Tavaszi „nagytakarítás” a konyhában: vásárlás helyett hasznosíts mindent, amit korábban megvettél! Kinga 17. napja így főz
Legyünk tudatos vásárlók! Kezdjük úgy a tavaszt, hogy a héten csak abból főzünk, amit már rég megvettünk. Nézz be a hűtőszekrényedbe, mélyhűtődbe és használj fel mindent amit ott találsz. A kamra, spejz is tart még tartalékokat! Hétvégén pedig takarítsuk ki a megüresedett polcainkat, hűtőszekrényünket. Hűtsön és tároljon helyettünk bármelyik nagy áruházlánc!
2019. február 25-én jelent meg a MKKP Zöldkutya idézett felhívása a Facebookon. Gombor-Janák Kinga komolyan vette, belekezdett, s talán nem túlzás azt állítani, hogy élete egyik leghasznosabb tapasztalatára tett szert, már ami a tudatos életvezetést illeti. A tapasztalataira és a tanulságokra voltam kíváncsi. Interjút kértem tőle.
A Facebookon szinte naponta látom egy ideje, hogy mit főztél éppen. Nem szoktál korábban ételfotókat posztolni… Miért döntöttél úgy, hogy részt veszel ebben a kihívásban? Mióta tart, és meddig tervezed folytatni?
Rég aktuális lett volna, de a kihívás nélkül nem volt hozzá ihletem. Így éreztem jól magam, egy ideig, de mostanában elkezdett nyomasztani a rengeteg felhalmozott étel a fagyasztóban, hűtőben, spájzban. Szóval, jól jött a felhívás. Egy hétre terveztem, mint ahogy a felhívás is egy hétre szólt. De a hét nap elteltével még mindig volt kellő alapanyag ahhoz, hogy folytassam. Eleinte toltam 10 napra, 2 hétre, most ott tartok, addig csinálom, míg értelmeset tudok összehozni
Hanyadik napnál tartasz most?
A tizenhatodiknál.
Mennyire veszed szigorúan a felhívást? Beszerzel azért friss hozzávalót is egy-egy ételhez vagy tényleg mindent „otthoniból” készítesz kizárólag?
Eddig nagyon szigorú voltam, tán még 2-3 napig megy is így. De már nincs itthon tejföl, fokhagyma, ami nálam alapvető. A tejfölt tegnap még tudtam pótolni: kefirt kevertem össze főzőtejszínnel, így készült a majonéz. Szóval, eddig nem vettem semmit. Amiért boltban voltunk azóta: kenyér, tej, vaj, paradicsom, gyümölcs.
Mennyire dolgoztat(ott) meg, hogy mit főzz? Nehezebb volt összehozni egy ebédet, vacsorát vagy inkább könnyebbség?
Sokkal könnyebb most. Sokkal egyértelműbb. Az utóbbi 3-4 napban kezdtem el az alapanyagok közt „totózni”. Például nem főztem karfiollevest, mert a karfiolmaradványomat másba szánom. Inkább zöldségleves lett tésztával.
Változatos ételeket tudsz készíteni?
Most már kell a kreativitás, kell gondolkodnom, melyik alapanyaghoz nyúljak, hogy ne „pazaroljak” el valamit, amiből egy következő, önálló étel is születhet.
Feltűnt, hogy miből spájzoltál be leginkább, azaz miből van a legtöbb?
Hús is rengeteg van a fagyasztóban, de én azt nem eszem. Ha vendégek jönnek, akkor veszem elő. Sok volt a fagyasztott zöldség – borsó, kukorica -, a hűtő aljában leveszöldségek, cékla, a spájzban tészták, rizs.
A legrégebben beszerzett alapanyag mióta vár felhasználásra?
A legrégebbi alapanyag 4 éves – még Berlinből hoztuk.
A fagyasztott alapanyagok minőségével elégedett vagy?
