Őszi gardróbrendszerezés. Nyári ruhák bedobozolva, őszi-téli ruhatár bevetésre készen
Nem lehetett már halogatni a rendrakást a gardróbban, ami a hűvösebb idők beköszöntével azt jelenti, hogy helyet cseréltek a ruhaneműk: a nyári holmik a tárolódobozokba költöztek, az őszi-téli viseletek pedig elfoglalták helyüket a szekrényben. A nyári lábbelik – papucsok, saruk, szandálok – kipucolva, megtisztítva egy nagy táskába kerültek ömlesztve.
Tanulságok, praktikák
Minden ősszel megtelik 2-3 nagyméretű zsák olyan ruhákkal, melyeket már nem szeretnék viselni. Ezek egy részét elajándékozom, másik részét a két közeli szeretetszolgálatnál adom le. Van, amit kikukázunk. Nem akartam hinni a szememnek, amikor egyszer egy zsibvásáron a kikukázott – jobbára erősen elhasználódott – ruháimat láttam beárazva egy árusnál. Azokat a darabokat, melyeknek különleges az anyaga, szép a mintája, félreteszem, és kreatív célokra hasznosítom.
Érdemes évente 1-2 alkalommal (ősszel, tavasszal) sort keríteni a ruhák szelektálására. Számomra már kifejezetten zavaró, ha tele van a lakás, a szekrény olyan holmikkal, melyeket már nem használok, nem hordok (a nők, ha divatáruról van szó, lelkes túlfogyasztók, hajlamosak több életre előre betárazni cipőkből, ruhaneműkből, kiegészítőkből, táskákból stb.). A szelektálás praktikus haszna, hogy értékes hely szabadul fel (lelki haszna, hogy gyakoroljuk az elengedést és kontroll alatt tartjuk a felhalmozás iránti olthatatlannak tűnő igényt).
Érdemes minden ruhadarabot kézbe venni, segít tudatosítani, hogy milyen jellegű darabokból felesleges megvenni a 36. változatot, hogy aztán az is évekig a dobozban várja a felavatást.
A nyári ruhákat – általában október elején – kimosva, összegöngyölítve vagy összehajtogatva sorakoztatom a fedeles tároló dobozokba, miután őszi-téli ruhatár darabjai kikerültek belőle.
Fél napba telik, mire a ruhákat szortírozom és a helyükre kerülnek. Egyszer kell megcsinálni, s ha naponta figyelünk arra, hogy minden a helyére kerüljön kimosva, összehajtva vagy fellógatva, tavaszig rend honol. Mindennek megvan a helye, fontos, hogy gyorsan megtaláljam, amit keresek. Egy helyen vannak a sportos ruhák, a topok/pólók, a blúzok, a kötött felsők, a blézerek, a pulóverek, a nadrágok, a szoknyák, a fehérnemű, a harisnyák, a kendők, a sálak, az övek. (Hirtelen, nemkívánatos kórházi tartózkodás esetére kórházi ruhacsomag is található a gardróbban.)
A gardrób a hálószobától fallal leválasztott kb. 2,8 x 4 méteres ablaktalan kis helyiség (pár üvegtéglán keresztül kap némi természetes fényt) a közepén egy szűk közlekedővel. A teljes hosszát mindkét oldalon gardróbszekrény foglalja el; a népszerű lakberendezési áruházból valók. Jól lehet a ruhákat rendszerezni.
A télikabátok nejlonzsákba bújtatva is itt vannak fellógatva. A hideg idő beállta előtt érdemes az őszi, téli kabátokat pár napig a szabadban szellőztetni. Az őszi, téli lábbeliket is érdemes átnézni, s amelyiket javítani kell (és lehet) a cipészhez vinni.
A fiókokba levendulapárnát, illatos szappant teszek, az akasztós részekre levendulazsákot. Részben a kellemes illat miatt, részben, hogy a molyokat távol tartsuk.
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.