Őszinte jótanácsok mindenkinek, aki dolgozik. Hogyan ne legyen szívás a munka? Könyvajánló
Minden ember életében elérkezik a nagybetűs pillanat: belecseppen a munka világába. Megszerzett tudását, képességeit és készségeit igyekszik pénzre – jövedelemre – váltani, hisz ez a boldogulás útja: ha tetszik, ha nem, az emberek döntő többségének dolgoznia KELL. Nevezhetjük ezt persze önkiteljesítésnek, önmegvalósításnak is, és oltári nagy szerencse (és persze önismeret és tudatos életvezetés eredménye), ha valaki a munkájára így tud tekinteni.
Egy ideális munkahelyen mindenki elégedett a fizetésével, a munka örömteli és nem megterhelő, könnyen összeegyeztethető a magánélettel, a munkatársak nem fúrják, hanem szeretik egymást, a főnök pedig irtó rendes… Tegye fel a kezét, aki ilyen idilli körülmények között dolgozik!
Lássuk be, a munkára nagyon sokan muszáj-dologként tekintenek.
A munkahelyet el kell viselni, senki nem várhatja el, hogy örömmel járjunk be, munkatársak pedig húsvér emberek, ami azt jelenti, hogy olykor áskálódnak, kibeszélnek, lusták, hanyagok, esetenként megszívatnak, betartanak…persze tudnak cukik, segítőkészek és kedvesek is lenni… (ha az érdekük úgy kívánja)! A főnökök pedig…hagyjuk! Elnézést, nem ez az általános nézet…? Rengeteg ember szenved a munkája, a munkahelye miatt, mégsem mernek, tudnak váltani; beletörődnek, hogy nekik ez jutott, sőt, még hálásnak kellene lenniük azért, hogy egyáltalán van munkájuk.
Hogy lehet így egy társadalom életigenlő, egészséges és produktív? Leginkább sehogy…
Persze nem magyar sajátosság a munkához/munkahelyhez fűződő torz viszonyulás. Számomra leginkább ezt érzékelteti Carina Maggar kreatív szövegíró remek könyve, melynek címe: Hogyan ne legyen szívás a munka? A szerző Londonban él, egy multikulti társadalom tagjaként, nem ismerheti a magyar néplélek magasságait, mélységeit, a helyi viszonyokat, ennek ellenére elég könnyen tudunk azonosulni a soraival magyar olvasóként is.
Ezt a könyvet pont azért lehet komolyan venni, mert nem kíván komolykodni. Szórakoztató, szókimondó, laza, de ebben a könnyed szerkezetben is bőven találunk elgondolkodtató tényeket, tapasztalatokat, irányjelölőket.
Könnyed olvasmány, de csak látszólag! A munka világára jellemző kimondatlan szabályok sűrítményének tekinthető. Megmozgat bennünket, sűrűn szembesít a saját, munkával kapcsolatos élményeinkkel, megéléseinkkel. Ez pedig felpiszkálhatja bennünk a dilemmát: jó helyen vagyunk? A helyünkön vagyunk?
Fülszöveg
Fergetegesen humoros könyv a munka világáról. A szerző saját bevallása szerint nem önsegítő könyvet írt és nem is karrierútmutatót – okos tanácsaival mégis sok pályaválasztónak, munkakeresőnek vagy munkahelyi változásra vágyónak nyújt segítséget.
Carina Maggar az elmúlt tíz évben sok mindennel foglalkozott: fürdőgolyóktól ingatlanokig mindenfélét árult, pénzért kutyát sétáltatott, blogolt, dolgozott filmstúdióban, szinkronizált, illetve online- és tévéműsorokat is vezetett. Nem igazán követett logikus karrierutat. A munkával kapcsolatos döntéseit általában az alábbi három dolog befolyásolta: a) kétségbeesés, b) spontaneitás, c) intrika. Miközben pillangóként röppent munkahelyről munkahelyre, rengeteg emberrel megismerkedett – némelyikük e kötet lapjain is felbukkan. Több szektorban, környezetben és szerepkörben is kipróbálta magát. Sok-sok különféle emberrel volt dolga, akik karrierjük más-más szakaszában jártak, így lehetősége nyílt megfigyelni, megérteni és megtanulni, hogy ők miként csinálták a dolgaikat.
Könyvében a munka világában létező rengeteg kimondatlan szabályt osztja meg az olvasókkal, hogy senkinek ne kelljen egyedül felgöngyölítenie őket. Hitelesen ír arról, milyen az, ha az ember hibázik, elbukik, kamuzik, süketel, hülyeséget mond vagy hülyeséget csinál, mert ő már mindegyiket elkövette.
A Hogyan ne legyen szívás a munka? c. könyv a Scolar Kiadó gondozásában jelent meg
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.