4+1 tipp kerti tó kialakításához: milyen halakat és növényeket válasszunk?
Ha változatosabbá szeretnénk tenni kertünk flóráját és faunáját, egy kisebb méretű tó, csobogó, szökőkút vagy egyéb vízi elem mindig jó választásnak bizonyul. A kerti tavak kialakítása azonban összetett feladat. Ha biztosak akarunk lenni abban, hogy tavunk hosszú távon ne csak esztétikus, hanem életképes és fenntartható is maradjon, érdemes alaposan megtervezni és körültekintően végrehajtani a kivitelezést. Cikkünkben 5 hasznos tippet gyűjtöttünk össze, amelyek némi útmutatást nyújthatnak a tervezés fázisában.
1. Kezdő lépések: határozzuk meg a tó méretét, elhelyezkedését!
A kerti tó kialakításának kezdetén két fontos szempontot kell figyelembe vennünk: a tó méretét és az elhelyezkedését. Előbbi döntő szerepet játszik az ökoszisztéma stabilitásában, illetve a benne élő növények és állatok számára biztosított életterekben. A vízfelülettel arányosan kell kialakítanunk annyi mélyvízű zónát, hogy egyfelől a csapadékszegény időszakban is maradjon elegendő víz a tóban, másfelől a téli hónapokban se fagyjon be a vízfenékig. Utóbbi kiemelten fontos, ha díszhalakat is telepítenénk a tóba – ebben az esetben a tó mélységének el kell érnie legalább az egy métert, hogy a halak biztonsággal átteleljenek a jégréteg alatt.
Az elhelyezkedés kiválasztása során fontos szempont, hogy érje elegendő napfény a tófelszínt, hiszen ez támogatja a növények növekedését és a halak aktivitását. Ugyanakkor gondoskodnunk kell némi árnyékról is, hogy megelőzzük a túlzott algásodást, és megtartsuk a víz hőmérsékletét.
2. Gondoskodjunk a biológiai egyensúly fenntartásáról!
A természetes tavak ökoszisztémájának fennmaradását a folyamatos vízcserélődés biztosítja – a kerti tavak esetében ezt mesterségesen kell kialakítanunk. Éppen ezért kihagyhatatlan lépés a megfelelő vízforgató rendszer, azon belül is a kertitó-szűrő, illetve a szivattyú kiválasztása. A kertitó-szűrő segít eltávolítani a szennyeződéseket, mint például a lebegő részecskéket és az elhalt növényi anyagokat, míg a szivattyú biztosítja a vízmozgást és a cirkulációt. Ezáltal az oxigénellátás fokozódik, a vízminőség javul, továbbá csökken a kórokozók és algák kialakulásának kockázata.
A biológiai egyensúly fenntartása érdekében a tó kialakítását követően is lesznek feladataink: fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a vízparamétereket (pl. a pH-értéket vagy a vízkeménységet), időről időre eltávolítsuk a tó fenekéről a szennyeződéseket, valamint tisztítsuk és karbantartsuk a vízforgató berendezést, a szűrőket és a szivattyút.
3. A növények kiválasztása: ne csak az esztétikumra törekedjünk!
A kerti tavat, illetve környékét számos mély- vagy sekélyvízi, illetve mocsári növényfajtával tehetjük esztétikussá, és a kert többi részével is megteremthetjük a harmóniát. Ajánlott azonban odafigyelni arra is, hogy elsődlegesen olyan növényeket válasszunk, amelyek a díszítő funkciójukon túl is hasznosak lehetnek a vízi ökoszisztéma szempontjából.
Az egyik legnépszerűbb választást például a különféle tavirózsák jelentik, amelyek amellett, hogy lenyűgöző látványt nyújtanak a vízfelszínen, árnyékot is biztosítanak, valamint oxigént is termelnek. A halak, kétéltűek és rovarok emellett menedéket és táplálékforrást találhatnak a tavirózsa növényzetében. A hínárfélék, például a süllőhínár víztisztító funkciót is betöltenek, levelük felületet megfogja a vízben lebegő szennyeződéséket, és megkötik az algát.
További népszerű növénynek számít még a kerti tavakban a vízi hídőr, a kolokán vagy vízi kaktusz, a mocsári gólyahír, a vízijácint, a pénzlevelű lizinka, a virágkáka, a nőszirom, az apró békalencse, a vízitök, valamint a sásfélék.
4. Halak telepítése: figyeljünk a halak számára és méretére!
A legfontosabb, hogy olyan halakat válasszunk, amelyek megfelelnek a kerti tó méretének és környezeti feltételeinek. Ehhez figyelembe kell vennünk többek között a vízmélységet, a vízhőmérsékletet, az oxigénszintet és a táplálékforrásokat is. A halak méretének mérlegelésekor számoljunk az egyedek növekedésével is: ne telepítsünk olyan halakat, amelyek túl nagyra nőhetnek a tó méretéhez képest, mert ez befolyásolhatja a halak egészségét és a vízminőséget!
A telepíthető halak számának meghatározásához a kerti tó legalább egy méter mély részének alapterületével kell számolnunk. Erre a területre négyzetméterenként 60-80 összhosszúságú hal telepíthető.
További lényeges szempont, hogy az egyes halfajok jól megférjenek egymással: a fajok kiválasztásakor vegyük figyelembe a halak társas viselkedését, táplálkozási szokásait és az esetleges területi igényeiket! A telepítést követően adjunk időt a halaknak, hogy alkalmazkodjanak az új környezethez, és ügyeljünk arra, hogy megfelelően tápláljuk és gondozzuk őket!
+1. Tegyük még különlegesebbé a tavat díszítőelemekkel!
A kerti tó látványát és atmoszféráját tovább fokozhatják az olyan díszítőelemek, mint a kis vízesések, díszcsobogók, szobrok vagy kövek – de kellő kreativitással és arányérzékkel szinte bármilyen, szívünknek kedves tárgyat beépíthetünk kerti kompozíciónkba. A vízmozgatást biztosító elemek (szökőkutak, vízköpők, vízeséselemek stb.) ráadásul nemcsak esztétikai élményt nyújtanak, hanem a víz folyamatos áramoltatásával oxigénnel is dúsíthatják a vizet.
A kerti tó kialakítása komoly előkészületeket, alapos tervezést igényel. Ha azonban kellőképpen körültekintőek vagyunk, és a kialakítást követően is odafigyelünk a tavi ökoszisztéma egészségének megőrzésére, garantáltan hosszú távon élvezhetjük majd a tó nyújtotta előnyöket és egyedülálló szépséget.
Kép: Tomasz/Pixabay
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.