Természetes módszerek a kevesebb izzadságért a legforróbb hónapokban is
Az izzadás egy teljesen természetes dolog, néha mégis kellemetlennek érezhetjük, különösen, ha azok közé tartozunk, akiket ez az átlagnál jobban érint. Számos dolog okozhatja a fokozott izzadást az életmódbeli szokásoktól kezdve egészen a genetikáig – nyáron pedig a forróság miatt szinte mindenki szenved miatta. A jó hír viszont az, hogy az izzadásgátló módszerek tárháza is igen széles, így megtalálhatjuk azt, ami számunkra leginkább beválik.
A következőkben olyan természetes ötleteket mutatunk be, amelyeket érdemes kipróbálni a legmelegebb hónapokban, hogy kordában tarthassuk azokat a bizonyos bosszantó verejtékmirigyeket!
Fogyasszuk a megfelelő élelmiszereket!
Ha a szervezetünk a komplex B-vitaminok hiányát tapasztalja, akkor nem tudja biztosítani egyes tápanyagok hatékony felszívódását és a méreganyagok, salakanyagok megfelelő lebontását. Ez természetesen fokozott megerőltetést jelent a testnek, ami ahhoz a vezet, hogy többet izzadunk. Ezt elkerülendő, fogyasszunk sok teljes kiőrlésű gabonát, az étkezéseink mindenképpen tartalmazzanak friss zöldségeket és gyümölcsöket, illetve a fehérjebevitelre is helyezzünk kellő hangsúlyt!
Tegyünk próbát a klorofillal!
A teljesértékű étkezések mellett bevethetünk egy-egy olyan étrend-kiegészítőt is, ami segíthet az izzadás mértékének csökkentésében. Elsőre talán meglepően hangozhat, de ilyen a klorofill is, amiről eddig elsősorban a növények fotoszintetizációja kapcsán hallhattunk. A klorofill a növényekben található zöld pigmentanyag, ami számos élettani előnnyel bír az emberek számára: erősíti az immunrendszert, méregtelenít, tisztítja a beleket, plusz energiával tölt fel minket, ráadásul segít a kellemetlen testszag kezelésében is. Akár tablettás, akár folyékony változatban próbáljuk ki, a hatás nem marad majd el!
Próbáljunk ki egy gyógyteát!
Egy másik csodaszer az izzadás kapcsán a zsálya. A főzete fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatással bír, így számos egészségügyi probléma – például gyomor- és bélhurut, hasmenés – megoldására szokták alkalmazni. De hatékony izzadásgátló is, így éjszakai izzadás vagy hőhullámok ellen is hasznos lehet, mivel szabályozza a verejtékmirigyek működését. Alkalmazzuk kúraszerűen, napi egy csészével fogyasztva, négyhetes pihenőkkel!
Ételek, amelyeket jobb kerülni
Míg egyes ételek segíthetnek a problémánkon, mások ronthatnak azon. Ha olyan helyzetbe kerülünk nyáron, amiben nagyon nem szeretnénk a kellemetlen izzadással szembesülni, akkor mindenképp kerüljük például a fűszeres ételeket! Ezekre ugyanis ugyanúgy reagál a szervezetünk, mint bármilyen forróságra – megpróbálja hűteni magát, ami izzadáshoz vezet. Szintén kerülendő a koffein, ami stimulálja a mellékveséket, és izzadásra készteti a testet, különösen a tenyér, a hónalj, illetve a talpak területén. Szintén súlyosbíthatja a verejtékezést, ha sok feldolgozott, finomított élelmiszert fogyasztunk, mivel ezek nagyobb mennyiségben tartalmaznak méreganyagokat.
Megfelelő öltözet
Az is sokat számít, hogy a testünk milyen anyagokkal érintkezik a forróságban. A legjobb, ha a ruhaválasztás során könnyed, légáteresztő, jól szellőző anyagokat részesítünk előnyben, amelyek hagyják a bőrt lélegezni. Szintén jó ötlet a világos színek mellett dönteni, mivel ezek visszaverik a napfényt, nem pedig elnyelik azt – így a testünk hűsebb körülömények között maradhat.
Hidratálás
Figyeljünk oda a vízbevitelre! A megfelelően hidratált szervezet képes alacsonyan tartani a testhőmérsékletet, így kevesebb verejtéket termelünk. A víz emellett kimossa a felesleges méreganyagokat és megszabadít minket a káros salakanyagoktól. Naponta legalább 6-8 pohárral igyunk meg, forróságban akár többel is!
Stresszkezelés
A rendszeres stressz és szorongás akarva-akaratlanul is több izzadáshoz vezet. Éppen ezért érdemes kezelnünk az ilyen jellegű problémákat – és természetesen nem csak nyáron! Kipróbálhatunk például valamilyen meditációs módszert, de eljárhatunk jógázni is, hogy egy kicsit kiürítsük az agyunkat és lecsendesítsük az elménket. Ha pedig a gondjaink mélyebben gyökereznek, célszerű lehet felkeresni egy szakembert, aki megfelelő segítséget és támogatást nyújthat.
Csökkentsük a súlyokat!
A túlsúly számos kellemetlen mellékhatással jár, hiszen megnehezíti a mindennapi mozgást, fokozott terhelésnek teszi ki az ízületeket és a csontokat, nem is beszélve az izzadásról! Jó tudni, hogy a túlzott verejtékezéstől szenvedők 90%-a túlsúlyos. Éppen ezért, ha mi is ilyen gondokkal szembesülünk, érdemes lehet megvizsgálni a súlyunkat, és ha eltér az egészségestől, tenni ellene!
Helyi kezelés
Számos „csodaszert” kínálnak a fokozott verejtékezésre különböző krémek, stiftek, spray-k és kenőcsök formájában. Persze azzal sincsen semmi baj, ha ezekkel kísérletezünk, de jó tudni, hogy milyen természetes összetevőket kell keresnünk ezekben a termékekben. A szódabikarbóna, a teafaolaj és a citrom is felveszi a küzdelmet a bosszantó mirigyekkel. Ezeket természetesen helyileg is alkalmazhatjuk a kulcsfontosságú területeken!
Ezekkel a módszerekkel tehát érdemes tenni egy próbát, ha a mi nyarunkat is megkeseríti a fokozott izzadás. Azt viszont ne felejtsük el, hogy minden ember más és más, így nincs egy olyan egységesen bevált eljárás, ami mindenki gondját megoldja majd. A konklúzió tehát az, hogy kíséretezzünk!
Nyitókép: John Valette/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.