Indulj el egy úton! Kilátópontok az Országos Kéktúra útvonalán
„Amilyen jó menni, ugyanolyan jó jönni is. És minél messzebbre megy az ember, visszafelé jövet annál nagyobb lesz a hazája.”
Ezek a gondolatok Rockenbauer Páltól származnak, hazánk egyik legismertebb természetjárójaként, világutazójaként, televíziós szerkesztőjeként tartjuk számon, a magyar televíziós természetfilmezés egyik megteremtője volt. Róla nevezték el az 541,4 kilométeres Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonalat, amely Vas, Zala, Somogy, Baranya és Tolna megyén halad át. Rockenbauer Pál és stábja ezt a Kéktúra szakaszt is végigjárta, ebből született az ….és még egy millió lépés című filmsorozat.
***
Sokan ismerik, sokan már járják/járták is az ösvényeit, de csak kevesen tudják, hogy a kék út története egészen az 1930-as évekig nyúlik vissza. Maga a jelvényszerző túramozgalom, azaz az Országos Kéktúra pedig 1952-ben született. Ez hazánk leghosszabb, kék sávval jelzett túraútvonala. A 27 szakaszra osztott két végpontja – Hollóháza és Írott-kő – között bármelyik igazolóponton elkezdhető és befejezhető a kéktúrázás, tetszőleges irányba haladva.
A Magyar Természetjáró Szövetség 1961-től tartja koordinálja és szervezi az Országos Kéktúra köré szerveződő jelvényszerző közösségi túramozgalmat. A kektura.hu információi szerint évente 15 ezernél is többen indulnak el a Kéktúrán. 2021-ben a legfiatalabb kéktúrázó 7, a legidősebb 95 éves volt.
Apropó, életkor! A Gyermekkéktúra célcsoportjának a 6-14 évesek számítanak, nekik az Kéktúra útvonalán a kijelölt 9 tájegység (Kőszeg-Kemeneshát, Balaton-felvidék, Bakony, Vértes-Gerecse, Pilis-Budai-hegység, Börzsöny-Cserhát, Mátra, Bükk – Aggteleki-hegység, Cserehát – Zempléni-hegység) bármelyikén legalább 50 kilométert kell teljesíteniük ahhoz, hogy megkapja a Gyermekkéktúra jelvényt (a teljesítményt a felnőtt túrázókhoz hasonlóan igazolófüzetben rögzítik).
A kéktúrázás nem csupán az északi tájakat bejáró Országos Kéktúráról szól, bár kétségtelenül ez a legnépszerűbb, nagy múltja okán. Az Országos Kéktúra a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúrával, valamint az Alföldi Kéktúrával egészül ki, együttes nevén ez az ún. Országos Kékkör.
Érdekességek
Az Országos Kékkör mentén 174 kilátópont van, ebből 113 az Országos Kéktúra útvonalán. Íme, néhány a teljesség igénye nélkül:
Írott-kő-kilátó (Kőszegi-hegység)
Ó-ház (Kőszegi-hegység)
Scherg Lőrinc-kilátó (Kemenes-hát)
Festetics-kilátó (Keszthelyi-hegység)
Láz-tetői-kilátó (Keszthelyi-hegység)
Kisfaludy-kilátó (Balaton-felvidék)
Eötvös Károly-kilátó (Balaton-felvidék)
Kinizsi Pál-kilátó (Bakony)
Vajda Péter-kilátó (Bakony)
Széchenyi Zsigmond-kilátó (Bakony)
Károlyi Gyula-kilátó (Bakony)
Dévényi Antal-kilátó (Pilis)
Árpád-kilátó (Budai-hegység)
Guckler Károly-kilátó (Budai-hegység)
Nagy-Villám (Zsitvay-kilátó) (Pilis)
Julianus barát-torony (Börzsöny)
Csóványos-kilátó (Börzsöny)
Naszály-kilátó (Cserhát)
Prónay-kilátó (Cserhát)
Tepke-kilátó (Cserhát)
Galyatetői-kilátó (Mátra)
Kékes-tetői-kilátó (Mátra)
Bálvány (Bükk)
Begyeleg-kilátó (Bükk)
Magas-hegyi-kilátó (Zempléni-hegység)
Károlyi-kilátó (Zempléni-hegység)
Érdemes ellátogatni a kektura.hu weboldalra, amely nagyon informatív, számos érdekesség mellett az aktualitásokról is tájékoztatja az érdeklődőket.
Erdei etikett kéktúrázóknak >>
Gyakran Ismételt Kérdések – Kéktúrázóknak >>
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.