Jóreménység-sziget: évszakokon átívelő nagy belső utazás a csodálatos Tisza-tónál. Filmajánló
2023. júniusában került fel a Netflixre – sokak megelégedésére – a valós események alapján készült Jóreménység-sziget c. magyar mozifilm, melyet 2022. novemberében mutattak be a hazai mozikban.
A Jóreménység-sziget valós eseményeken alapuló inspiráló történet a magány erejéről, a kitartásról, az álmokról, a természetbe való elvonulásról, apa-fiú kapcsolatáról és az elengedésről.
A több mint 120 perces, Tisza-tónál forgatott filmet Ljasuk Dimitry írta és rendezte. A négy évszakon átívelő, csodás természeti környezetben – magánerőből – forgatott monodráma több rangos nemzetközi díjban részesült: Legjobb első-filmes rendező (Best Istanbul Film Festival) Törökország, Isztambul; Legjobb független film (Europe Film Festival) Anglia, London; Kiválasztott film (Nightdance Film Festival) Milano, Olaszország.
Mint a hivatalos weboldalon olvasható: a forgatás 2020. márciusától 2021. októberig tartott, majd a vágással, természet és élővilág hangfelvételek készítésével és utómunkával folytatódott.
A Jóreménység-sziget nem természetfilm, hanem a természetben játszódó kalandfilm, monodráma – fogalmaz a rendező. Ljasuk Dimitry magyar-ukrán független filmes, környezetvédelmi aktivista, reklámszakember 2020-ban, a pandémia kirobbanásától kezdve valóban a szigeten élt és a Tisza-tó teljes területén forgatott. A filmben megjelenő budapesti jelenetek és a gyermekkori visszaemlékezések pedig a szigeti életet követően kerültek felvételre.
Úgy gondolom, a mai modern ember eltávolodott a természettől. Azért kezdtem el filmezni, hogy újra összehozzam őket filmjeimmel.
Ljasuk Dimitry az alábbiakat írja a Facebookon a Jóreménység-szigetről:
– Ezt a helyet azért hoztam létre 2021-ben segítőimmel, hogy egy fenntartható, ingyenes és példaértékű helyet hozzunk létre, amit bárki használhat. Mert hiszünk benne, hogy lehet a természetben kulturáltan, a környezetet, élővilágot tisztelve kikapcsolódni. A célunk az, hogy egy olyan „kulcsos stéget”, pihenőhelyet tartsunk fent közösen, amit az ide látogatók gondoznak, cserébe ingyen használhatják ezt a kis birtokot.
A hely missziója:
1. Az edukáció, hogy megértsd miért fontos alázattal és tisztelettel közeledni a természet és élővilág felé. A Tisza és Tisza-tó tisztelete.
2. Közösség építése és bízni az emberekben, bízni egymásban. Adni és nem csak kapni, vagy elvenni.
3. A belső nyugalom megtalálása. Ez a jóreménység.
A rendező filmjei a Youtube és Facebookon is elérhetők
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.