A pénzhez fűződő (torz) viszony, avagy az anyagi függetlenség, mint az önmegvalósítás alapja
A nők helyzete, szerepe a társadalomban az elmúlt évtizedekben egyre előnyösebb és méltóbb helyre került: felsőfokú végzettséget szereznek, csatlakoznak a felsővezetői körökbe a munkaerőpiacon, sőt, a politikai életben is egyre aktívabban részt vesznek. Azonban, miközben a nők a társadalomban való sikerre törekednek, ugyanolyan fontos, hogy megteremtsék maguknak az anyagi függetlenséget. Csak akkor tudják teljesen önállóan meghozni döntéseiket és egészséges keretek között élni az életüket, ha képesek magukra támaszkodni, megfelelően kelezni pénzügyeiket és meg tudják teremteni megélhetésük alapjait.
Mikor beszélhetünk anyagi függetlenségről?
A szó szoros értelmében az anyagi függetlenség nem más, mint az az állapot, amikor az adott személy jövedelme vagy vagyona megfelelő mértékű ahhoz, hogy előreláthatóan ki tudja fizetni a megélhetés költségeit anélkül, hogy pénzt kérne kölcsön másoktól, azaz valaki mástól anyagilag függene. Azonban a fogalom mögött meghúzódó értelmezés ennél jóval mélyebb jelentésű.
Amikor anyagi függetlenségről beszélünk, akkor az önmegvalósítás egyik alappilléréről beszélünk. Ahhoz, hogy ezt jobban megértsük, nyúljunk vissza a Maslow-i piramishoz, amely az emberek szükséglet kielégítési lépcsőfokait mutatja be. Az első két lépcsőfok nem más, mint a létfenntartáshoz szükséges tényezők biztosítása iránti vágy, azaz olyan fiziológiai, valamint biztonsági szükségletek kielégítése tartozik ide, mint például az élelmiszer és lakhatás biztosítása.
Az anyagi függetlenség tehát először ezen az első két szinten történő szükséglet kielégítéssel kezdődik, ám a kulcs a pénzhez fűződő viszonyunkban van. Amíg az alapvető szükségletek kielégítésének folyamatát rendszeresen negatív érzések és gondolatok uralják, addig nem beszélhetünk sem önmegvalósításról, sem anyagi függetlenségről. Amikor a pénzhez kötődő negatív érzelmeink kezdik el irányítani a mindennapokat, akkor jó esély van rá, hogy eluralkodik rajtunk a kiszolgáltatottság érzése, és meginog az önmagunkba vetett bizalmunk is. Éppen ezért, az anyagi függetlenség többet jelent annál, hogy bármire költhetünk, hiszen ez nem más, mint az önmegvalósítás alapja.
Okok, amiért érdemes elérni az anyagi függetlenséget
Talán már nem is kell magyarázni, hogy az egyik legfontosabb ok a mentális és lelki egészségünk fenntartása.
Az anyagi függetlenséggel együtt jár a biztonság, a felelősség, a döntésképesség és az egészséges önbizalom érzése, így érthető, hogy mind lelkileg, mind mentálisan ez hozzájárul az egészséges életminőséghez.
Nem mellesleg e példát mutatva a környezetünkre is pozitív hatást tudunk gyakorolni. Azon nők, akik helyén tudják kezelni a háztartást, a családi, valamint munkahelyi életüket, azaz képesek harmóniát teremteni munkahelyükön és magánéletükben egyaránt, a legmotiválóbb személyek lehetnek a valós életben, a közeli társas környezetben, továbbá példakép a gyermekek számára.
Talán a mai bizonytalan gazdasági helyzetben nem is kell bemutatni, milyen az, amikor váratlan pénzügyi helyzet áll be a család életében. Miután pénzügyileg függetlenné válunk, szinte szabadon rendelkezhetünk pénzügyeink felett, így dönthetünk arról is, miként takarítsunk meg.
Az első lépések a függetlenség megteremtéséhez
Amikor erre terelődik a szó, sokunk gondolataiban világmegváltó lépések hada következik, amelyeket sokszor szinte lehetetlen meglépni. Azonban nem kell idő- és pénzigényes dolgokra gondolni, a fókusz a következetességen van.
Talán az egyik legfontosabb lépés, hogy tegyük megszokássá a megtakarítást. Ez nem a jövedelem nagyságától függ, hanem attól, hogy képesek vagyunk-e valamekkora összeget minden hónapban félretenni.
Lehet egy jó megoldás az is – amennyiben mással is osztozunk a kasszán –, ha van egy teljesen önálló, saját megtakarítási számlánk, amelyet csak és kizárólag mi kezelünk.
De ami a mentális egészséget illeti, az első és talán legfontosabb lépés az anyagi függetlenség megteremtésében az, hogy felismerjük a negatív mintákat a pénzzel kapcsolatban és átfogalmazzuk az anyagi javakhoz fűződő viszonyunk természetét. Mint a pénzben, mint fogalomban is szerepel, ez egy eszköz, amelyet célszerű tudatosan kezelni.
Forrás: Creditline.hu
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.