Miért érdemes epret ültetni a kertben?
Egyes üzletekben, piacokon már megjelent a hazai eper is a kínálatban. A szerencsések a kertjükből szüretelhetik. Érdemes epret ültetni! Ha jó helyre kerül, magát szaporítja, pár éven belül saját eperföldünk lehet.
Pár éve beszereztünk öt kisebb földieper tövet (kertészetből), kiültettük őket a szabadba – a konyhakertből akkor csak egy szerény sort foglaltak el. Már az első évben termőre fordultak. Tavaly ilyenkor már érzékelhető volt, hogy ez eper tovább terjeszkedett: az öt tő szomszédságában nagyjából 30 új eperhajtás nőtt. Idén már 8-9 négyzetméternyi területet foglal el az eper – virágzik és már megjelentek rajta a zöld gyümölcsök. Egy-két héten belül beérnek.
A földieper ostorindákkal szaporodik, ezek maguktól is legyökereznek a tő körül, de ezt elősegíthetjük úgy is, hogy nyáron még az anyatövön hagyva tejfölös pohárban, vagy a földbe benyomva meggyökereztetjük, vagy levágjuk és árnyékos, párás helyen gyakori öntözés mellett gyökereztetünk. Az epret tőosztással is szaporíthatjuk.
Május közepén, végén nyitnak a Szedd magad! eperföldek
Az eperföldek nyitás után 5-6 hétig tartanak nyitva. Minden nap lehet szüretelni reggel 8-tól 19 óráig. A reggeli órákban érdemes menni, ekkor lehet a legtöbb, éjszaka folyamán beérett zamatos epret összegyűjteni.
Hogyan szedjük az epret?
Hagyjunk az epren legalább 1 centis szárat, így tovább eláll. Ha tépjük, már másnap erjedésnek indulhat.
Ne szemeteljünk!
Előfordul, hogy a szüretelők műanyag flakonokat, üdítős dobozokat, papírzsebkendőket stb. hagynak maguk után. Mivel az eperföldek igen kiterjedtek, a szemetet az üzemeltetők nagy időráfordítás árán tudják összegyűjteni. Nemcsak őket, hanem egymást – szüretelőket – tiszteljük meg azzal, ha nem szemetelünk!
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.