Orchideavirágzás. Hogyan tartható sokáig életben a gyönyörű növény?
A virágzó szobanövények öltöztetik a lakást. Az orchidea régóta a kedvencem közülük – a virágok királynőjének nevezik. Tucatnyi lepkeorchideát (Phalaenopsist) tartok, többségüket 12-15 éve gondozom. Változatos színekben hónapokig pompáznak. Fél évig is megtartják a virágaikat, majd pár hónapos pihenés után új hajtásokat, bimbókat növesztenek és kivirágoznak. Ezért, miután elvirágoztak, nem szabad megválni tőlük.
Fényigényes növények; hogy meddig maradnak velünk, az nagyrészt azon múlik, hogy a lakásban, helyiségben megtaláljuk-e a számukra legkedvezőbb helyet. Érdemes az ablakban tartani, de a hidegtől és a huzattól óvni kell őket. Hetente egyszer locsolom, fűtésidényben, de ha új hajtásokat növeszt, naponta, kétnaponta permetezem a gyökereit, mert kedveli a párát, s ha ilyenkor nem kap elég folyadékot, a bimbók leszáradhatnak.
Sokan azt mondják, hogy a léggyökereket nem szabad lenyesni – én rendszeresen visszanyesem metszőollóval a burjánzó kinövéseket, s nem tapasztaltam, hogy rosszul reagálnának rá.
Az új szárakat, hajtásokat időben rögzíteni kell – amíg nem vastagok és erősek -, különben mindenfelé nőnek, az orchidea földbe szúrt pálcákhoz minicsipesszel vagy orchidea csipesszel rögzíthetők; óvatosan kell eljárni, mert a zsenge hajtások könnyen törnek.
A növény húsos leveleit érdemes rendszeresen tisztítani, portalanítani. Szép fényt kapnak a levelek, ha banánhéj belső oldalával törölgetem át őket.
Nyitókép: Albrecht Fietz/Pixabay, cikkben látható fotók: Mesterházy Mónika

Alapító-főszerkesztő
Több mint két évtizedet töltöttem az írott média világában, szinte minden klasszikus sajtóműfajban kipróbálhattam magam újságíróként, szerkesztőként. 2006-2012 között leginkább építészeti szakújságíróként, PR-szakemberként voltam aktív, szakmai kiadványok és rendezvények létrejöttében közreműködtem.
Az eletszepitok.hu weboldalt 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszakanyarodtam eredeti hivatásomhoz; gyermekjóléti alapellátás keretében általános és középiskolásokkal foglalkozom, prevenciós, edukációs, pályaorientációt támogató foglalkozásokat tartok, érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a szociális kompetenciafejlesztés és a készségfejlesztés áll. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetben szereztem mesterdiplomát, okleveles szociális munkás, felsőfokú intézményi kommunikátor, újságíró és kiadványszerkesztő képesítésekkel rendelkezem.