A nagyböjt ideje és haszna. Miről szólhat számunkra ez az időszak?
Nagyböjt idejére a keresztény hagyományok számos szokást és gyakorlatot őriznek, ám a húsvét előtti böjti időszak azokat is „megszólíthatja”, akik nem vallásgyakorlók. A böjt ugyanis a lelki fejlődést és az önmegtartóztatás erősítését szolgálja, és nem pusztán az étkezési korlátozásokban merül ki.
Nagyböjt idején hagyományosan a húsmentes étkezés betartását, a tejtermékek és a tojás fogyasztását „tiltják” a keresztény egyházak, emellett a könnyű reggeli és vacsora is jellemző böjti szokás.
A hívő emberek számára böjt idején a gyakoribb imádság és a lelkigyakorlatok is fontosak, a nagyböjt a bűnbánat és a belső tisztulás időszaka, ilyenkor a segítőkészség gyakorlása is hangsúlyosabban megjelenhet a mindennapokban, jótékonyság, adakozás vagy önkéntes munka által.
Ezekben a hetekben sokan mellőzik a fergeteges szórakozást, a bulizást, és újabban ez már kiterjedhet a médiafogyasztás korlátozására is (digitális detox). Ezek a lemondások elősegíthetik az elcsendesedést, az elmélyülést.
Sokan ilyenkor tűznek ki célokat, ide tartozhat akár a káros szenvedélyek elhagyása, az egészséges életmódra való átállás, a rendszeres testmozgás beiktatása is.
A böjt lényege, hogy olyan dolgokról próbáljunk lemondani (akár tartósan, akár csak átmenetileg), ami belső erőfeszítésünkbe kerül; ez voltaképpen önfejlesztő módszer is, hisz az akaraterőt, az önfegyelmet teszi próbára. A nagyböjt lehetőséget kínál arra, hogy magunkra figyeljünk, és másképp, mint az év többi időszakában. Egy-egy böjti vállalásunk végül szokássá is válhat, jobbak lehetünk, jobban lehetünk általuk.
Nyitókép: Julia M. Cameron/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.