A zöldhulladék kincset ér! Miért hasznosak a téli kertnek a lehullott falevelek?
Ha ősz, akkor lombhullás. A kertünkben élő levélhullató fák plusz feladatot adnak ősszel, érdemes tudatosan készülni erre. A fák levelei értékes ásványi anyagot tartalmaznak, természetes trágyát képezve a kert növényei számára. Ezért a lehulló levélmennyiségtől függően érdemes erre a célra felhasználni, és „csak” a felesleget célszerű zöldhulladékgyűjtő zsákokba halmozni.
A falevelek rostjai javítják a talaj víztartó képességét és biztosítják a levegőzést, mindemellett tápanyagot szolgáltatnak a talajban élő hasznos mikrobák számára, szinte megújítják a talajt. A lehullott falevelek tehát értékes természetes erőforrásai a kertnek a téli szezonban.
A gereblyével vagy lombfúvóval összegyűjtött levelek egy részét a fák tövébe halmozhatjuk, a cserjék alatt hagyhatjuk, de ha van komposztunk, a komposztra is halmozhatjuk, zöldtrágyaként.
A falevelek lassan lebomló szerves anyagok, ezért ha ezt a folyamatot szeretnénk felgyorsítani, akkor érdemes kerti aprítóval aprítani a leveleket. Ha nem szeretnénk bezsákolni a leveleket, és nincs komposztunk, az avarhalmot célszerű bekeríteni, erre a célra tökéletes megoldás a tyúkháló is.
A lehullott lomb komposzttermékként lazítja a talaj szerkezetét, javítja a vízmegtartó képességét, és a légáramlást a különböző rétegek között. A levelek a giliszták számára is táplálék, ők is kiveszik részüket az átalakítási munkálatokból, a végtermék pedig tápanyag-utánpótlás lesz a növényeinknek. Az avar fokozatosan zsugorodik, mennyisége csökken, ezért időnként új rétegeket érdemes kihelyezni.
Lebomló zöldhulladékgyűjtő-zsákot kertészetekben, áruházakban tudunk beszerezni; a levélzettel, apróbb ágakkal megtöltött, ház elé kihelyezett zsákokat a nagyobb városokban heti rendszerességgel elszállítják, Budapest kerületeiben az önkormányzatok minden ősszel hirdetnek ún. zöldhulladék-gyűjtő zsák akciót, ami azt jelenti, hogy kisebb mennyiségben ingyenesen juthatnak hozzá a zsákokhoz a helybéliek (lakcímkártya felmutatásával).
Nagy Adrienn okl. agrármérnök, M. M.
Nyitókép: Peggychoucair/Pixabay
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.