Sárgarépa, a változatosan hasznosítható vitaminbomba. Tippek, érdekességek és hét remek recept
A sárgarépa a legrégebbi kultúrnövényeink egyike. Általában levesek, mártások ízesítéséhez, salátákba használjuk fel; de ízletes köret vagy szendvicskrém, esetleg chips is készíthető belőle, nem beszélve a répatortáról… Frissen facsart leve magában vagy gyümölcslével keverve ízletes ital, de a főtt répa turmixolva is fogyasztható italként.
Sárga színét magas karotintartalmának köszönheti. A karotin az A-vitamin előanyaga; a szem, a nyálkahártyák és a bőr védelmezője. Várandósság, szoptatás idején, legyengült állapotban, gyulladásos betegségek, erős fizikai munka, rendszeres sportolás esetén a szervezet A-vitamin igénye megnő. (A répában a karotinon kívül kisebb mennyiségben többféle B-vitamin, E- és H-vitamin is található.)
Az A-vitamin csak zsiradék jelenlétében hasznosul, ezért nyers répához mindig együnk vajas vagy kevés növényi olajjal meglocsolt kenyeret.
A korai répafajták általában kevesebb karotint tartalmaznak, mint a későbbiek.
A karotin nem egyenletesen helyezkedik el a gyökérben, a legkevesebb a gyökér belsejében található, a legtöbb a külső részekben, ezért érdemes vékonyan hámozni vagy csak kaparni a héját.
A tárolással nem veszít a karotintartalmából és a fagyasztott répa is megtartja a tápértékét.
Nincs nagy különbség a nyers és a főtt répa élettani hatásai között – a közhiedelemmel ellentétben a nyers répát hamarabb dolgozza fel a szervezet, mint a főtt zöldséget.
Aki huzamosabb időn át a kelleténél több sárgarépát fogyaszt, számolnia kell a karotenémia nevű jelenséggel: a szervezetben felhalmozódott béta-karotin – zsírban oldódó elővitamin – a bőr külső rétegeiben koncentrálódhat és sárgásra színezheti a bőrt. Bár ijesztőnek tűnhet, ártalmatlan elváltozás.
Sárgarépás receptek
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.