Gyönyörű méreg. Mi történt Napóleon katonáival, amikor húsgrillezéshez leander ágakat égettek?
A mediterrán klímát kedvelő a leander sokunk kedvence. A Földközi-tenger medencéjében természetesen előforduló csodálatos növényről azonban fontos tudni, hogy minden része mérgező. Ezzel kapcsolatban egy történelmi érdekesség is fennmaradt: a Napóleon által 1808-ban indított ún. félszigeti háború idején a francia hadvezér katonái leanderágakat gyűjtöttek grillezéshez, húst sütöttek a tűzön, ám az étkezés után után több katona rosszul lett, többen meg is haltak azok közül, akik a grillezett húsból ettek.
A leandert tehát égetni sem szabad, mert a füstje is káros hatással van az élő szervezetre.
Mint arról a leanderegyesulet.hu is ír a weboldalán, a leander a világ egyik legmérgezőbb növénye, számos toxikus vegyületet tartalmaz, amelyek közül több is halálos az emberre, különösen a gyermekekre.
Kis mennyisége is letális (halálos) vagy közel-letális hatással bír. Az egész növény – beleértve a fehér tejnedvet is – mérgező, és a növény minden része káros hatással van az élő szervezetre. A leander szárítás után is megtartja toxicitását.
Ugyanakkor gyógyhatású vegyületeket tudnak kinyerni belőle, így a növény fontos szerepet tölt be a gyógyszeriparban, az alternatív gyógyászatban. Ezen túlmenően a leandert patkányméregként és rovarirtóként alkalmazzák. A virágokból zöld színű festéket állítanak elő. A levelek kis mennyiségű latexet tartalmaznak, amelyet gumigyártásra használhatnak, bár mennyisége túlságosan kevés a széleskörű használathoz. Kiterjedt gyökérrendszere van, így a melegebb vidékeken gyakran használják a talaj megkötésére.
Érdemes elolvasni a teljes cikket >>
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.