Nem szeretem a fagyasztott nyersanyagokat, a fagyasztott készételeket pláne nem. Az unokáknak vettem a halrudakat, nem ették ők sem, így rám maradt. Amit szívesen megeszem: borsó, kukorica, zöldbab a fagyasztóból. És a tök. Az most nagy meglepetés volt így lecsósan.
Főztél olyan ételt is, amit egyébként nagyon ritkán szoktál?
Igen. Olyat is, amit eddig még nem. Volt, amit én ötlöttem ki, volt, amit épp a Facebook dobott fel mint ötletet, és kipróbáltam. A cukkini fasírt nagyon finom!
Említenél pár olyan ételt, ami nagyon jól sikerült?
A tökfőzelék lecsósan, a cukkinifasírt, nagyon jó volt a szárított vargányából a gombaleves, az édesburgonya a felturbózott palacsintatésztában.
A férjed mit szól a „tavaszi hűtőtakarításhoz”?
A párom menzán ebédel, vacsorára szívesen eszi, ha marad az ebédemből, ha meg megkíván valami egyebet, azt megveszi magának. Egyre jobban tetszik neki, amit csinálok. Szerintem ennek a hatására kiselejtezte a gardróbját a hétvégén.
Összeszámoltad, hogy milyen értékű alapanyagot használtál fel 16 nap alatt?
Bevallom, nem számoltam összeget. Nem a spórolás miatt kezdtem bele. Nyomasztani kezdett a sok felhalmozott dolog.
Szerinted miért él nagyon sokakban az az igény, hogy a fagyasztót, kamrát jól fel kell tölteni? Aztán sok élelmiszerhez nem nyúlnak hosszú ideig, sok alapanyag meg is romlik…
Erre a magam felhalmozása kapcsán kerestem a választ. Abban az időben, amikor felnőttem, ritkán volt ínyencség az asztalunkon. Nem is lehetett olyan dolgokat kapni, amikért egyébként meg rajongtam: Camembert sajt, kókuszdió, szárított paradicsom… Mikor ez már elérhetővé vált és pénzem is volt rá, mindig hármat-négyet vettem. Úgy éreztem, nem akarok többé ezekre az ételekre vágyakozni, mindig legyen itthon belőlük. Szerintem akik élelmiszert halmoznak, mind a hetvenes évek előtt születtek.
Hm, egy ismerősöm egy időben zoknikat (!) gyűjtött, már-már mániákusan. Azt mondja, azért, mert gyerekkorában zoknihiánya volt… Visszatérve a kihíváshoz: ha kiürülnek a raktárak, feltöltöd újra a spájzt, a fagyasztót?
Neeeeeem! Erre már most készítem magam! Semmiképp. Azt érzem, fellélegzek, nem kezdem el magam megint fojtogatni. Ehhez is kell némi tudatosság, ami eddig nem volt meg a vásárlásnál.
Tehát ez a kihívás egyik pozitív hozadéka. Van még ezen kívül más is?
A legjobb az benne, hogy élvezem! Nagyon jó játék! Többen jelezték, hogy csatlakoznak, ami jó érzés. Nem tudom, végül belekezdtek-e, de beindult bennem, bennük valami. Ez – úgy látom – egy folyamat része. Ezzel a főzőprojekttel kezdődött, de közben meg tudtam szabadulni olyan kacatoktól is – emléktárgyak, dísztárgyak, cipők, ruhák -, melyektől évek óta nem. Elvittük őket a Cseritibe (adománybolt, a szerk.). Szóval, valami nagyobb volumenű dolog kezdete lett ez. A férjem tudatosan nem vesz ebben részt, mégis a hétvégi gardróbszelektálása, és, hogy a cseritis dobozba is beletett jó pár holmit szelektálás gyanánt, ezek azt mutatják, hogy kihat más életterületekre is.
Holnap mit főzöl?
Van rizstésztám, az a bizonyos thai szószom, a 4 éves, van vegyes zöldség a fagyasztóban, és remélem, van kókusztejem, de kókusztejpor biztosan. Szóval, thai zöldséges tészta készül.
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.