Mit tehetünk az erős menstruációs görcsök ellen, ha nem akarunk gyógyszert szedni?
A menstruációs ciklus a női lét természetes része a serdülőkortól egészen a menopauzáig. Van, aki számára ez csupán egy alig észrevehető kellemetlenség, ami mellett teljes értékű életet élhet, sokaknak azonban a menstruáció erős görcsökkel, intenzív alhasi fájdalommal járó állapot, mely havonta több napra megkeseríti az életet. Mit tehetünk menstruációs görcs ellen, ha nem szeretnénk folyamatosan gyógyszereket szedni? Ezt vizsgáljuk meg az alábbiakban.
Mi is az a menstruáció?
Mielőtt rátérünk a menstruációs görcsök témájára, tekintsük át röviden, hogy miről is szól ez a biológiai folyamat.
A menstruációs ciklus körülbelül 28 naponta ismétlődik. A ciklus kezdetén az ösztrogénszint megemelkedik, ez váltja ki a petesejt érését. A petesejt az ovuláció során a petefészekből tüszőrepedéssel távozik, és elkezd haladni a petevezetéken. Ha az adott hónapban nem történik megtermékenyülés, a petesejt felszívódik, az ösztrogénszint pedig csökkenni kezd, melynek hatására a méh nyálkahártyája leválik és menstruációs vérzés formájában távozik.
Milyen tünetekkel járhat a menstruáció?
Figyelemmel a rengeteg hormonális változásra, ami a szervezetben rövid idő alatt lezajlik, sok nő tapasztal kellemetlen tüneteket a ciklusával összefüggésben. Ezek főként a menstruáció első napjaiban, vagy az azt megelőző héten a legerősebbek, de van olyan is, aki az ovuláció során éli át azokat.
Sok nő a menstruáció idején – a hormonszint ingadozása miatt – fáradt, levert, túlérzékeny: tapasztalhatunk látható ok nélküli ingerlékenységet, szorongást, alvási nehézségeket vagy csökkent koncentrációkészséget.
A menstruáció során tapasztalhatjuk, hogy a mellek megduzzadnak, érzékenyebbé válnak, akár fájdalmat is érezhetünk.
Vannak, akiknek az arcán – a bőr fokozott faggyútermelése miatt – ezekben a napokban pattanások jelennek meg. A bélrendszert érintő tünetek lehetnek a székrekedés vagy a hasmenés és a túlzott gázképződés is, az erre érzékenyek pedig erős fejfájást, hátfájást, esetleg hányingert is tapasztalhatnak.
A leggyakoribb tünet azonban a menstruációs görcs. Kialakulásának oka az, hogy a méhnyálkahártyában az ösztrogén hatására egy prosztaglandin nevű vegyület képződik, mely elősegíti a méh összehúzódását és a méhnyálkahártya leválását, az előbbi pedig jelentős fájdalommal járhat. A jelenség tehát – bizonyos mértékig – teljesen természetes, mit tehetünk azonban az enyhítése érdekében?
Otthoni praktikák a menstruációs görcs enyhítésére
Melegítés
Kiváló módszer menstruációs görcs ellen az érintett terület melegítése. Használjunk 35-40 Celsius fokra felmelegített melegvizes palackot vagy melegítőpárnát, helyezzük magunkat kényelembe, és tegyük azt a hasunkra: ez segít ellazítani az izmokat, és a vérkeringést is javítja. A teljes testünket ellazíthatjuk, ha egy kellemes meleg fürdőt veszünk a fájdalom jelentkezésekor.
Testmozgás
Természetesen a görcsös fájdalom esetén az utolsó dolog, amire vágyunk, az egy megerőltető edzés. Az enyhe testmozgás, főként amely az alsó has és a medence izmainak nyújtását szolgálja, mégis sokat segíthet! Ezeken a napokon a pulzusemelő, intenzív edzések helyett válasszuk a jógát, a sétát, esetleg a lassabb kocogást.
Relaxáció
A stressz negatív hatással lehet a menstruáció okozta fájdalomra, kerüljük tehát a feszült helyzeteket, próbáljunk ellazulni: hallgassunk kellemes, megnyugtató zenét, gyújtsunk meg néhány illatgyertyát, és koncentráljunk egy jó könyvre, ettől biztosan jobban érezzük majd magunkat.
Ha kedveljük az ilyen terápiákat, akár az akupunktúrával vagy a masszázzsal is megpróbálkozhatunk a nehezebb napokon: egyes nők ettől is jelentős enyhülést tapasztalnak.
Táplálkozás
A menstruációs görcsök enyhítésében étrendünk is szerepet játszik. Görcsoldó hatással rendelkeznek a kalciumban, magnéziumban gazdag ételek, mint a halak, diófélék, hüvelyesek, vagy éppen a sajtok. Kerüljük a puffasztó ételeket, és a nehezen emészthető vörös húsokat, és természetesen figyeljünk oda a megfelelő mértékű vízfogyasztásra.
Teák és természetes táplálékkiegészítők
Ne feledkezzünk meg a „népi” gyógymódokról, a gyógynövényekről sem. A görcsöket csökkentheti a cickafark, a kamilla, de enyhíthetjük a tüneteket petrezselyem- vagy gyermekláncfűtea fogyasztásával is.
Figyelemmel arra, hogy a magnéziumhiány görcsöket okozhat, ezt akár táplálékkiegészítő formájában is bevihetjük ilyenkor a szervezetünkbe.
Ha más nem segít…
Bár az erős menstruációs görcsök komoly kellemetlenséget okozhatnak, számos módszer létezik a fájdalom enyhítésére gyógyszer nélkül is. Minden nő teste és fájdalomküszöbe egyedi, így érdemes addig próbálkozni, amíg meg nem találjuk a számunkra ideális módszereket egyéni szükségleteinknek megfelelően.
Ha azonban a fájdalom nagyon erős vagy tartós, és a természetes gyógymódok már nem kínálnak megoldást, mindenképp keressünk fel egy szakorvost, hiszen komolyabb betegség, például az endometriózis is állhat a háttérben.
Nyitókép: Polina Zimmerman/Pexels
(X)
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.