Szabadság, Sziget 30. Életképek a jubileumi fesztiválról
A Sziget Fesztivált – Diáksziget néven – 1993-ban rendezték meg először az óbudai Hajógyári-szigeten, a jubileumi év mégis 2024. Harmincadik alkalommal lakták be a világ minden tájáról Budapestre érkező fesztiválozók a Szigetet augusztus 7-12. között. Ötven helyszínen több mint 1000 program, nagy vonalakban ezt nyújtotta a 30. fesztivál, emellett persze még sok extrát. A szervezők érzékelhetően rengeteg energiát és pénzt fektetnek abba, hogy a Sziget Fesztivál vonzó, élhető és fenntartható legyen.
Az ikonikus K-hídat megviselte az idő vasfoga
A Sziget Fesztivált 1993-ban alapította Gerendai Károly és Müller Péter Sziámi, valamint társaik. Az alapötlet az volt, hogy egy olyan eseményt hozzanak létre, ahol a fiatalok szabadon találkozhatnak, szórakozhatnak, és egy hétig különféle zenei és kulturális programokon vehetnek részt.
A fesztivál az első időszakban főleg magyar fellépőket vonultatott fel, de a következő években egyre nagyobbra nőtt és nemzetközi hírnévre tett szert. Jó ideje már külföldi fellépők – köztük világsztárok – dominálnak, de azért több tucat magyar előadót is láthatunk, hallhatunk. A 2024-es fesztivál egyik kiemelt hazai fellépője Azahriah volt, aki augusztus 8-án a nagyszínpadon adott koncertet.
Életképek a Civil szigetről
A Civil Sziget a fesztivál egyik legszínesebb és legérdekesebb találkozóhelye, ahol a fiatalok az őket leginkábbérdeklő témákban – környezetvédelem, emberi- és kisebbségi jogok, külföldi tanulás és munkavállalás, drogproblémák, egészséges életmód stb. – kaphatnak információt, szolgáltatást, segítséget és csatlakozhatnak is a szervezetek munkájához. (A Sziget Fesztivál minden évben pályázatot ír ki a Civil Szigeten való megjelenésre.)
A fesztiválon rengetegen kempingeznek, ami különleges közösségi élményt jelent. Különböző kempingezési lehetőségek állnak rendelkezésre, a hagyományos sátrazástól a luxus glampingig.
A fesztivált a Szabadság Szigeteként hirdetik, mivel a szellemisége a szabad önkifejezést, a befogadást és a széleskörű programkínálatot helyezi előtérbe.
A fesztiválra a világ minden tájáról érkeznek látogatók, ami igazi multikulturális légkört teremt.
A Hajógyári-Sziget a legzöldebb a fesztivál előtt és után, ezzel tisztában vagyunk. Ugyanakkor szembeötlőek az utóbbi évek erőfeszítései, melyek a hulladékkezelést, a fenntarthatóbb fesztiválozást célozzák. Sokkal kevesebb például a területen szétszórva hagyott PET-palack, aludoboz, egyéb hulladék… Az eldobált sörösdobozokat, palackokat lelkes fesztiválozók is segíthetik begyűjteni, le tudják adni – ajándék ellenében – a Green Centerekben. A Sziget Fesztivál „Zöld” megoldásairól ITT lehet olvasni.
Ezen túlmenően sokkal több zuhanyzót, mosdót állítanak fel a fesztivál idejére a Sziget területén, mint akár 5 éve. Idén először külön udvart kapott az egészségügyi központ, és több volt az ivóvízvételező hely is.
Before I Die fal
Candy Chang nemzetközi hírű amerikai designer-művész. Munkáival arra törekszik, hogy közösségi erővé változtassa az egyéni gondolatokat. Az egyik legismertebb, világméretűvé vált street art projektje a Before I Die fal. Ennek a kezdeményezésnek is a legfontosabb feladata a közösségi aktivitás. A cél az egyéni izoláció határainak átlépése. A fal lehetőséget teremt, hogy az egyes emberek megosszák egymással vágyaikat, reményeiket, félelmeiket és történeteiket. A Sziget közössége a hét folyamán közösen építhette ezt a végtelen bakancslistát. Ebben az évben a helyszín éjszakai világítása is új elemekkel bővült, a fények a falat körbeölelve jelképezik a közös gondolatok építőerejét.
A Before I Die fal az évek alatt körbeutazta az egész világot, ebben az évben a Sziget és a Banner Casting közös projektjeként, tizedik alkalommal érkezett a fesztiválra.
A Sziget nem csak a zenéről szól; számos kulturális és művészeti programot kínál, mint például színházi előadásokat, művészeti installációkat, workshopokat és sporteseményeket.
A fesztivál zenei programja rendkívül változatos, számos zenei műfajt felölel, beleértve a rockot, popot, elektronikus zenét, világzenét és sok mást. A világ legnagyobb sztárjai mellett feltörekvő előadók is fellépnek.
A Sziget Fesztivál megosztja a hazai közvéleményt. Nyilván van igazság abban, amit a kritikusok hangoztatnak: a fesztivál, a Szigetre özönlő tömeg megterhelő a helyiek számára, s bár a zajterhelést igyekeznek minimalizálni a szervezők, a „fesztivál hangjai” távolabbi kerületekben is hallatszanak éjszakánként. A hulladékkezelés sem egyszerű egy ekkora, kb. 400 ezer embert megmozgató rendezvényen, e vonatkozásban azért jelentős pozitív változásokat érzékelhetünk. Mégis, összességében büszkék lehetünk arra, hogy ennek a rendezvény Magyarország, Budapest ad otthont. Messze meghaladta az eredeti elképzeléseket. Több mint egy zenei fesztivál, egy egyedülálló kulturális élmény, ahol a zene, a művészet és a közösségi élmények találkoznak.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.