Szívvel, kézzel készülnek Mangomargitka öltöztethető babái, bájos textilfigurái. Interjú az alkotóval
Guttyán Mariann sokoldalú, tehetséges alkotó, több mint tíz éve készít saját tervezésű öltöztethető hajasbabákat, alvókákat, emellett kreatív falfestéssel is foglalkozik. Legutóbb egy bölcsőde falára „varázsolt” ecsettel elbűvölő mesevilágot. A tehetség utat tör magának – tartja a mondás, ami Mariannra kifejezetten illik.
Mangomargitka az alkotói neved. Mi a története?
Egy barátom ragasztotta rám, nekem pedig megtetszett, így lettem Mangomargitka…
Tíz éve figyeltem fel rád az alkotásaidon keresztül. Feltűnt, hogy mennyi mindenhez van kifinomult érzéked: festesz falra, vászonra, textilre, babákat varrsz, újabban pedig adalékmentes lekvárokat, szörpöket készítesz, házi kenyeret sütsz, és nem lehet kivetnivalót találni egyikben sem. Honnan jön ez a kreativitás, honnan indultál?
Kissé magamnak való gyerek voltam, szerettem félrevonulni, egyedül is lenni, és felfedezni a körülöttem lévő világot. A nyarakat apai nagyszüleimnél töltöttem egy alföldi tanyán, amihez tartozott egy hatalmas virágos rét, ez volt a kedvenc helyem. Nem tudtam betelni a látvánnyal, a madarakkal, lepkékkel, virágokkal. Képes voltam egész nap a réten bogarászni. Öt-hat éves korom körül megkaptam apukámtól életem első rajztömbjét, sok szép színes ceruzával. Ezután igyekeztem mindent lerajzolni, amit a tanya körül láttam. Az alkotás azóta is az életem része. Ez az, ami igazán kikapcsol és feltölt. Általános iskola után Pécsre kerültem, a Zsolnay gyárban tanultam ki a porcelánfestő mesterséget. Aranyozóként dolgoztam ott pár évig. Nagyon szép munka volt, szerettem, de úgy alakult, hogy nem maradtam Pécsen.
Mikor és kitől tanultál meg varrni?
A varrást sehol nem tanultam. Több mint tíz éve kerültek fel első babáim a Meskára. Abban az időben még teljes egészében kézzel varrtam mindent. Azóta már beszereztem egy varrógépet, amivel a figurák testrészeit körbevarrom, de a munka nagy része továbbra is kézi varrással, hímzéssel, horgolással történik. A figurák a fejemben születnek meg, ezután papírra kerülnek, ezt követően készítek magamnak egy egészen egyszerű szabásmintát, sablont, ez alapján dolgozok.
Nagyon megkapó a babák, figurák lénye, igazán lélekmelengetőek és szépek. Látszik, hogy gondosan ügyelsz az apró részletekre is. Emlékszel az első alkotásodra?
Igen, jól emlékszem rá, a mai napig megvan. Ez egy cica figura ami 16 éve készült a kisebbik lányomnak. Azért varrtam, mert nagyon szeretett volna egy cicát, amivel alhat, de nem találtam sehol olyat, ami igazán tetszett volna, ezért elkészítettem neki. Nagyon szerette, cicuka mindenhová jött velünk hosszú évekig.
Mennyi munkaóra van egy összetettebb babában?
Sok…
Hogyan képzeljük el a tervezési folyamatot?
Vannak olyan babák, amik több napig készülnek. Nagyon munkaigényes, főleg a babák haja. Készül egy horgolt alap, ezt rávarrom a baba fejére, ezt követően egyenként húzom bele a hajszálakat, amiket még varrással is rögzítek. Csak ez a munkafázis három-négy óra babánként. Így lesz szép, dús, egyenletes a baba haja, lehet majd fonni, frizurázni….
Milyen anyagokat használsz jellemzően?
