Karácsonyi habzsidőzsi. Mire figyeljünk, hogy az ünnep a gyomrunknak is élvezetes legyen?
Mire figyeljünk, hogy a karácsony még élvezetesebb legyen? Először is, kerüljük a stresszt! A karácsony alapvetően a béke és a szeretet ünnepe, próbáljuk így megélni.
Karácsony közeledtével sok családban rengeteg szervezésre van szükség, hogy minden tökéletesen menjen. Nagyobb családokban a programok összehangolása, a gyerekek egybegyűjtése nem is egyszerű feladat. Találkozik a család apraja-nagyja, a szépen megterített ünnepi asztalra sokféle étel kerül, amit aztán többféle süti, desszert követ.
Vannak családok, ahol hagyomány a karácsonyi menü, mások minden évben újítanak.
Főként a túlzott bőségnek, és a magyar mentalitásnak, étkezési kultúrának köszönhetően az emberek hajlamosak túlenni magukat akár már szenteste, így aztán az ünnep végig egy kellemetlen diszkomfort érzéssel, esetenként enyhe hányingerrel telik. Ez egy kis tudatos odafigyeléssel, néhány gondolat észben tartásával megelőzhető.
Gyomrunk mérete attól, hogy karácsony van, nem változik.
Ha többféle ételből szeretnénk enni, ne szedjünk már az elsőből is teljes adagot.
Együnk lassan, és rágjunk alaposan, hogy segítsük az emésztést.
Miután jól laktunk, ne kóstoljuk végig az összes sütit, akkor se, ha jól néz ki, inkább várjunk vele néhány órát.
Igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot, lehetőleg vizet, teát.
Alkoholt az ünnepek alatt is csak mértékkel fogyasszunk.
Az édességek mellett figyeljünk a rostbevitelre, együnk zöldségeket is.
Ne együnk, nassoljunk egész nap, az étkezések között tartsunk szünetet, hagyjunk időt az emésztésre.
Ha kiszámítható a fogyasztási igény, ne készítsünk sokkal többet! A túl sok, és sokféle étel könnyen túlevéshez vezet, és az elkészítése is stresszesebb.
A karácsonyi menü megmaradt ételeinek egy részét le lehet fagyasztani, később örülni fogunk, amikor elővesszük.
Amennyiben mégis túl sokat ettünk, segíthet egy nagy séta a friss levegőt, könnyíthet egy pohár nagyon citromos, citromos szódabikarbónás víz (1 citrom leve, 1/3 teáskanál szódabikarbóna), vagy menta tea.
Békés, boldog karácsonyt, jó egészséget kívánok!
1984-ben születtem, gyermekkoromban főleg a misztikus Kelet, Dél-Amerika és a meditációs technikák érdekeltek, az iskolában pedig a biológia és a kémia kötött le, így végül orvosi pályára kerültem. Szakdolgozatomat a neuropszichiátrián írtam betegségek és személyiségjegyek kapcsolatait vizsgálva. Az egyetem után rehabilitációs rezidens voltam, ritka betegségem miatt azonban 3 év után ott kellett hagynom a kötött munkaidejű, megterhelő orvosi munkát. Azóta – a gyógyulás útját kutatva – alternatív orvosok mellett dolgoztam, és természetgyógyászatot tanultam (fitoterápia, recall healing, AMM). Mivel állapotom kordában tartásában sokat segít a diéta, ennek összefüggéseibe is beleástam magam.
Szeretek sütni, főzni, igazi kihívásként élem meg, hogy mindenevő párom, és két eleven kislányom is szívesen megegyék az egészséges, gluténmentes ételeket, amiket készítek.