fel. Helyezzük egy tanyér közepére, majd öntsük le egy adag szósszal. Kínálhatjuk kevés tejföllel és petrezselyemmel.
További izgalmas receptekért látogass el a Dizájnkonyha oldalára!
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.