Az anyagokat gondosan válogatom. Fő szempont, hogy bírja majd a mosást, puha, kellemes tapintású legyen, amihez jó odabújni, amit jó lesz majd ölelgetni. Használok prémium minőségű textileket, amiket alkalmanként külföldről szerzek be, de előszeretettel használok újrahasznosítható textileket, például női blúzokat, férfiingeket, szép állapotú használt gyerekruhákat.
A kézműves termékek egyediek, a minőség mellett ez talán a legvonzóbb jellemzőjük. A kapcsolat pedig sokkal személyesebb a vásárló-megrendelő és a készítő között, mint más esetben. Feltételezem, sok kedves emléket őrzöl…
Több kedves történet is van. Emlékezetes például az a nagymama, aki körülbelül nyolc éve velem készítette el a kislányunokája első babáját, majd másfél-kétévente írta az újabb és újabb örömhíreket, hogy egyre bővül a család, így végül mind a négy kislányunoka babáját én készíthettem el, ami nagyon kedves és megtisztelő feladat volt. Van egy nagyon kedves nyugdíjas tanárnő is, aki visszatérő vásárlóm, gyűjti a babáimat. Az évek során nagyon sok kedves embert ismertem meg, és örömmel teljesítettem akár egyedi kéréseket is, mikor egy pótolhatatlannak tűnő alvóka elveszett, esetleg megrágta a kutya – ilyen is volt -, sokszor a másolatot még jobban megszerették a gyerekek, mint az eredetit, ez nagyon jó érzés.
Szépérzéked, kreativitásod sok mindenben megnyilvánul. Legutóbb egy bölcsőde falaira festettél színes mesevilágot. A befőzés, kenyérsütés sem áll távol tőled. Ezt autodidakta módon sajátítottad el?
Két éve kezdtem el vadkovászos kenyereket sütni saját nevelgetésű kovászomból, azóta heti két-három alkalommal sütök kenyeret, péksüteményt kizárólag kovásszal. Fontos számomra, hogy mit eszik a családom, így az, hogy kenyeret sütök, befőzök, gyógynövényekből szirupokat készítek, ez teljesen természetes számomra. Ez nem munka, hanem újabb lehetőség arra, hogy alkossak valamit, ami hasznos, és kifejezzem a szeretetemet és gondoskodásomat azok felé, akik fontosak nekem.
Nemrég jöttetek haza külföldről. Mennyiben más az élet idehaza a kinti élet után?
Igen, pont egy éve költöztünk haza Németországból, ahol hat szép évet töltöttünk el munkával, tanulással.
Öt évig dolgoztam a világhírű Käthe Kruse babakészítő manufaktúrában Donauwörthben. Lehetőségem nyilt megismerkedni egy egészen másféle babakészítéssel. Ott többnyire gyűjtőknek készítettünk babákat. Az én feladatom volt a babák szemének, szájának festése, de más munkafázisokat is megtanulhattam, például a babák frizurájának készítését vagy a régi, sérült babák restaurálását is. A gyár alapítója Käthe Kruse, több gyermekes édesanya motivációja ugyanaz volt az 1900-as évek elején, mint az enyém 16 éve, hiszen ő sem talált megfelelően kedves és szép babákat a gyermekei számára, ezért férje biztatására ő maga készítette el nekik. A hobbiból üzlet lett, és a mai napig úgy készülnek ott a babák, ahogy azt Käthe Kruse megálmodta. Én is nagyon hálás vagyok a férjemnek, családomnak, hogy támogatnak az alkotásban. A Jóisten megajándékozott bennünket három gyermekkel és két tündéri unokával. Végre újra együtt van a családunk, nem választ el bennünket nagy távolság, ezért mindenképp érdemes volt hazaköltöznünk.
Hol kereshetnek, akik szeretnék veled felvenni a kapcsolatot?
A Meskán megtalál az, aki egyedi, kézzel készült, saját tervezésű babát, textiljátékot keres, de a Facebookon is elérhető vagyok.
Mangomargitka Meska
meska.hu/shop/Mangomargitka
Mangomargitka Facebook
facebook.com/mangomargitka
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.