Kismadár nagy csőrrel: a vasorrú pinty, avagy a meggyvágó
A meggyvágó (Coccothraustes coccothraustes) lenyűgöző madár. A pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozik. Testhossza kb. 18 centi, szárnyfesztávolsága 29-33 centi. Népi elnevezései: vasorrú, kosorrú veréb, magnyitó, vasorrú pinty.
Jellegzetesen nagy, háromszög alakú erős csőre van, tollazata színes, a hímek feje barna, nyakuk és válluk narancssárga, szárnyuk fekete-fehér mintázatú, míg a tojók tollazata halványabb. Európában, Ázsiában honos. Főleg lombhullató erdőkben, parkokban és kertekben fordul elő, ahol sok a magtermő fa. Magyarországon védettséget élvez, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.
A meggyvágó főleg magvakkal táplálkozik, különösen kedveli a cseresznye, szilva és körte magjait. Nagy és erős csőrével képes feltörni még a legkeményebb magvakat is. Kevés más madárfaj képes erre. Táplálékát kiegészíti rovarokkal, bogyókkal, főleg a fiókák felnevelése idején.
A téli időszakban, amikor a magvak forrása korlátozottabb, a meggyvágó a kerteket és parkokat is előszeretettel látogatja, csoportokba verődve gyakran láthatók lakóhelyek közelében, a kertbe, teraszra kihelyezett magvakat is szívesen fogyasztják.
A meggyvágó nemcsak énekel, de különböző hangjeleket is használ a kommunikációra. Például éles, metálos hangot ad ki, ha veszélyt észlel, hogy figyelmeztesse a többi madarat. A hímek énekelnek, hogy területüket jelezzék és párzási időszakban magukhoz vonzzák a tojókat.
A meggyvágó a fészkét általában magas fák ágaira építi, jól elrejtve a lombkorona sűrűjében. A fészek építésében mindkét szülő részt vesz, és gyakran használnak mohát, fűszálakat és más növényi anyagokat. A fészek építése körülbelül egy hétig tart, és a tojó ezalatt rendkívül óvatos, hogy ne hívja fel magára a ragadozók figyelmét.
A fészekalja 4-5 tojásból áll, melyen 12-13 napig kotlik a tojó és a hím eteti. A fiókák 12-14 nap után repülnek ki, de a család még egy ideig együtt marad.
A meggyvágó részben vonuló madár: az északi populációk télen délre vonulnak, míg a déliek állandó lakók. Telelőhelyei közé tartozik Dél-Európa és Észak-Afrika.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.