Születés és a halál határmezsgyéjén. Haikukba sűrített kórházi napló: Deus ex machina
Szabályos, öt-hét-öt szótagból álló háromsoros haikuk; egy emberpróbáló időszak lenyomatai Baska Barbara életéből. Kórházi- vagy betegség naplónak is nevezhetnénk a rövid verseket és a szerző saját fotóit tartalmazó kötetet. A könyv tenyérnyi, mint egy modern kori imakönyv, a könyvborítón fénylik a fehér kórházi csempe fugájából kirajzolódott kereszt. A szövegek érzések és pillanatok önreflektív, lírai sűrítményei, drámai sorshelyzetben, élet és halál határmezsgyéjén születtek.
HA
A hajnal ágyban
és párnák között talál:
vedd észre, még élsz!
***
Az ember – általánosságban – nem mer és nem is szeret belegondolni abba, hogy az élete hirtelen tragikus fordulatot vehet, mondjuk egy betegség által. Vélhetően Baska Barbara sem számolt ilyen intenzitású sorsnehézséggel. Versekben örökítette meg betegsége nehéz történetét.
Az írás terápiának (is) tökéletes. Túlélő sorstársak is meríthetnek belőle…
Mi történt? Covid, autóbaleset várandósan (a 7-8. hónapban), epehólyagműtét, tüdővérzés, három hónap leforgása alatt. Mindennek túlélése egy szóval leírható: csoda.
A könyv címe: Deus ex machina. Jelentése: isteni beavatkozás. Mert sok esetben a gyógyuláshoz csoda is kell…
Amikor az ember szó szerint mindent túlél, egyértelmű lesz számára, hogy még küldetése van a Földön. Mielőtt azonban elindulna ezt a küldetést megvalósítani, megáll, és górcső alá veszi útját élet és halál mezsgyéjén. Megszemléli a félelmet, a fájdalmat, a kiszolgáltatottságot. A hitet. A reményt. A szeretetet.
Baska Barbara az intenzív osztályon töltött tizenkét napját, élet és halál közti lebegését, valamint anyává válását örökítette meg ebben a kötetben, amelyet haikukkal és fotókkal kísérve tár az olvasók elé.
A csontig hatoló érzések, a fájdalom és a félelem mind a különleges látószögben készített fotókon, mind a versek tömör, őszinte, sallangmentes soraiban erőteljesen jelen van. A szigorúan kötött forma mintegy azt a korlátozott létállapotot testesíti meg, amelybe a gépek által életben tartott ember kényszerül. A rövid szavak, töredékgondolatok a pillanatnyi eszmélések és az altatásban átélt álomszerű lebegés leképeződései.
Az alkotó a szenvedés megélése közben és arra visszatekintve felfedezi a „szikrát” is. Egyfókuszú fotóin különös részletekbe enged betekintést, s lassanként rávilágít a remény, a hit és a gyógyítást végzők szeretetének jelenlétére. Az általa megélteken keresztül ábrázolja a gyógyulás csodáját, s személyes történetében felsejlik a 23. zsoltár ikonikus szakasza: „Még ha a halál árnyékának völgyében járok is, nem félek a gonosztól, mert te velem vagy.”
A Deus ex machina a Trend Kiadó gondozásában jelent meg.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.