Válasz nélkül maradt karácsonyi jókívánságok
– Húsz karácsonyi SMS-emre három válasz érkezett – olvastam a Facebookon karácsony másnapján. Majd írták többen, hogy ugyanígy jártak. Azért ez szomorú, még akkor is, ha változnak az idők…
Először a képeslapírásról szoktunk le; amikor megjelentek a mobiltelefonok, SMS-ben kívántunk boldog karácsonyt, új esztendőt, lenyűgöző élmény volt a gyors üzenetváltás, majd jött az internet, és e-mailben küldözgettünk egymásnak alkalmi képeslapokat, zenével vagy anélkül, de már ez is kiment a divatból. Gyorsabb és kényelmesebb a Facebook, az Instagram, a Skype vagy a Viber – most ezeken a felületeken „élünk”.
Minden hatás azonnali. Mire kellőképpen feldolgoznánk az információkat, s figyelnénk azok ránk gyakorolt hatásaira, már rég másra fókuszálunk; arra sem sokáig, mert jönnek az újabb és újabb impulzusok. Az információdömping izgalmas és látszólag sokat ad, de észrevétlenül formál át bennünket. Kapcsolatainkra is érdekesen hat.
Virtuálisan össze vagyunk kötve, tudunk egymásról (többet, mint valaha), napi szinten tarthatjuk barátainkkal, ismerőseinkkel a kapcsolatot, bármikor hírt adhatunk magunkról. Valami mégis megváltozott. Annyira, hogy húsz emberből csak néhány mobiltulajdonos veszi a fáradságot, hogy reagáljon egy-egy karácsonyi SMS-re. Még kevesebben bajlódnak a képeslappal. Időigényes, postára kell menni vele. (Felmentő magyarázat is van: papírpazarlás.) Nem érünk rá, gyorsnak kell lenni. El vagyunk foglalva. Egymással.
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.