Így nyerjük vissza energikusságunkat a nyárra 7 lépésben
Lassan beköszönt a meleg évszak, és véget ér a téli begubózás ideje. Ahogy közeledik a nyár, sokunkban feléled a vágy a felfrissülés, az új energiák felszabadítása iránt. Az évszakváltozás – bár kisebb mértékben, mint ősszel – ilyenkor is megviselhet minket, ezért érdemes odafigyelni a szervezetünk jelzéseire, és felkészíteni magunkat egy programokkal, élményekkel teli nyárra. Az alábbiakban egy kis segítséget szeretnénk nyújtani annak érdekében, hogy mindenki tele energiával vethesse bele magát az idei nyárba.
1. Figyeljünk a táplálkozásunkra!
Az energiaszintünket óriási mértékben befolyásolja az, hogy mit és hogyan eszünk. Természetesen a megfelelő étrend segít az általános egészségi állapotunk megőrzésében is, ezért ezt a pontot érdemes mindenkinek komolyan vennie. Ha kenyeret, tésztát szeretnénk fogyasztani, mindig válasszuk a teljes kiőrlésű gabonaféléket, ezek ugyanis lassan emészthető szénhidrátokat tartalmaznak, melyek hosszabb időre látnak el minket energiával. Ez azt is jelenti, hogy egy ilyen ebéd után jóval később éhezünk majd meg, ezáltal pedig a kalóriabevitelt is csökkentjük, ami az egészséges testsúly elérése érdekében elengedhetetlen.
Figyeljünk oda arra is, hogy fogyasszunk rengeteg zöldséget és gyümölcsöt. Ezek tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal, így segítenek erősíteni az immunrendszert, ennek köszönhetően pedig elkerülhetjük a tavaszi megfázásokat. Ha a nátha ledönt a lábunkról, nehéz energikusnak maradni, szerencsére azonban a tél elmúltával egyre több friss zöldség kapható, így biztosan mindig lesz utánpótlás.
A teljes értékű táplálkozáshoz fehérjére is szükség van: válasszunk halakat, csirkét és tojást, melyek azon kívül, hogy a teltségérzetet biztosítják, az izomépítésben is szerepet játszanak. A szervezet zsírszükségletét fedezzük avokádó, lazac vagy olajos magvak fogyasztásával, így mindhárom makrotápanyag beviteléről gondoskodhatunk.
2. Igyunk elegendő folyadékot!
Az energiaszint fenntartásához a megfelelő hidratáltság is elengedhetetlen. A legjobb választás természetesen a víz, de ihatunk cukor nélkül készült teát, esetleg valódi gyümölcsből és zöldségből készült turmixokat is.
A dehidratáció amellett, hogy fáradtságot és koncentrációs nehézségeket okozhat, rossz hangulathoz, fejfájáshoz, a fizikai teljesítmény csökkenéséhez vezethet. Ha elég folyadékot iszunk, azzal segítjük a fogyást, teszünk a bőrünk egészségéért és számos egészségügyi problémát megelőzhetünk, így 2-3 liter víz fogyasztását mindenképp javasolt a napi rutin részévé tenni.
3. Pótoljuk a vitaminokat!
A vitaminok bevitelének legjobb módja az egészséges táplálkozás, előfordulhat azonban, hogy azokat különböző készítmények formájában is pótolnunk kell. Az A-vitamin növeli a légúti fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet, a B5-vitamin energiafelszabadító hatással rendelkezhet, a B9-vitamin, vagy folsav fokozza a szerotonin termelést, így javítja a hangulatot, a B12-vitamin növeli a szervezet energiaszintjét, a C-vitamin pedig segít a fáradtság leküzdésében. Válasszunk jó minőségű multivitamin kapszulákat, így egyszerre gondoskodhatunk valamennyi fontos vitamin beviteléről.
4. Mozogjunk rendszeresen!
A testmozgás számos pozitív élettani hatással jár együtt, így erről a listáról sem maradhat ki. A sportolás hatására a szervezetünk endorfint termel, ezáltal javul a hangulatunk; a mozgással erősítjük a testünket, karbantartjuk izmainkat, ennek köszönhetően kevésbé fáradunk majd ki a hétköznapi teendők során, így a tavaszi fáradtságot is jobban viselhetjük. Edzés után ráadásul kitisztulnak a gondolataink, könnyebben koncentrálunk, jobban alszunk és kevésbé leszünk stresszesek, így tehát érdemes felhagyni a kifogásokkal: válasszunk egy olyan sportot, amit élvezünk is, így a mozgást nem érezzük majd kötelezettségnek, hanem egyszerűen egy jó hobbinak.
5. Vigyázzunk magunkra munka közben is!
Attól, hogy a jó idő beköszöntött, természetesen még nem mentesülhetünk a munka alól. Sokszor legalább napi 8 órát a számítógép előtt töltünk, így egészségünk szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy milyen munkaeszközöket használunk. Ha megtehetjük, válasszunk ergonomikusan kialakított munkaállomást és széket, hiszen ezek felelnek – egyebek mellett – a gerincünk egészségéért. Érdemes befektetni például egy prémium formatervezésű Herman Miller forgószékbe, mely elegendő mozgásteret biztosít számunkra, mégis gondoskodik a derék megtámasztásáról.
6. Figyeljünk a mentális állapotunkra!
A testünk egészségét mindannyian fontosnak tartjuk, sokszor azonban megfeledkezünk arról, hogy bizony a lelkünk is karbantartásra szorul. Próbáljunk meg egy kis tudatosságot csempészni a mindennapokba, és kerüljük el azokat a helyzeteket, amik a stressz szintünket tovább növelik. Néha engedjük el magunkat, és a munka és az otthoni teendők mellett fordítsunk egy kis időt a saját lelkünkre is; vegyünk kézbe egy izgalmas könyvet, a kanapén eldőlve nézzünk meg egy jó sorozatot vagy hódoljunk a kedvenc hobbinknak.
Fontos az is, hogy néha mozduljunk ki és szervezzünk programokat a barátainkkal, hiszen egy jó beszélgetés is segít abban, hogy egy kicsit feltöltődjünk és energikusabban vágjunk bele a következő napba. Sokat segít a mentális egészségünkön az is, ha kipihenjük magunkat: alakítsunk ki egy tartható alvásrutint, és kíséreljünk meg minden este ugyanabban az időpontban lefeküdni; ha nehezen megy az elalvás, próbáljunk ki egy nyugtató hatású teát vagy gyógynövény-készítményt.
7. Törődjünk magunkkal!
Teljesen természetes, hogy a hosszú, hideg hónapok után fáradtnak, elesettnek érezzük magunkat. Hamarosan azonban itt a nyár, amit szeretnénk minél inkább kiélvezni, ehhez pedig az kell, hogy a télen lemerült energiaszintünket újra feltöltsük. Ennek szerencsére számos módja van: kezdjünk bele a sportolásba, aludjunk eleget, meditáljunk vagy jógázzunk, vásároljunk egy ergonomikus Herman Miller munkaszéket vagy lepjük meg magunkat egy szép ajándékkal. Ha egy kicsit odafigyelünk magunkra, biztosan lehetünk abban, hogy testünk és lelkünk is meghálálja majd ezt a gondoskodást.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.