Manófalva. Kánya Tamás tájművész madaraknak, mókusoknak épített etető- és búvóhelyet a budakalászi ártéri erdőben
Kánya Tamás magyar tájművész korábbi alkotásaiból már bemutattunk néhányat. Közterületen, közkincsből alkot, természetes anyagok felhasználásával. Nem zárja falak közé a művészeti alkotásait.
A tél beállta előtt a budakalászi ártéri erdőben építette fel ismét Manófalvát – ahogy ő nevezi -, amely madarak és mókusok etető- és búvóhelyéül szolgál majd a hideg évszakban.
Rengeteg kis ajtót, ablakot, hidat, létrát, erkélyt, lépcsőt alakított ki, még hinta is található a miniatűr faluban. Taplógombából, fakéregből és gledícsiából készített háztetőket, fűzfavesszőből pedig kerítéseket font. A csúcsos tetőket narancseperrel díszitette. Felhasznált még vadgesztenyét, kacsakövet, apró kavicsot, kagylót és rengeteg uszadékfát.
Manófalva már állt korábban, de az árvíz elmosta.
„Teljesen elölről kellett kezdenem – írja a művész. – Nagy munka volt a sok elúszott nagy farönköt visszacipelni 50-100 méterről. Pár régebbi alkatrészt megtaláltam az erdőben, amit ismét fel tudtam használni, és összeszedtem sok új dolgot a környékről.”
Manófalva egy erdei installáció, ami egyben madár- és mókusetető. Vagyis nem játszótér.
Kánya Tamás alkotó kéri a szülőket, hogy ne engedjék a gyermekeiknek Manófalvát ártrendezni, szétszedni, lebontani. Bízunk benne, hogy kérése meghallgatásra talál.
Manófalvát már 4-5 nappal az elkészülte után sokan keresik fel, különleges látványosság. „Szinte mindenki megáll bámészkodni és videókat készíteni, amikor a madarak jönnek csipegetni, de főleg akkor, amikor a mókusok megjelennek diót és mogyorót gyűjtögetni”, írja az alkotó.
Elhivatottságot, elképesztő kreativitást, kitartó munkát tükröz Manófalva, köszönet érte!
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.