30 érdekesség a 29+1 éves Sziget Fesztiválról (képekkel)
Lassan krisztusi korba lép, és aki csak a kezdetekben – a kilencvenes években – látogatta, a mai arcát meg sem ismerné. Nagyra nőtt, és a kritikusabbak szerint nem az előnyére változott. Az biztos, hogy rengeteg változáson ment keresztül a három évtized alatt, világszerte ismert, turisztikai vonzereje jelentős és megkérdőjelezhetetlen.
A hivatalos sajtóközlemény szerint 2024-ben kerül sor a jubileumi, 30. Sziget Fesztiválra, augusztus 7-12. között, de akárhogy is nézzük, a Sziget a Diákszigettel kezdődött 30 éve. Ennek apropóján 30 érdekességet gyűjtöttünk össze a Sziget Fesztiválról és az idei tapasztalatokról
1. A Sziget története Gerendai Károly és Müller Péter Sziámi saját ötlete alapján, Szekfű Balázs segédletével az 1993-ban megrendezett Diáksziget fesztivállal kezdődött „Kell egy hét együttlét” szlogennel.
2. Az első fesztiválon – többek között – fellépett Bródy János, a Kispál és a Borz, a Sziámi, a Republic, a Tankcsapda, Hobo, a Deák Bill Blues Band, Török Ádám és a R.A.B.B. Ekkor még nagyjából kiegyenlített volt a külföldi és magyar előadók aránya, és kb. 200 koncertet tartottak az Óbudai Hajógyári szigeten.
3. A Kisszínpadon lépett fel a Quimby (tévesen Quinby névvel kerültek a programfüzetbe), a csapat fiatal, alig 2 éves együttesnek számított ekkoriban.
4. A Diákfesztiválnak 1993-ban 43 ezer látogatója volt, 1994-ben már 143 ezer… A látogatottság évről évre emelkedő tendenciát mutatott: a 2000-es évtől 300 ezer fölé ugrott, a 2014-es évtől minden évben meghaladta a 400 ezret. Tavaly, 2022-ben 450 ezren fesztiváloztak.
5. A Sziget Fesztivál történetének legnépszerűbb éve 2018 volt, ekkor 565 ezer ember látogatott ki a Hajógyári szigetre.
6. 2017-ben egy amerikai befektetőcég, a Providence Equity Partners lett a Sziget Kulturális Szervezőiroda többségi tulajdonosa.
7. Kezdetben 300 forintért lehetett napijegyet váltani, viszonyításképpen: ekkor 12200 forint volt a minimálbér. 2023-ban 38 ezer forintnál kezdődnek a napijegyek.
8. 2020-ban és 2021-ben a koronavírus miatt elmaradt a Sziget Fesztivál.
9. 2022-ben a Hajógyári-sziget budai oldalának ártéri erdős része természetvédelmi terület lett, ezért kivonták a fesztivál területéből.
10. Érzékelhetően javultak idén a köztisztasági és higiéniai állapotok. Drasztikusan csökkent a mobil WC-k száma, helyettük vízöblítéses konténerblokkokat rendszeresítettek, melyeket folyamatosan takarítanak, ezért elég kulturáltak a “viszonyok”. Több és nagyobb területen állítottak fel mosdókat, zuhanykabinokat.
11. Nagy figyelmet fordítanak a szelektív hulladékgyűjtésre a szigeten, ami el is érte a kívánt hatást, sokkal tisztább a terület. A gyűjtésbe bevonták a szigetlakókat, fesztiválozókat is, Green Sziget Centerekben osztanak a fesztiválozóknak lebomló hulladékgyűjtő zsákokat, ezeket megtölthetik PET-palackkal, aludobozokkal, cserébe ajándékokat kapnak.
