Tabutéma, kellemetlen érzések forrása: miért esik nehezünkre a pénzügyekről beszélni?
Még a legszorosabb kapcsolatokban is kényelmetlenül érezhetjük magunkat, ha a pénzügyek kerülnek szóba. A legtöbb ember kerüli a témát, pedig nyilvánvaló, hogy az anyagiak (is) befolyásolják az életünket, az életminőségünket. A pénzügyekkel kapcsolatos szorongás vagy szégyenérzet a legtöbb emberben ott bujkál.
Ha nem kezeljük tudatosan a pénzzel kapcsolatos negatív érzéseket, ebből fakadóan nemcsak párkapcsolatban, hanem az élet más területein is megélhetünk nehézségeket. Miért vált a pénz kerülendő témává a kapcsolatokban? Miből fakadnak a gátlások? Hogyan lehet ezt a helyzetet okosan kezelni?
A kommunikáció hiánya
Gyerekkortól kezdve az emberek nagy része azt tanulja meg a környezetétől, hogy a pénzről nem illik beszélni. Személyiségünket mélyen rögzült társadalmi normák és tabuk formálják, és ennek része az az íratlan szabály is, hogy a pénzügyi helyzetünkről nem illik nyíltan beszélni. (Zavarba ejtő lehet, ha mást tapasztalunk.) Ez a társadalmi nyomás a párkapcsolatban is megjelenhet. Ráadásul a pénzügyekről általában nem felemelő érzés beszélni: sokan érezhetik úgy, hogy a pénzhez negatív érzések kapcsolódnak. Így végül is érthető, miért is számít tabutémának a pénz, az anyagi helyzet. Ördögi kör…
Pedig egy jól működő, tartós párkapcsolatban elengedhetetlen, hogy a felek nyíltan meg tudják osztani egymással a pénzügyi terveiket, céljaikat, és az esetleges aggályaikat is el tudják, merjék mondani a társuknak.
Negatív érzelmek az anyagiak körül
A pénzzel kapcsolatos jellemző negatív érzelem a félelem és a szégyenérzet. Sokan élik meg a pénzügyi nehézségüket szégyenként, amit az a félelem is táplál, hogy ezáltal negatívan ítélnek meg bennünket vagy hogy elveszítjük a másik tiszteletét és bizalmát. Könnyebbnek tűnik elhallgatni a pénzügyi nehézségeket… Bensőséges kapcsolat viszont akkor alakulhat ki két fél között, ha felvállalják önmagukat őszintén, és kendőzetlenül tudnak beszélni a problémáikról. A kommunikáció erősíti a bizalom kialakulását és fenntartását, másrészt segíti a felek értékrendjének formálását is.
„Piszkos” anyagiak? Fordítsuk át a negatív gondolatokat, érzéseket!
A legtöbben abba a hibába esünk, hogy a pénzre úgy tekintünk, mint létfenntartásunk alapjára, és nem úgy, mint egy eszközre. Tehát ebben az esetben egyfajta függés van a pénz és az egyén között, mintsem egy „alá-fölé” rendelt viszony. A döntéseinket jellemzően az adott pénzügyi helyzetünk függvényében hozzuk meg, még akkor is, ha nem feltétlenül kellene így lennie. A lemondás, az folytonos aggodalom negatív spirált hoz létre, amiből nehéz érzelmileg kikeveredni.
Próbáljunk a pénzre úgy tekinteni, mint egy áramló energiára vagy eszközre. Vegyük sorra azokat az eseteket, amelyek szorongató érzést váltanak ki, és igyekezzünk változtatni – saját jól-létünk érdekében – a berögzült sémáinkon. Tudatosítsunk, hogy a pénz csupán egy eszköz, nem ez határozza meg az emberi értékeinket. Ha alakítani tudunk a pénzhez való görcsös, feszült viszonyunkon, szabadabbá, fesztelenebbé válhatunk – ez a belső jól-lét pedig akár a relatív külső jólétet is elhozhatja.
Összeállította: Creditline.hu
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.