A hajtogatás művészete: hogyan rendezzük el szépen a ruháinkat a komódban?
Ha reggelente sokat bosszankodunk, mert semmit nem találunk a komódunkban, ha állandó probléma, hogy nehezen záródnak a fiókok, mert valami mindig kikandikál belőlük, vagy ha csak egyszerűen rossz benézni a ruhák közé az állandó rendetlenség miatt, akkor itt az ideje, hogy változtassunk! Az alábbiakban ehhez adunk néhány gyakorlati tippet.
Induljunk üres fiókokkal!
A komódszervezési projekt első lépése, hogy eltávolítjuk az összes ruhát. Nézzük át alaposan a fiókokat, vizsgáljuk meg, hogy nem szorult-e be egy-két darab hátulra vagy oldalra. Így egyrészt látni fogjuk, hogy mivel kell dolgozunk, másrészt pedig kitisztíthatjuk az egész komódot, hogy a ruhákat egy friss, illatos és tiszta helyre pakolhassuk vissza.
Ráadásul ez remek alkalmat ad arra is, hogy átnézzük, mi az, amit már nem viselünk, mi az, ami feleslegesen foglalja a helyet. Ha nem tudjuk, hogyan érdemes szelektálni, akkor alkalmazzuk az egyéves szabályt: ennek lényege, hogy amit nem viseltünk az utóbbi egy évben, attól itt az ideje megszabadulnunk, mert valószínűleg már nem is fogjuk felvenni. Azokat a darabokat, amikre már nincs szükségünk, ajánljuk fel jótékony célra, de akár el is adhatjuk egy second-hand appon.
Tanuljunk meg hajtogatni!
Most erre biztosan sokan azt mondják, hogy „köszönöm szépen, már gyerekkorom óta pontosan tudom, hogyan kell összehajtogatni a ruháimat”. Ez nem is kétséges, viszont egyáltalán nem mindegy, hogy egy komódban hogyan vannak összehajtva a ruhák. Gondoljunk csak bele: ha egymásra hajtjuk őket, akkor egész egyszerűen nem fogjuk látni az alsó rétegeket. Így vagy sokat bosszankodunk majd azon, hogy megtaláljuk, amit keresünk, vagy pedig mindig azt fogjuk felvenni, ami legfelül van.
Erre jelenthet megoldást Marie Kondo – a rendszerezés királynője – trükkje, a file folding, amit magyarul fájlhajtogatásnak fordíthatnánk le. A lényege, hogy a darabokat egymás mellé hajtjuk le úgy, mint ahogyan az iratok sorakoznak egymás mellett egy irattárolóban. Így egyrészt jobban látjuk majd, hogy mi hol van, másrészt sokkal kevesebb rendetlenséggel jár majd egy-egy darab kiemelése. Erről a módszerről ma már rengeteg videó elérhető az interneten, így egyszerűen és gyorsan elsajátíthatjuk azt.
Természetesen léteznek még további megoldások is a ruhahajtogatásra, például fel is tekerhetjük az egyes darabokat és így helyezhetjük azokat egymás mellé, de nem véletlen, hogy a Kondo-módszer a leginkább elterjedt. Ezzel ugyanis a ruhák kevésbé gyűrődnek, kevesebb helyet foglalnak és összességében jobban mutatnak a helyükön.
Mit tároljunk a komódban?
Az ilyen típusú tárolók tökéletesek az olyan darabok számára, mint a farmerek, a pólók, a zoknik, illetve a fehérneműk. Vannak azonban olyan ruhák is, amelyeknek sokkal jobb helyet is találhatunk. A könnyen gyűrődő blúzokat, blézereket és ruhákat például inkább a szekrény akasztós részébe helyezzük, hogy ne kelljen minden felvétel előtt újra kivasalni őket. De ha nincs szekrényünk, csak a komód, akkor egy különálló ruhaállványt is szerezhetünk – ez kifejezetten jól is mutathat egy szobában. Szintén nem érdemes itt tartani a túl sok helyet foglaló elemeket, például a vastag, kötött pulóvereket.
Csoportosítsunk!
Készítsünk leltárt a tárolt darabokról, majd rendeljük az egyes fiókokat egy-egy adott ruhatípushoz. Például: egy fiókot nevezzünk ki pólósnak, egy másikat farmeresnek, egy harmadikban pedig kapjanak helyet a bugyik és melltartók. Mindezt természetesen a komód felosztása, a fiókok mérete és a józan logika szerint érdemes megtenni.
Rendszerezzünk tudatosan!
A fiókokon belül aztán használhatunk plusz megoldásokat is az extra rendezettségért. Ha mondjuk van olyan fiók, amiben többféle fehérnemű van, akkor az egyes típusokat külön fiókrendezőkbe, dobozokba tehetjük. Vagy ha az egyikben csak övek vannak, érdemes lehet elválasztókat alkalmazni, hogy ne gabalyodjanak össze és jobban is mutassanak. A fiókrendezők sokféle formában és méretben kaphatók, így biztosan találunk olyanokat, amelyek megfelelnek az adott funkciónak.
De akár az is megoldás lehet, ha egy típuson belül színek szerint rendezzük el a ruhadarabokat, így sokkal kellemesebb érzés lesz kinyitni egy-egy fiókot.
Használjuk ki a szezonalitást!
Sokkal könnyebb lesz mindent megtalálni a komódban, ha nincs tele olyan ruhákkal, amelyeket aktuálisan több hónapig nem tudunk felvenni. Ehhez annyit kell tennünk, hogy az épp szezonon kívüli ruhákat máshol szállásoljuk el. Például: a tavasz beköszöntével a vastag, téli pulcsikat eltehetjük egy bőröndbe, majd így be a beépítette szekrénybe. Meglátjuk majd, a komódunk valósággal fel fog lélegezni – és mi magunk is!
Tartsuk fenn a rendet!
Kétségtelen, hogy a komód rendszerezése sikerélményt adhat – de csak addig, amíg rá nem jövünk, hogy másnap újra rendet kell tennünk, vagy legalábbis oda kell figyelni arra, hogy az állapot fennmaradjon. Viszont ha a fenti tippek szerint rendszereztünk és hajtogattunk, akkor könnyebben hozzáférünk majd a ruhákhoz és a szervezettséget könnyebb is lesz megtartani.
Nyitókép: Charlotte May/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.