12. A Hajógyári sziget környékén élők nem rajonganak a fesztiválért, ami érthető. Nagy kihívást jelent minden évben a szervezők számára a hangerő-szabályozás. 2023-ban is sok környékbeli panaszkodik az éjszakai zajra. Pedig a fesztiválon ún. limiter rendszer működik, ami automatikusan a megengedett zajszintre korlátozza a színpadok és a zenés kocsmák hangerejét.
13. A fesztivál zárását követően a szigeten kempingezők hátrahagyott sátrait a Máltai Szeretetszolgálat segítségével rászorulókhoz juttatják el. A Sziget figyelmet fordít a fogyatékossággal élő személyekre is: zuhanyzóval és wc-vel ellátott kempinget alakítottak ki mozgássérültek számára.
14. A fesztivál területén 11 food courtot – kiterjedt ételzónát – állítottak fel a szervezők, ami összesen mintegy 100 éttermi vendéglátó egységet jelent.
15. Presszókávét 1050 forintért adnak a szigeten, egy fél literes ásványvíz 990 forint, fél liter csapolt sör 1690 forintnál kezdődik. Egy szelet pizza 2490 forint (ennél olcsóbb tétel nincs!), a sima lángos 3000, a hamburgerek 3590 forintnál kezdődnek, a tartalmasabb burgerekért 5-6 ezer forintot kérnek…hogy csak néhány példát említsek.
16. Hét éve van jelen a Szigeten az ALDI. Az áruház mellett Grill Zóna is üzemel, ahol a húsos BBQ fogások, marinádozott húsok, saslikok, grillkolbászok mellett grillezett sajtokat és vegán menüt is fogyaszthatnak a látogatók. A boltban az árak összességében barátibbak, az üzlet alapterülete bővült, már 500 négyzetméteres, és főleg az esti órákban hatalmas sorok kígyóznak előtte…
17. 2023-ban Hollandiából érkeznek a legtöbben, őket követik a britek, az írek. A szervezők szerint a külföldi és hazai látogatók aránya nagyjából kiegyenlített.
18. Mintegy 200 magyar fellépője van a 2023-as Sziget Fesztiválnak. Ahogy több más csapat, úgy az Ivan & The Parazol sem először koncertezett a Szigeten; fergeteges koncertet adtak augusztus 13-án.
19. A Candy Chang által elindított Before I Die c. közösségi projektnek a Sziget Fesztiválon is nagy sikere van. Már több mint 5000 falat építettek világszerte, hetvennyolc országban. Chang 2012-es TED-előadását több mint hatmilliószor nézték meg, és több mint 40 nyelvre fordították le. A Before I Die a modern kor memento morija, az installáció újragondolja kapcsolatunkat a halállal és egymással. Minden fal tisztelgés az élet előtt.
20. A Civil Sziget számomra mindig izgalmas programhelyszín. A szervezők 40 szervezet számára tudnak helyet biztosítani, pályázat útján lehet jelentkezni. Olyan legalább egy éve működő civil szervezetek települnek ki, amelyek tevékenysége a 16-35 éves korosztály részvételére, nevelésére, integrációjának segítésére, problémáik megelőzésére, illetve megoldására épül és aktivizálni tudják programjaikkal a fesztiválozó közönséget. Kreatív feladatok, kvízek, játékok, beszélgetések, mindenféle más program várja az ide érkezőket. Többek mellett az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete is kitelepült a Szigetre, az Európa Ponton bárki tesztelhette, mit tud, az Unióról, a tagországokról; a kvízkérdések nem voltak túl bonyolultak, a jó válaszokat ajándékkal honorálták. A NANE ezúttal is kiállította a néma tanúk szoborcsoportot, melyek a családon belüli erőszak során meggyilkolt nőknek állítanak emléket.
21. Az Újságíró Nevelde standon mi voltunk az első látogatók idén. Kipróbálhattam magam interjúhelyzetben. Beszélgetést kellett rögtönözni a véletlenszerűen kiválasztott, papírlapra írt instrukciók követésével. (Én voltam a riporter, a szervezet egyik önkéntese pedig az interjúalany: Csipkerózsika. Két perc alatt kellett teljesíteni a feladatot.)
