Jóreménység-sziget: évszakokon átívelő nagy belső utazás a csodálatos Tisza-tónál. Filmajánló
2023. júniusában került fel a Netflixre – sokak megelégedésére – a valós események alapján készült Jóreménység-sziget c. magyar mozifilm, melyet 2022. novemberében mutattak be a hazai mozikban.
A Jóreménység-sziget valós eseményeken alapuló inspiráló történet a magány erejéről, a kitartásról, az álmokról, a természetbe való elvonulásról, apa-fiú kapcsolatáról és az elengedésről.
A több mint 120 perces, Tisza-tónál forgatott filmet Ljasuk Dimitry írta és rendezte. A négy évszakon átívelő, csodás természeti környezetben – magánerőből – forgatott monodráma több rangos nemzetközi díjban részesült: Legjobb első-filmes rendező (Best Istanbul Film Festival) Törökország, Isztambul; Legjobb független film (Europe Film Festival) Anglia, London; Kiválasztott film (Nightdance Film Festival) Milano, Olaszország.
Mint a hivatalos weboldalon olvasható: a forgatás 2020. márciusától 2021. októberig tartott, majd a vágással, természet és élővilág hangfelvételek készítésével és utómunkával folytatódott.
A Jóreménység-sziget nem természetfilm, hanem a természetben játszódó kalandfilm, monodráma – fogalmaz a rendező. Ljasuk Dimitry magyar-ukrán független filmes, környezetvédelmi aktivista, reklámszakember 2020-ban, a pandémia kirobbanásától kezdve valóban a szigeten élt és a Tisza-tó teljes területén forgatott. A filmben megjelenő budapesti jelenetek és a gyermekkori visszaemlékezések pedig a szigeti életet követően kerültek felvételre.
Úgy gondolom, a mai modern ember eltávolodott a természettől. Azért kezdtem el filmezni, hogy újra összehozzam őket filmjeimmel.
Jóreménység-sziget – Ismertető
A főszereplő a világjárvány idején úgy dönt, hogy önkéntes karanténba vonul egy apró lakatlan szigetre a Tisza-tavon. A szigeten egy kis kunyhó áll, amit még édesapjával épített évekkel korábban, de álmukat nem tudták befejezni, mert az apa időközben meghalt. A fiú ki akar szakadni a mókuskerékből, szembe akar nézni magával, ezért hét év után visszatér a szigetre.
A kalandnak tűnő kezdet után azonban hamar próbára teszi a magány, ami rávilágít gyengeségeire és félelmeire. A csodálatos természet, a Tisza gyógyító ereje, a nomád élet és apja régi tanításai szépen lassan megváltoztatják az értékrendjét. Megérti mi az ami igazán fontos az életben és mi az ami nem.
Megtapasztalja az igazi szabadságot és az egyszerű boldogságot. Valami mégis hiányzik az életéből. Fél év elteltével egy jó és egy rossz hírt kap a szigetre érkező paptól, aminek a hatására végleg szembe kell néznie az elengedéssel…
Ljasuk Dimitry az alábbiakat írja a Facebookon a Jóreménység-szigetről:
– Ezt a helyet azért hoztam létre 2021-ben segítőimmel, hogy egy fenntartható, ingyenes és példaértékű helyet hozzunk létre, amit bárki használhat. Mert hiszünk benne, hogy lehet a természetben kulturáltan, a környezetet, élővilágot tisztelve kikapcsolódni. A célunk az, hogy egy olyan „kulcsos stéget”, pihenőhelyet tartsunk fent közösen, amit az ide látogatók gondoznak, cserébe ingyen használhatják ezt a kis birtokot.
A hely missziója:
1. Az edukáció, hogy megértsd miért fontos alázattal és tisztelettel közeledni a természet és élővilág felé. A Tisza és Tisza-tó tisztelete.
2. Közösség építése és bízni az emberekben, bízni egymásban. Adni és nem csak kapni, vagy elvenni.
3. A belső nyugalom megtalálása. Ez a jóreménység.
A rendező filmjei a Youtube és Facebookon is elérhetők
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.
Portréfotó: Eisenberger Gigi – Fotolla