Gránátalma: ez lehetett Éva almája? Nálunk is megterem
A gránátalmafa (Punica granatum) Magyarországon is megél, mégis, sokan „csak” az egzotikus termését ismerik, amely ősszel érik be, és ilyenkor jelenik meg az üzletek polcain. A növény lehet alacsony növésű, dús lombú fa vagy terebélyesre növő bokor; különleges díszévé válhat a kertnek, sövénynövénynek is telepíthető.
A gránátalma mediterrán területeken honos. Európába a 17. században jutott el. Lombhullató növény, fényes, olvális levelekkel. Különleges tölcséres virágai nyár elején nyílnak.
Bár a hazai klíma megfelelő életfeltételeket biztosít a növény számára, és a növény általában termést is hoz, az október táján beérő gyümölcs nem minden esetben fogyasztható, vagy fanyarabb az íze, mint az import gyümölcsé.
Aki szeretne a kertjében gránátalmát, a kertészetekben tud választani előnevelt növényt, több fajtája létezik. A fiatal növényeket ültetés után a téli időszakban érdemes óvni takarással, de áttelelnek a kertben. A kert napos helyére érdemes telepíteni a növényt, és elegendő évente – tavasszal – metszeni, bár jól tűri a gyakoribb metszést is. A laza szerkezetű, humuszos talajt meghálálja, vízigénye mérsékelt, nem igényel gyakori öntözést.
A gránátalma több ősi kultúra kultikus gyümölcse volt; az ókori egyiptomiak orvoslásra használták, a görög mitológiában Héra istennő és a halottak gyümölcsének tartották – Hádész, az alvilág istene gránátalma maggal delejezte meg Perszephonét, akit anyjától, Démétér istennőtől rabolt el. A perzsa mitológia, az ősi kínai kultúra, a hindu vallás is a termékenység jelképeként említi. A grúzok szerint ez a gyümölcs lehetett Éva almája.
A gránátalma valóban különleges, hiszen a magjáért fogyasztjuk: az érett gyümölcsnek nincs húsa, csak sok-sok apró, kocsonyás, lédús magja.
Az érett gránátalma héja kemény, de nem száraz, színe sötét vörös. Vásárlásnál érdemes a héját megnyomkodni, ha túl száraz, az azt jelzi, hogy már a magjai sem lédúsak, zamatosak.
Kedvező egészségügyi hatásai
A legjobb antioxidáns a gyümölcsök között.
Lassítja az öregedést, gátolja a daganatképződést.
Erősíti az immunrendszert.
Védi az idegrendszert, a csontrendszert.
Csökkenti a vér sűrűségét, a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát.
Koleszterin- és vérnyomáscsökkentő.
Lassítja a csontritkulást.
Enyhíti a depresszió tüneteit.
Diétázók is fogyaszthatják.
A magok kinyerése
A gyümölcs tetejét és alját vágjuk le, majd vágjuk négy-hat cikkelyre. Ezután a magokat könnyedén ki tudjuk kanalazni, kocogtatására leválnak a hártyáról. Ha a gránátalmát nem salátába vagy ivólének szánjuk, elég csak a tetejét megnyitni, s kikanalazhatjuk belőle a magokat.
Egy közepes gránátalmából 1-1,5 deci sötétvörös levet nyerhetünk ki. Nagyon finom és egészséges, ezért megéri vele bíbelődni. (Kisebb szűrőn keresztül passzírozzuk ki a magokat.)
Az édeskés-fanyar ízű gránátalmát felhasználhatjuk saláták ízesítéséhez. Érdemes kipróbálni jégsalátával, bébispenóttal (idényben), különleges ízkombináció, a lédús magok kiváltják az öntetet. Grillezett húsok mellé is kínálhatjuk.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.