22. A másik kedvenc helyszínem a Sziget kreatív zónája, ahol többféle művészeti ág képviselteti magát. Itt egész nap workshopokkal és művészeti programokkal várják a fesztiválozókat.
23. Szürreális jeleneteket láthatunk bőven, ha végigsétálunk a hatalmas területen, meghitt pillanatok is akadnak, például az akciós könyvek vagy könyvet olvasó szigetlakók láttán…
24. Íme, néhány szürreális jelenet! Óriás fém ló, fatörzs-élőszobor, rollerező bohóc… Helyszínajánló: Cirque du Sziget, Mini Vidámpark, Vurstli…
25. A Sziget Fesztivál állandó tartozéka a kötélugrás, a bungee jumping. Extrém élmény, válogatott nézőközönség előtt. A mini óriáskereket idén is felállították.
26. Furcsa belegondolni abba, hogy a huszonéves fesztiválozók szülei is itt múlatták az időt anno… Egy olyan letűnt korban, amikor még nem volt okostelefon, nem léteztek közösségi platformok, és egészen másként működött a híradás. Jellemzően print, azaz nyomtatott sajtótermékekből, rádióból, tévéből értesülhettünk a fesztivál programjairól, mindennapjairól… Ma már minden fesztiválozó készíthet videókat, fotókat, és azonnal közzéteheti az interneten.
27. A Hajógyári Sziget az év többi napján csendes Duna-parti zöld oázisa a városlakóknak. Nyaranta három hét alatt épül fel a 76 hektáron elterülő Szabadság Szigete, melynek napi befogadóképessége 90 ezer ember, a fesztiválon dolgozókkal és a látogatókkal együtt. A Hajógyári Sziget tehát az ország kb. tizedik legnagyobb városává válik erre a 6 napra.
28. Rengeteg embernek ad feladatot a Fesztivál. Hogy csak néhányat említsek: kialakítottak egy 0-24 órában elérhető egészségügyi központot is a fesztivál idejére, benne több mint 200 fős személyzet,orvosokkal, ápolókkal és mentőautókkal, valamint a hozzájuk tartozó személyzettel. A Sziget „kórházban” a kisebb sérülések és egyéb panaszok ellátása mellett akár röntgenvizsgálatot is tudnak végezni. A biztonságra a nap 24 órájában több száz fős biztonsági és további rendvédelmi szolgálat ügyel és egy tűzoltócsapat is szolgálatot teljesít. Az irányítást ellátó ún. vezetési törzsben részt vállalnak meteorológusok, tűzoltók, fegyveres erők képviselői, valamint operátorok…
29. A Szigeten 2023-ban több mint 50 programhelyszín közül válogathatunk, ahol a nemzetközi felhozatalban 62 ország művészei lépnek fel különböző műfajokban.
30. Van abban igazság, hogy az árak miatt luxus akár csak egy napot is eltölteni itt. Ez sokat ront a fesztivál közmegítélésén. Ha valaki hat napon át szeretné jól érezni magát, és csak ételre, italra, pár apróságra költene, akkor is legalább 250 ezer forint költőpénzzel kell számolnia. Félmillió forintból már kényelmesebben el lehet lenni, így már túlárazott, párdon, fizetős szolgáltatások is igénybe vehetők. Ehhez jön az útiköltség és a belépőjegy/bérlet, és mindjárt egymillió forint környékén járunk…
Nincs abban semmi meglepő, hogy felemás érzéseket vált ki belőlünk a Sziget Fesztivál. A miénk is, meg nem is. Közel van, sokak számára mégis elérhetetlen. Ilyen a szabadság, termékként túlárazva.
Fotók: Mesterházy Mónika (ahol külön nem jelöltük)
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.